BOYUN SERTLİĞİ

Boyun sertliği yaşayan kişi, başını sağa ve sola çevirmeye çalıştığında güçlük ve ağrı hisseder. Boyun bir çok sinirin geçtiği bölüm olması nedeni ile çoğu durumda boyun sertliği ile birlikte baş ağrısı, omuz ağrısı yada kol ağrısı görülebilir. Belirtiler genellikle birkaç gün veya bir hafta boyunca sürebilir.

Boyunda omurgaya ait 7 adet kemik (omur) bulunmaktadır. Bu omurları spinal kord ve kanal çevreler. Omurlar (diskler) arasında boyun sinirleri geçmektedir. Boyunda ayrıca boyun kasları, atardamar ve toplardamar, lenf nodülleri, troid ve paratroid bezi, özefagus, larinks ve trake bulunmaktadır. Boyun sertli çoğu durumda boyun kasları, sinirler ve kemiklere verilen bir hasardan kaynaklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

*** Boyun sertliğinin en karşılaşılan nedeni kas zorlanması yada gerginliğidir. Boyun iyi bir mühendislik örneği olarak yaratılmıştır. Her yöne dönebilme kapasitesi ve yüksek derecede hareket aralığına sahip olup aynı zamanda omuriliği ve sinir uçlarını korur.

Boyun kaslarında zorlanmaya neden olan tetikleyiciler boyun anatomisinin dışına çıkabilir. Bu tetikleyiciler arasında bilgisayar başında kambur durma, telefon kulağında araç kullanmak yada omzun bir tarafında çanta taşınması gibi nedenler sayılabilir. Tüm bu ve bunun gibi aktiviteler kasların yorulmasına ve spazmlara neden olur.

*** Bir diğer önemli faktör ise halk arasında “yastık düşmesi” olarak da ifade edilen omurganın doğal bir uyumuna ters şekilde uyunmasıdır. Yastığınızın çok sert yada yüksek olması buna neden olabilir. Ağır bir bavul ya da bir tarafta diğer ağır nesneleri taşımak da boyun sorunlara neden olabilir. Boyuna alınan travma, – bu bir araba kazası, spor yaralanmaları, düşme olabilir – boyundaki kasları ve ligamentlerin yaralanmasına yol açarak boyun sertliğine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

*** Servikal omurga bozuklukları çoğu zaman boyun sertleşmesine yol açar. Servikal omurga bozuklukları sadece boyun kaslarında olmayabilir, omurganın serbest hareket etmesine olanak sağlayan omurganın arkasındaki küçük eklemlerdeki bir sorun da bu soruna yol açabilir. Çeşitli disk sorunları boyunda eksensel ağrılara yol açar fakat çoğu durumda disk şişkinleştiğinde, dejenere olduğunda yada fıtıklaştığında sinir kökleri tahriş olur ve boyundan başlayan ve kola yayılan çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler ağrı, uyuşma, karıncalanma ya da zayıflık olabilir. Bu boyun sertleşmesinin daha ciddi bir nedenidir ve zaman kaybetmeden doktora görünmeliniz.

Boyun Ağrısı

*** Doktora görünülmesi gereken bir işaret ve bulgu ise boyun sertliği ile birlikte ortaya çıkan ateştir. Bu durum menenjitin bir göstergesi olabilir. Şayet buna baş ağrısı, mide bulantısı ya da kusma, uyuyamama ve gece terlemeleri de eşlik ediyorsa bu bir enfeksiyon olduğunun işaretidir. Menenjit dışında meningokok hastalığı ve servikal omurganın kendisindeki bir enfeksiyon gibi diğer enfeksiyonlar da boyun sertliğine yol açabilir. Kısacası boyun sertliğine eşlik eden ateş gibi bir belirti varsa alanında uzman bir doktora görününüz.

*** Anksiyete ve stres günümüz insanını gölge gibi takip eden ve boyunda sertleşmeye neden olan iki önemli faktördür. Stres durumunda kaslar gerginleşir ve bu da yine boyunda sertleşme şeklinde kendini belli eder. Stresin ilk sinyali boyunda sertleşmedir.

