BOYUN FITIĞI
Boyun vücudumuzun hemen hemen en hareketli bölgelerinden biridir. Ortalama yetişkin bir insanda 7-8 kiloluk bir ağırlığı sürekli olarak taşımaktadır. Boyunda bulunan 7 tane omur kemiği ve bunun içinden geçen 8 adet sinir bulunmaktadır.

Benzer şekilde, belde yer alan omurların arasındaki diskler gibi boyun omurlarının aralarında da diskler yer almaktadır. Bu kıkırdak disklerin görevi omurlara gelen şok etkileri bir amortisör gibi emmek ve omurların birbirine sürtmesini engellemektir. Ayrıca diskler üzerlerindeki yükü orantılı bir şekilde dağıtarak alttaki omurlara iletir. Bu disklerin sert ve fibröz kapsül ile çevrelenen jelatinöz bir merkezi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

BOYUN FITIĞI NEDİR?
Boyunda yer alan morların aralarındaki kıkırdağın, omurların dışına çıkarak oradan geçen sinirlere baskı yapması sonucu boyun, kol, sırt, bacak gibi vücut kısımlarında meydana gelen ağrıya boyun fıtığı adı verilir. Rahatsızlıkta  jelatinöz merkez çeşitli sebeplerle dışarı doğru akıp, sinirlere baskı yaparak fıtıklaşmaya neden olur.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Boyun fıtığı durumunda ağrı boyundan, kollara ve omuzlara vurabilir. Ayrıca bu ağrı sırta kürek arasına doğru yayılabilir. Çünkü sinirler nereye kadar giderse ağrıyı oraya götürebilir. Çok şiddetli kol ağrısı olan hastalar vardır. Kolunda uyuşmalar olabilir, kuvvet kaybı, güçsüzlük, felce doğru gidiş olabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Hatta adalelerde erime olabilir. Bu kadar ilerlemesine fıtığın izin verilmemelidir. Uygun ve yeterli bir müdahalelerle yok edilmeli ortadan kaldırılmalıdır. Burada bir özellik bacakların kollarla birlikte olaya katılabilmesidir. Çünkü bacaklara giden sinirlerde yine boyundan geçip aşağıya doğru uzanmaktadırlar. Fıtık bütün bunların dışında baş dönmesi, dengesizlik ve unutkanlık gibi şikayetleri beraberinde getirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR?
Eğer sağlıklı bir boyuna sahip olmak istiyorsanız boynunuz dengeli olmalıdır. Dengesiz veya sürekli aynı konumda kalan, ani travmalar yaşandığında boynun bütünlüğü bozulur. Doğası gereği boyun, bir eğime de sahiptir. Bu eğimin de korunmaması sonucunda boyun omurgasında bozulmalar baş gösterir. Bunun sonucunda boyunda ağrı ve daha da ilerisinde kol ağrısı belirmeye başlar. Ayrıca bu ağrı omuzlara ve sırtta kürek arasına da vurabilir.

Boyundaki yedi tane omur kemiğinden ilk ve ikincisi arasında disk yoktur, diğerlerinin arasında ise disk vardır. Yine aynı şekilde belde olduğu gibi, diskin içinde yumuşak, dışında da daha sert kısımlar bulunuyor. İçindeki yumuşak kısım(jelatin) dışarıya çıkınca, arkadan kanalın içinden geçmekte olan omuriliğe ve de yanlara ayrılan sinirlere baskı yapmaktadır.

Dolayısıyla burada hem boyun ağrısı ortaya çıkabilir hem de kol ağrısı ortaya çıkabilir. Bel fıtığında belden geçen sinirler bacağa gittiği için şikayetler bel ile bacakta olur. Boyun fıtığında ise hem boyunda, hem kolda, hem de bacaklara aşağıya giden sinirler boyundan geçtiği için bacaklarda ve kollarda ağrı olur. Mesela yürüme bozukluğu ve bacaklarda güçsüzlük dahi olabilir bu hastalarda. Çok dikkat etmek gerekir. Genel olarak boyun fıtığı nedenleri;

  • Yaşın ilerlemesi
  • Travma
  • Ani ve ters yapılan bir hareket(trafik kazaları)
  • Stres
  • Şoförlük, bilgisayar ve masa başı gibi boynu etkileyen meslekler
  • Boyun kireçlemesi
  • Romatizmal ağrılar(Ankilozan Spondilit, Romatoid artrit)
  • Fibromiyalji(inatçı adale ağrısı)
  • Yanlış duruşlar, yorgunluk

Bu durumlar jelatin maddenin etrafında yer alan yastıkçıkların aşınmasına neden olarak boyun fıtığına davetiye çıkarırlar.

BOYUN FITIĞI FİZİK TEDAVİ İLE İYİLEŞEBİLİR Mİ?
Bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığında da cerrahi dışında müdahale önceliklidir. Önce bunlar denenmelidir. Yine ağrı kesici ilaçlar, adale gevşetici ilaçlar, fizik tedavi denenebilir, istirahat denenebilir. Bütün bunlarla hastanın şikayetleri geçmiyorsa, o zaman cerrahi tedavi gündeme gelir. Fizik tedavi ile iyileşme oranı uygun hasta seçilirse yüksektir. Fakat öyle hastalar vardır ki ister fizik tedavi yapın isterseniz morfin vurun durumu iyileşmemektedir. Onlarda da cerrahi işlem uygulanmaktadır.

BOYUN FITIĞI NE ZAMAN AMELİYAT EDİLMELİDİR?
Tüm tedavilere rağmen hasta iyileşmiyorsa, durumu iyiye gitmiyorsa ve hayat kalitesi düşükse cerrahi gündeme gelir. Özellikle kuvvet kaybı, his kaybı ve kolda felce doğru gidiş varsa, uyuşmaların dışında adalelerde atrofi(erime) varsa -tabii bu derece de ilerlemesine müsaade edilmemelidir- cerrahi müdahale gerekmektedir. Felç kaldıktan sonra yapılan operasyonun etkisi bazen kısıtlı olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Barfiks
Sol Bacakta Keskin Ağrı
Boyun Sertliği Nasıl Geçer
Fosfor Fazlalığı
PRP Tedavisi
Kızlık Zarı Çeşitleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.