BOYUN TUTULMASIBoyun Tutulması

Neredeyse hiç geçmeyecekmiş gibi görünen boyun ağrısını muhtemelen siz de yaşamışsınızdır. Gerçekten insanı ciddi şekilde rahatsız eden ve günlük aktiviteleri olumsuz etkileyebilen bir ağrıdır. Ancak boyun ağrısının hem yan etkilerini azaltmanın hem de günlük yaşamı olumsuz etkilemesinin önüne geçmenin çeşitli yolları ve ipuçları da yok değil.

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun tutulması için çeşitli birkaç neden sayılabilir. Bunlar arasında en çok ön plana çıkanlar; rahat olmayan uyku pozisyonları, yaralanmalar ve ergonomik açısından yetersiz kalan çalışma ortamları sayılabilir. 

BOYUN TUTULMASI İÇİN TEDAVİLER

Boyun kaslarını yavaş yavaş hareket ettirin. Yavaş ve nazik bir şekilde dairesel hareketlerle ajite olan kaslarınızı döndürmeye ve germeye çalışınız. Bunu yapmanız ilk başlarda biraz rahatsız edici gelebilir ama daha sonra ağrıları hafifletmede yardımcı olacaktır.

 • Boynunuzu yavaşça ileri ve geriye doğru hareket ettirin. Herhangi bir ağrı hissetmeye başladığınızda hareketi durdurun. Yaptığınız hareketlerin aralığının boynunuzu ileri ve geri daha esnek hareket ettirmenize fayda sağlaması gerekir.
 • Boynunuzu sağa ve sola yanlara doğru da hareket ettirin. Aynı şekilde herhangi bir ağrı hissetmeye başladığınızda hareketi durdurun. Sağa ve sola yapacağınız hareketlerin boyun kaslarınızı daha esnek bir hale getirmesi beklenmektedir.
 • Bir de, hareketleri sağa ve sola doğru yaparken aynı zamanda ileri ve geri de yapılabilir. Yavaş ve dikkatli şekilde yapın ve ani ağrı durumlarında hareketlere ara verin.

Asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçlar boyun ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Ancak 18 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmemesi gerektiğini unutmayınız. Çünkü aspirin çocuklarda “Reye sendromu” olarak bilinen, beyinde ciddi şişkinliklere neden olan ve yaşamı tehdit eder boyutlara varan duruma yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Duş alın. En az dört-beş dakika boyunca sıcak suyun boynunuzdan aşağı dökülmesi, faydalı olacaktır. Bu esnada boynunuzu düz tutun ve hareket ettirmeyin.

Boynunuzu banyo tuzları ile ıslatın. Banyo tuzları, kan dolaşımını arttırmaya, kas gerilimi ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Ağrıların giderilmesi için farklı banyo tuzları deneyebilirsiniz.

Sıcak su banyosunda Epsom banyo tuzları kullanılabilir. Bu tuzlar magnezyum ve sülfattan yapılmaktadır. Epsom tuzunun sağlık açısından birçok faydası bulunmakta ve zihni rahatlatmaktadır. Magnezyum, çok sayıda enzimlerin etkinliğini düzenler ve ayrıca beyindeki “serotonin” seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olur.

Isıtma pedi kullanılabilir. Boyundaki kaslarda kan akışını teşvik etmek için birkaç dakika boyunca bir ısıtma pedi uygulayın.

Buz torbası kullanabilirsiniz. Buz parçalarını veya buzdolabından çıkardığınız sebze paketlerini bir havlu veya beze sararak boynunuza uygulayınız. Soğukluk, sıcağa göre ağrıyı daha çok azaltacaktır.

Boyun Ağrısı İçin Egzersizler 

Boynunuza merhem de sürebilirsiniz. Bitkisel, analjezik (ağrı kesici) ya da kan dolaşımını arttırıcı şekilde değişik uygulama amaçlarına sahip merhemler bulunmaktadır.

 • “IcyHot” veya “Namman Muay” (Tayland bitkisel merhemi) gibi merhemler cildin ısınmasını sağlar ve ısınması için uyarıcı etkide bulunur. IcyHot, ısıtarak ağrıyı uzaklaştırmadan önce soğukluk oluşturur. Bu ve bunlara benzer merhemleri masaj yaparak ve ovuşturarak boyun bölgesine sürün.