*** Osteoartrit adı verilen hastalık genellikle yaşlandıkça ortaya çıkar ve eklemleri tehdit eder. Bu hastalık boyun da dahil olmak üzere diğer eklemlerin hareketlerini sınırlar ve boyunda sertliğe neden olur. Sinir sıkışması da artrit nedeni ile meydana gelir, spinal kanalı daraltır, kol ve bacakların yanı sıra boyunda sertleşmeye neden olabilir. Osteoartrit gibi bir bağışıklık sistemi hastalığı olan romatoid artrit de eklemleri etkiler. Bu hastalık diğer eklemlerde olduğu gibi boyun eklemlerinde de sorunlara yol açarak boyun üst kısmında şiddetli ağrı ve sertlik oluşturur.

*** Fibromiyalji adı verilen kas yorgunluğu eklem ve kasların acı ve ağrılı olması ile ilişkilidir. Fibromiyalji boyun kaslarında da sertleşmeye neden olabilir. <fibromyalji için daha detaylı bilgi>

KENDİ KENDİME NASIL BAKIM YAPABİLİRİM?

Boyun sertliğinin nedeni her ne olursa olsun genel tedavi yöntemi ağrı kesici almaktır. Fakat gündelik işlerin yapılması için belirtilerin daha da hafifletilmesine ihtiyaç vardır. Size özel seçenekler için aşağıdaki önerilere bir göz atın;

  • Düzenli dozlarda parasetamol yada ibuprofen gibi ağrı kesici alarak ağrınızı kontrol edin. İbuprofen jel de alternatif olarak boyun üzerine sürülebilir.Boyuna masaj da yapılabilir. Bunu yaparken hafif hafif yapılmalıdır. (doğal zeytinyağı önerebiliriz)
  • İlgili bölgeye sıcak su paketi uygulayın. Bu oradaki kasların gevşemesini sağlayarak spazmları giderecektir. Eğer boyunda iltihaplanma söz konusu ise ilk 48-72 saat buz tedavisi, daha sonra ise ısıtma yastığı yada sıcak duş ile tedaviye geçin.
  • Uyuma noktasında dikkatli yastık seçimine gidiniz. Geceleri daha alçak ve sert bir yastık kullanın. İki yastık kullanmak gibi bir alışkanlık, boyunda anormal eğilmelere yol açarak boyun kaslarında problem oluşturur.
  • İyi bir duruş sergilemek, kambur durmamak, ekran karşısında uzun süre vakit geçirmemek size yardımcı olacaktır. Çalışmak zorunda kaldığınız durumlarda 10- 15 dakikada bir mola veriniz. Yada boyun egzersizleri yapınız.
  • Asla boyunluk kullanmayın. Boyunluğun boyun ağrıları ve sertliğine iyi geldiğini gösteren bir kanıt yoktur. Boyunluk, boynu sabit tutar, bunun aksine hareketli kalması daha iyileştiricidir.
  • Ağrı ve sertlik gidene kadar araç kullanmayın. Trafikte başınızı sağa sola çevirmek işi daha da kötüleştirebilir.
  • Boynunuz sert veya bükülmüş ise, bazı basit boyun egzersizler denenebilir. Yukarı ve aşağı ve iki yana yaslayarak yapılan ZORLAMADAN, NAZİKÇE egzersizler size yardımcı olacaktır. Ayrıca bu egzersizler boyun kaslarını da güçlendirmeye yardımcı olur. Hangi durumda olursa olsun boynunuzu ısıtıp- üşütmemeye özen gösterin.
  • Boyun kaslarını zorlayacak ağır kaldırma gibi egzersizler yapmayın. Hatta iş yaparken de dikkatli olun.

ÖNEMLİ NOT: Eğer boynunuz daha da kötüleşir yada 1-2 hafta içinde düzelme başlamazsa bunu doktorunuza bildirin. Vakaların çoğu 4-6 hafta içinde düzelmektedir fakat bazı hassas durumlar daha uzun sürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek Nakli
DEMİR EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR?
Beyin Kanaması
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
Hafıza Güçlendirme Yöntemleri
Keratin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.