Boyun tutulması resmiBoyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Boyunda tutulmanın tedavisi en kestirme yoldan ağrı kesici kremler ve iyi kalitede olan kendini kanıtlamış bir kas gevşetici hap ile yapılır. Bu ilaçlar eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir. Ancak ilaçların tutulmanın ilk hissedildiği zamanlarda kullanılması önemlidir. Rahatsızlık ilerlediği vakit ilaçlar fayda sağlasa da hemen etki etmeyeceğinden iyileşme zaman alır. boyun tutulması sağlığınızı ciddi etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer bir kesin tedavi yöntemi ise yine kas gevşetici iğnelerdir. Doktor tavsiyesi ile yaptırılabilecek bu iğneler kas içi enjeksiyon şeklinde uygulanır. Tutulmayı çok kısa sürelerde giderecek olan bu yöntemin kesinlikle bir uzman kişi tarafından yapılması gerekmektedir.

BOYUN OMURLARI VE KASLARI

Gelişimini tamamlamış bir bireyde 33 veya 34 tane omur bulunmaktadır. Bu omurlar kişinin arka bölgesinde boyun bölgesinden başlayarak kalça bölgesinin üst tarafına kadar alt alta dizilmiş bir sırayı takip ederler. Toplu olarak düşünüldüğünde ise bunlara omurga ismi verilmektedir. Bu omurların kafa tasından başlayarak sırt bölgesinin başlangıcına kadar uzananlarına boyun omurları denir. Boyun omurları arasında sık ve kuvvetli yapıda kaslar vardır. bu kaslarda meydana gelebilecek sertleşmeler ve fonksiyon bozuklukları boyun tutulmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

BOYUN TUTULMASI NEDİR?

Boyun tutulması hemen hemen tüm insanların yaşamları boyunca en az bir kere şikayet ettiği ve çoğunlukla sabah uykudan uyandıktan sonra fark edilen, kişinin başını sağa veya sola doğru çeviremediği, boyun bölgesinde bulunan kasların şiddetli ağrı yapmasına neden olan ve insanı inanılmaz derecede sağlık için rahatsız eden bir durumdur.

tutulma meydana geldiği zaman kişi kafasını sağ, sol veya yukarı, aşağı doğru hareket ettiremez ve kimi zaman dik tutmakta bile zorlanabilir. Bununla beraber boyunda tutulma meydana geldiğinde boyun bölümüne bastırıldığı zaman artan bir ağrıyla karşılaşmakta mümkündür.

Boyun tutulmasının sebebi çoğunlukla geceleri yanlış veya ters yatış pozisyonlarından dolayı ortaya çıkar. Nadiren olmakla beraber kimi insanlarda bu rahatsızlık doğuştan olabilmektedir. Bu kişilerin hayatlarını geçici olsa da aşırı derece zorlaştıran hatta kimi zaman aksamalara neden olacak derecede önem arz eden bir problemdir.

Boyunda meydana gelen ağrılar, bel ağrılarına göre daha hafif şiddette olsa da hemen hemen tüm yaş gruplarında önemli bir problem olarak kabul edilmektedir. Rahatsızlık özellikle çok çalışan kişilerde daha sık oranda görülmektedir.

 

BOYUN TUTULMASI NEDEN KAYNAKLANIR?

boyun tutlması masajı resmiBoyun tutulması çoğunlukla başı uzun süre hiç oynatmadan sabit tutmak, yatağın dışında koltuk gibi sert zeminlerde uyumak ve cereyanda kalmak gibi nedenler olarak kabul edilse bile aslında bunun altında yatan çok farklı sebepler bulunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenler sadece tutulmanın o gün gerçekleşmesine zemin hazırlayabilir. Altında yatan sebepler ise daha evvelden geçirilmiş ciddi bir operasyon veya henüz kendini aktifleştirmemiş vücut içerisinde bulunan bakteriler veya virüsler olabilir.

Bununla beraber ısınma hareketleri yapmadan gerçekleştirilen bazı spor hareketleri ve evdeki dolap, yatak gibi ağır eşyaların bilinçsiz olarak bir yerden bir yere taşınması esnasında rahtsızlık meydana gelebilir. Bayanlara özel bir neden olarak ise rahim içerisinde bulunan spiraller de bu duruma neden olabilir.

 

BOYUN TUTULMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tutulma kaslarda ağrılı kasılmalara neden olur. Bu ağrı, o kas grubunun hassaslaşması ve gerilmesi nedeniyle oluşmaktadır. Dokunmayla birlikte kişide sızlama hissi oluşacağından dolayı kişi rahatsız olur ve başını herhangi bir yöne doğru hareket ettiremez. Boyun tutulması meydana gelen kişinin hayat standartları tutulma geçene kadar düşmektedir. Örneğin, tutulma meydana gelen kişiler, rahat araba kullanamaz veya rahat yemek yapamayabilirler.

BOYUN TUTULMASI NASIL GİDERİLİR?

Boyun tutulması meydana gelmiş kişide uygulanacak olan ilk tedavi yöntemi kişisel tedavi yani hastanın kendi kendine tedavi uygulamasıdır. Çoğunlukla ağrı olan, tutulan bölgeyi bir tülbent yardımıyla sıcak tutmak etkili bir yöntemdir.

Bunun nedeni ise insanın kaslarının sıcak ortamda gevşemesidir. Tutulma yaşayan kişilerin kasları sertleşmiş olduğundan buraya uygulanacak merhemler veya kas gevşetici jellerde oldukça etkilidir. Kişisel tedavi uygulandıktan sonra ağrı henüz geçmemişse uzman bir doktora gitmekte fayda vardır.

BOYUN TUTULMASI İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Rahatsızlık için çok eski yıllardan beri kullanılan bir doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tedavi yönteminde zeytinyağı tutulma olan bölgeye masaj eşliğinde yedirilir ve ardından bölgeye bir tülbent veya bez bağlanıp bölgenin sıcak kalması sağlanır. Bunu uygulayan kişiler genellikle iki gün içerisinde olumlu sonuçlar almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    yunus emre

    Sağlıklı günler, bende bir kaç sene aralıklarla boyun tutulması oluyor etkisi 1-2 gün çok acılı sürüyor sonra geçiyor.
    bir kaç sene aralıklarla tekrarladıgı için fıtık’tan şüpheleniyorum doktora gitmeli miyim?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Süt ve Süt Ürünleri
E. coli Enfeksiyonu Tedavisi ve Nasıl Önlenir
Sağlıklı beslenme – yaşam
Kalıp Kalıp Çıkan Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Bir Yaşam Şekli
Kenelerden Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.