BOYUN LENF BEZLERİNDE ŞİŞME

Boyundaki lenf bezlerinin şişmesi boyun bölgesinde ve çene altı lenf düğümlerinin büyümesidir. Lenf bezleri vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak işlev yapar. Burada bağışıklık hücrelerinin çok küçük kümeleri bulunmaktadır. Lenf düğümleri vücut boyunca 600’den fazla bulunmaktadır ancak en sık büyüyen lenf bezleri koltuk altlarında ve kasık, çene altı, boyun lenf bezleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şişmiş boyun lenf düğümleri herhangi bir yaş grubu görülmekle birlikte sıklıkla çocuklarda oluşabilir.  Vücut mikropları, enfeksiyonları ve kanser hücreleri gibi anormal maddeleri yok etmek için lenfatik sistemi kullanır. Bu açıdan lenf sistemi son derece önemli bir sistemdir ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

Boyun lenf bezlerinin şişmesine enfeksiyon, malign ve otoimmün hastalıklar neden olabilir. Şişmiş boyun lenf düğümleri ayrıca lenfadenit ve lenfadenopati olarak da bilinir. Boyunda şişmiş lenf düğümleri soğuk algınlığı gibi bulaşıcı bir hastalığın belirtisi, kabakulak, kızamıkçık, strep boğaz, kulak enfeksiyonu veya mononükleoz gibi virüslü bir yara olabilir.

Daha ciddi boyutta ise boyun lenflerinin şişmesi non-Hodgkin lenfoma ve Hodgkin hastalığı (Hodgkin lenfoma) gibi bazı kanser türleri kaynaklı da olabilir. Viral bir enfeksiyon nedeniyle şişmiş boyun lenf düğümleri genellikle tedavisiz iyileşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Boyundaki Lenf Bezleri Neden Şişer?

Ancak, bakteriler veya diğer patojenler nedeniyle oluşan bazı enfeksiyonlar için tıbbi yardım gerekmektedir. Şayet boyun lenfleriniz şişmişse ve iki haftadan daha uzun sürüyorsa kırmızı, hassas, sert veya şişlik gibi belirtilerinizin olduğunu da düşünüyorsanız acil tedavi olmanız gerekebilir. Bu bakımdan duyarlı olmalısınız.

BOYUN LENFLERİNİN ŞİŞMESİNE EK OLARAK BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Boyun lenf düğümlerinin şişmesine, şişliğin kaynağında bağlı olarak değişik belirtilerde eşlik edebilir.

 • Dişeti kanamaları
 • Soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlar (burun akıntısı, halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük, ağrı ve sızılar)
 • Salya akması
 • Kulak ağrısı
 • Genital yaralar (frengi belirtisi)
 • Eklem ağrısı
 • İsilik
 • Kızarmış lenf düğümleri
 • Açıklanamayan iştah kaybı

Boyun lenf düğümlerinin şişmesi bazı durumlarda hemen acil bir ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durum olduğu anlamına gelebilir. Bu belirtiler şunlardır;

 • Yutma zorluğu
 • Yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek)
 • Nefes darlığı, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum gibi solunum veya solunum problemleri
 • Kan veya siyah tükürük (kahve telvesine benzeyen) kusma

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kekemelik
Cüzzam hastalığı
Lupus Hastalığı
Gastrit
AKUT BRONŞİT NEDENLERİ NELERDİR?
Yediğim Şeyler Ağız Yarası Yapıyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.