Eğer boyun ağrısı şiddetli ise, boynu desteklemek için boyunluk gerekebilir. Sadece boynunuzun stabil olmadığı ve ağrısının şiddetli olduğu durumlarda boyunluk kullanın. Hazır boyun desteği almaktansa bunu evde kendiniz bir havlu ile de yapabilirsiniz. Bir havluyu rulo haline getirdikten sonra boynunuzun etrafına sarın ve rahat bir pozisyonda oturun.

Ağrının şiddetine göre tıbbi yardım da istemeniz gerekebilir. Eğer bir kaza geçirmişseniz veya bir hastalık durumu varsa tıbbi destek için bir doktora ihtiyacınız olabilir.

Masaj yaptırabilirsiniz. Ancak eğer boyun ağrınız uzun süreli ise ve geçici görünümde değilse, masajdan önce bir doktora danışmanız önerilir.

 • Kronik boyun ağrılarında akupunkturun faydasını görebilirsiniz. Akapunktur hakkında geçtiğimiz son on yıl içinde yapılan çalışmalara her ne kadar da etkili olmadığını gösterse de yine de eğer yaşadığınız yerde böyle bir imkan varsa deneyebilirsiniz. Akupunktur ve masajın her ikisi de boyundaki kas guruplarına yoğun bir baskı uygulayabilir ama akapunkturun daha yüksek ve noktasal bir basınç oluşturma şansı daha yüksek olmaktadır.
 • Hidroterapi veya su terapisi diye adlandırılan tedavi şekli de etkili olabilir. Hidroterapi evde duş esnasında yapılabilir ve boyun kasları için farklı bir masaj türü sayılır. Duş sırasında üç ya da dört dakika boyunca sıcak suyla boyun kaslarını hedefleyin. Ardından su ayarını soğuğa getirin ve yaklaşık 30 saniye-bir dakika boyunca boynunuza soğuk su dökülmesini sağlayın. Bu işlemi gerektiği kadar birçok kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Farklı esansiyel yağlar veya alkol ile masaj yapılabilir. Lavanta, çay ağacı veya sitronella yağı gibi esansiyel yağlar hem iyileştirici özellikler taşır hem de güzel kokulara sahiptirler. Alkol uygulaması, önce soğuk his verir ama daha sonra yavaş yavaş sıcak vermeye başlar. Bu yönüyle merhemler gibi etki gösterir.

BOYUN TUTULMASINDAN NASIL KAÇINABİLİRİM

Doğru şekilde ve doğru pozisyonda uyuyun. Eğer akşam uyumadan önce bir şeyiniz yokken sabah boyun tutulması ile uyandıysanız, sebebi muhtemelen doğru şekilde uyumamış olmanızdır. Aşağıdaki ipuçları boyun tutulmasına yakalanmamak için alabileceğiniz önlemlerdir:

 • Yattığınız yer ne kadar sıcak olursa olsun pencereyi kapatarak uyuyun. Özellikle yaz aylarında, birçok kişi uyumadan önce pencereleri açıp öyle yatmaktadır. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde hava sıcaklığı düştüğünde bu soğuk hava hem vücuttaki diğer kaslarda hem de boyun kaslarında tutulma ve kramplara neden olabilmektedir. Bu yüzden pencereyi açmak yerine varsa bir vantilatör kullanmanız önerilir.
 • Yeterli yüksekliği sağlayacak kadar yastık kullanın ancak çok fazla yükseltmeyin. Yüzüstü uyumayı sevenlerin en azından bir yastık kullanması gerekir. Çünkü bu pozisyonda uyurken yastık kullanılmadığında, başın 90 derecelik duruşu boyun tutulmasına neden olmaktadır.Boyun Tutulması Ağrısı Nasıl Geçer
 • Sırt üstü yatanlarda ise yine fazla yastık kullanmaması gerekir. Çünkü omuzlar ile boyun arasındaki fazla yükseklik keskin ve rahatsız edici bir açı oluşturur.
 • Alışılmadık bir aktivite sonrası gerekli tedbirleri alın. Birçok kişide de boyun tutulmasının nedeni daha önce yapmadığı normal olmayan bir iş yapmasından ileri gelmektedir. Örneğin bahçede çalışma, yeni bir egzersize başlama, koli veya yük taşıma gibi aktiviteler boyun bölgesini etkiler ve ağrılara neden olabilir. Eğer yaptığınız farklı bir aktivite sonrası boynunuzun ağrımaya ve tutulmaya başladığını fark ederseniz, boyun masajı yapın, farklı egzersizler ile boyun kaslarını esnetin ve yatmadan önce ılık bir banyo yapın.

