BOYUN KİREÇLENMESİ
boyun kireçlenmesi nedirBoynumuz, başımızı gövdemize bağlayan ve buradaki omurların içinden hayati sinirlerin geçtiği bir organımızdır. Sanırım, boyun kaslarında meydana gelen bir ağrı bile hayatı zindan etmeye yeterli iken, boynun kireçlenmesi durumunda hissedilen sıkıntıyı siz hesaplayın. Boyun kireçlenmeleri, diğer kireçlenme çeşitleri gibi yaşam kalitesini düşürüp, iş gücü kaybına neden olabilen sinirsel ve damarsal problemlere yol açan önemli bir sorun.

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun kireçlenmesi, boyundaki omurların aralarında bulunan disklerin hasar görmesi ya da yıpranması sonucu ortaya çıkan tablodur. Bu yıpranmalar ise omurilik kanalını ve içinden geçen sinirleri sıkıştırarak, sinirler üzerinde baskı oluşturur. Bu baskı da kişide değişik şekillerde rahatsızlık verir.

KİMLERDE GÖRÜLEBİLİR?
Boyun kireçlenmesi, yaş ilerledikçe görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Genellikle 40- 50’ li yaşlarda belirir. Yaşın artmasının dışında şişmanlık, aynı pozisyonda oturmak, omurga eğrilikleri olanlar ve tekdüze iş hayatı olanlar risk grubunu oluşturmaktadır. Aile içinde görülmüş olması ve yanı sıra boyunda yaşanılan travmalar kişinin boynunda kireçlenme olmasını mümkün kılmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Kol ve boyunda görülen ağrılar. Bu ağrılar boynun hareket ettirilmesi ile artar. Hareket kesildiğinde ise azalır. Reflekslerde azalma görülebilir.
 • Kol ve boyunda uyuşukluk, karıncalanma,
 • Kas güçsüzlüğü,
 • Duyularda kayıplar,(sinirlerdeki baskıya bağlı olarak)
 • Kulak çınlaması, baş dönmesi, bulanık görme,
 • Ağrılar omuz ve sırt bölgesine kadar yayılabilir,
 • Yukarıdaki şikyetlerin sonucu depresyon ve uyku bozuklukları meydana gelebilir.

TEDAVİSİ VE ÖNLEMLERİ
Boyun kireçlenmesinin tedavisine geçmeden önce hasta olmadan önce alınabilecek bir kısım önlemler yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun kireçlenmesinde tedavi olarak ilk kullanılan yöntem fizik tedavidir. Fizik tedavide sıcak, soğuk uygulaması ya da elektrik akımı verilmek sureti ile kas uyarılarak ağrının azaltılması hedeflenir. Azalan ağrıyı müteakiben bir egzersiz programı tatbik edilir. Egzersizler, boyun kaslarını kuvvetlendirir ve duruş düzgünlüğü sağlar. Bu egzersizler “boyun egzersizleri” başlığı altında sitemizde yer almaktadır.

Boyun kireçlenmesinde sık kullanılan yöntemlerden bir “boyun traksiyonu” adı verilen boynun çekilmesidir. Bu yöntemde, günde bir defa, 5 -15 kilo kadarlık bir ağırlıkla, boyun çekilmesi ve omurlar arasında bulunan sinirlere yapılan baskının azaltılması hedeflenmektedir.

Kullanılan diğer metotlar ise doktorunuzun önerisine göre eklemlere kas gevşetici ilaçların kullanılması, ağrı için ağrı kesiciler ve masaj, B vitaminleri, damar açıcı ilaçlar, kalsiyum ve D vitamini içeren ilaçlar kullanılabilir ve sinir köklerine yapılan enjeksiyonlardır. Ameliyatlar ise doktorunuzun önerdiğinde kullanılan en son yöntemdir.

Hastalığınız düzeldikten sonra doktorunuzun bazı önerileri olacaktır. Uzun süre araç kullanmamak, uygun yastık kullanmak ve kullanılan yastığın boynu desteklemesi, yüz üstü yatmanın yasaklanması, uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, gibi…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  kıymet

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür etmek istedim

  kemal

  caresizdim başımda uyşma sersemlik kulak cınlaması boynumda kıt kıt ses gelmesinin nedenini öğrendim teşekürler.

  Fevzi

  Slm arkadaşlar valla aynı proplem bendede var korkuyordu hep gerçi doktor kireçleme var dedi zaten ama bu çok kötü biseymis baş ağrısı kas ağrısı boyunda sertlik napmak lazım bilen varmu

  Aydın

  Epey bi ilaç egzersizden sonra bitkisel tedavi ile çok şükür kurtuldum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İsilik
Kronik Günlük Baş Ağrısı
Gebeliğin 11. Haftası
Panik Atak
Ayak Mantarı ve Tedavi Yöntemleri
Koldaki Uyuşmaya Hangi Belirtiler Eşlik Eder?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.