BOYUN SERTLİĞİ NASIL GEÇERBoyun Sertliği Nasıl Geçer

Boyun bölgesindeki boyun kaslarındaki rahatsızlık, boynun çevrilmeyecek kadar zor durumda olması ve tutukluk boyun sertliğinin yaygın görülen belirtileridir.

Boyun sertliği belirtileri omuz, kol yada baş bölgesinde ağrının oluşumuna zemin hazırlayabilir ve bununla birlikte ortaya çıkabilir. Gittikçe kötüleşme eğiliminde de olabilen boyun sertliği kişinin arkasını dönmesini gerektirdiğinde, boyun yerine tüm vücudu döndürme ihtiyacı hissedecek kadar kötü olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

PEKİ, BOYUN SERTLİĞİ NEDEN OLUR?

Boyun sertliğinin en yaygın nedeni kas gerilme veya kas incinmesidir. Boynu omurgaya bağlayan kaslar (levator skapula kası) çok sık olarak boyun sertleşmesinde yaralanan veya hasar alan kaslardır. Yanlış uyku pozisyonu, tekrarlayan hareketler, kötü duruş sergileme ve stres boyunda sertleşmeye neden olan faktörlerdir. Telefonla konuşurken telefonun omuz ile kulak arasında tutulması gibi boyun ve başın anormal pozisyonları sık karşılaşılan nedenleridir

REÇETESİZ İLAÇLAR

Boyun sertliğinin şiddetli olması, iltihaplı olabileceği anlamına gelir ve bu da ağrının kaçınılmaz olması demektir. Bu noktada, bunun önüne geçebilmek için ibuprofen, aspirin ve naproksen gibi ağrı kesici ilaçların kullanılması önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KOMPRESLER

Oral ağrı kesiciler içteki inflamasyona yardımcı olmak için kullanılabileceği gibi soğuk kompres uygulanması da inflamasyonun sonraki etkilerini yatıştırmaya yardımcı olur. Ağrının en şiddetli olduğu ilk birkaç gün soğuk buz paketi uygulamak en iyisidir. Buz paketlerinin ilgili bölgeye uygulanırken bir havluya sarılarak uygulanması önemlidir. Jel şeklinde olan buz paketleri ise cilde doğrudan yerleştirilebilir.

Boyun Sertliğine Ne İyi GelirISI

Bölgedeki inflamasyon yavaş yavaş geçmeye başlayınca 15 ile 20 dakikalık süre ile bölgeye ısı uygulanabilir. Sıcak bir duş alınabilir, sıcak pedler kullanılabilir ve mikrodalga fırında ısıtılan jel paketleri kullanılabilir. Sıcak ve soğuk terapiler ağrıyı gideren en iyi prosedürdür.

BOYUN DESTEĞİ

Boyun her zaman başın ağırlığını taşıdığı için zaten bir baskı yada stres altındadır. Oturuyorken servikal bölgenin desteklenmesi boyun sertliğinden kaynaklanan ağrının hafifletilmesine yardımcı olur. Yatarken, bir servikal yastık kullanılarak boyun arkasının desteklenmesi de yararlı olacaktır. Sırt yada yan tarafınıza uzandığınızda servikal omurga üzerindeki stresi azaltacaktır.

BOYUN SERTLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Normalde boyun sertliğinin bir hafta içerisinde yatışmaması yada belirtilerin azalmaması durumunda tıbbi destek aranması önerilir. Yaralanma nedeni ile oluşan boyun sertliklerinde acilen tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Anti-inflamatuar ilaçların sıcak ve soğuk kompres ile birlikte alınması tavsiye edilir. Dinlenme de daha hızlı iyileşme için tavsiye edilmektedir.

Genellikle bir hafta içinde boyun sertliği belirtileri hafifler ve kaybolmaya başlar. Ağrının şiddeti hafif rahatsız edici dereceden şiddetli ağrılı ve zayıflatıcı dereceye kadar değişmektedir. Omurganın dayanıklı ve sağlam doğası nedeni ile bir çok boyun sertliği vakası hızlı bir şekilde iyileşir ve çok azı ciddi medikal koşullar oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
Demir Eksikliği
Dudakta Yanma Hissi Nedenleri
Anal Fissür Nedir?
İNEK İDRARI İLE TEDAVİ
Ani Kalp Durması Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.