Çalıştığınız ortamın ergonomik açıdan uygun olduğundan emin olun. Eğer gün içerisinde uzun süreli olarak masa başında çalışıyorsanız, çalıştığınız bu ortamı rahat edebileceğiniz ve sağlığınızı olumsuz etkilemeyecek şekilde düzenlemeniz gerekecektir. Eğer kaslarınızı zorlamayacak şekilde çalışıyorsanız ve dinlendirme aralıklarına dikkat ediyorsanız, muhtemelen kas tutulmaları ile karşılaşmazsınız.

 • Ayaklarınızı yere düz vaziyette basın. Sandalyenizi buna göre ayarlayın.
 • Duruşunuzu düzenli olarak değiştirin. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak sağlıklı değildir. Bu yüzden belli aralıklarla değiştirin. Çoğunlukla dik oturun. Bazen arkaya uzanın bazen de daha düşük pozisyonda çalışın. Bu şekilde belli aralıklarla pozisyonunuzu değiştirmeye çalışın.
 • Ayakta olmak için de zaman ayırın. Her bir saatte bir ayağa kalkıp en azından 5 dakika dolaşmaya ve ayakta kalmaya çalışın. Oturmanın verdiği monotonluk ve uzun süreli oturmanın sağlık açısından taşıdığı riskleri göz önünde bulundurarak gerekli aralıklarla ayağa kalkıp gezmeyi dolaşmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Hatta işinizin bir kısmını ayakta yapabileceğiniz şekilde çalışma ortamınızı ayarlayabilirsiniz.

Pratik meditasyon tekniklerini uygulayabilirsiniz. Meditasyon ile telaşlı ve çok meşgul hayatınızdan uzaklaşmaya ve iç sakinliğe ulaşmaya çalışın. Duygusal stres nedeniyle meydana gelen boyun ağrılarından kurtulmanızda faydalı olabilir. Aşağıdaki alıştırmalar, üç dakika sürer ve herkes tarafından yapılabilir.

 • Bir dakika boyunca sadece vücudunuzun şu anki durumuna yoğunlaşın. Hem duygusal hem de fiziksel olarak vücudunuzun sesini dinleyin ve ne durumda olduğunu fark etmeye çalışın.
 • Bundan sonra bir dakikada ise, dikkatinizi nefes alıp vermeye yoğunlaştırın. Vücudunuzun hangi bölgesinin nefesin farkında olduğuna dikkat kesilin.
 • Son bir dakikada ise, dikkatinizi dış bilincinize yani, başınızdan parmaklarınıza, tırnaklarınıza, saçınıza ve vücudunuzun dışına yoğunlaştırın.

Hayatınızdan fiziksel ve duygusal stresleri çıkarın. Duygusal stresin fiziksel vücut sağlığı üzerinde garip bir etkisi bulunmaktadır ve hatta duygusal stresin fiziksel ağrılara enden olduğu bile söylenmektedir. Bu nedenle hayatınızda stresi doğal ve sağlıklı yollarla azaltmaya çalışın. Bu yollar kişiden kişiye değişmekle beraber aşağıdakiler örnek verilebilir:

 • Düzenli egzersiz: Yüzme, koşu, bisiklet ve tırmanma gibi sizi heyecanlandıran ve zinde hissettiren aktiviteler bulun ve bunu bir rutin haline getirin. Bu egzersizleri yaparken vücudunuz hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendiniz daha rahat hissedecektir.
 • Negatif döngüleri içine girmeyin. Pozitif düşünmeye çalışın. Yaptığınız bazı şeyler için kendinizi cezalandırmaya ve kendinize zarar vermeye çalışmayın. Neler olup bittiğini fark edin, durumu kontrol altına alın ve kendinizi sevmek için nedenler bulun.

İPUÇLARI

 • Cep telefonu gibi cihazları elinize alıp kullandığınızda daha yukarıda tutmaya çalışın. Her zaman yüzünüzle aynı seviyede ve omuzlarınız biraz geride kullanın.
 • Uyurken düzgün boyutlarda bir yastıkla boynunuzu destekleyin.
 • Kitap okurken ya da bilgisayar üzerinde çalışırken, başınızı düz tutun ve kambur şekilde oturmayın.
 • Gergin boyun kaslarını rahatlatmak için köpük bir rulo üzerinde dinlendirebilirsiniz.
 • Eğer boyun ağrısı için belirtilen yollar ve ipuçları sizde işe yaramadıysa, bir doktora gitmeniz önerilir. Çünkü altta yatan başka nedenler de olabilir.
 • Ağrı kesici olarak İbuprofen gibi NSAID (steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) alabilirsiniz.
 • Muhtemel boyun tutulması durumlarına karşı uyumadan önce başınızı uygun seviyede tutmaya gayret edin. Boyun tutulmalarının çoğunun yanlış uyku pozisyonları ve fazla yastık kullanımından kaynaklandığını unutmayınız.
 • Boynunuzu ovuşturmanız belki ağrının gitmesine yardımcı olabilir. Bunun için birinden yardım isteyebilirsiniz.
 • 30 saniye süreyle çenenizi göğsünüze çekin. Boyun kaslarının gerilmesini sağlayacaktır.
 • İmkanınız varsa ve eğer beklenen sürede geçmediyse, masör, osteopat veya manipülatif fizyoterapist gibi farklı uzmanlara da uğrayabilirsiniz.
 • Çok fazla hareket ettirmemeye çalışın. Daha kötü hale getirebilir.
 • Sıcak su ile ıslattığınız bezi 10 ila 20 dakika ağrıyan yerin üzerine koyun.

Uyarılar

Kitap okurken veya başka şeylerle uğraşırken kambur durmayın. Böyle bir duruş, boyun ve sırt ağrılarına davetiye çıkarır.

Boyun desteğinin uygun olmadığı kanepe, sandalye ya da diğer yerlerde uyumaktan kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  fuck yourself

  Sağlık

  benimde boynum tutulmustu annem bana doline diye bi ilaç verdi onu bynuma surdumm kımıldatmaya çalıstım falann oyle geçtii tavsiye ederım doline diye bi ilaçç her eve lazım=)
  bu arada 1 saate kalmaz geçtii=)

  Sağlık

  bizde de o doline den vardı kafam sağa yatık duruyodu sol tarafa sürdüm tek bi yer ağrıyodu sürdüğüm yerlerde ağrımaya başladı :S:S

  Sağlık

  ya bnm boynum birden tutuldu çok ağrıyor neyapmalıyım acısı dayanılmaz oluyor taaaaaaaaa başımdan ağrı başlıyor koluma kdr evde kesin çözüm bulan varsa yazsın lütfen

  Sağlık

  boyun tutulunca sıcak su iyi gelırmı?

  Sağlık

  en yakın hastaneye gidin gerekeni yapacakardır. bilmediğiniz yöntemleri denemek azaltmak yerine artırabilir.

  Sağlık

  boynunuz veya beliniz tutlduğunda hiç çaresiz değilsiniz.cerrahi bir yönteme başvurmak en kötü ihtimal bile olsa denemeyin.benim bir hastam vardı bel fıtığı olmuştu bunalıma girmiş size abartı gelebilir ama adam intihar edecek noktaya gelmişti,imdadına bir yakı yetişti.bu karışım çok çeşitli bitkilerden ihtiva edilmiş fakat ilacı yapan kişi formülü vermez tabi haklı olarak,ben ısrarla sordum muhtavasını bana bir tanesini soyledi bu ardıç yağı imiş, uzatmayalım söz konusu hasta bu ilacı uyguladı allahın izniyle tam şifa aldı.ben size sadece dertten muzdarip insanların ameliyat olmadan bu tedavi yolunu denemelerini ısrarla tavsiye ediyorum.ilacı bulmak isteyen kişi benim adresime yazsın sadece insanlık adına yardımcı ourum.

  isim vermek istemiyorum

  nolur acil yardım edin çok fena boynum tutuldu dayanamıyorum nap malıyım çocuk larıma bakmakta zorluyor bekliyorum yardım edin.

  Kesinlikle bir doktora görünmelisiniz. uygun ağrı kesici kremler ve drajeden kas gevşeticiler bir iki gün içerisinde normale dönmenizi sağlar. Eğer doktora görünme durumunuz yoksa yukarıdaki yazdıklarımı bir eczacıya danışarak da alabilirsiniz. kullanımı konusunda dikkatli olmakta yarar var bazı ilaçlar emziren anneler için uygun olmayabilir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel Organda Siğil
Bağırsak Kurtlarına Bitkisel Tedavi
Ekojenite Nedir
Kaç Tür Pnomoni (Zatürre) Vardır?
Bademcik
RNA
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.