BOYUNDA İSTEMSİZ KASILMAboyunda istemsiz kasılma

Boyun spazmı yada boyundaki ani, kontrol edilmeyen ve istemsiz kasılma ya da kaslarda kontrol edilemeyen sıkma ve titremesi durumu kasların aşırı zorlanma, gerilme, halsizlik, kas ağrısı veya yaralanma ilgili bir duruma yanıt olarak ortaya çıkar.  Servikal distoni gibi bazı koşullarda, spazm başın burulmasına yada dönmesine neden olabilir. Her durumda olmasa da boyun spazmları omuriliğe yakın bir yerde yada sinir köklerinde meydana gelerek şiddetli ağrıya neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun spazmı ağır kaldırma ya da yorucu bir egzersiz gibi fiziksel efor sonrası ya da kasların bilinçsizce gerilmesine yanıt olarak ortaya çıkabilir.  kas gerginliği neden olabilir. Ayrıca, başka bir yerdeki acıdan kaynaklanan durumdan da kas gerilmeler, ortaya çıkabilir. Yanı sıra haloperidol (Haldol) ve metoklopramid (Reglan) dahil olmak üzere bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

boyun spazmıBoyun spazmları kırık gibi bir yaralanma yada diğer rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar sıklıkla servikal distoni, servikal spondiloz (boyundaki dejeneratif disk hastalığı), bel fıtığı, viral enfeksiyon, dejeneratif disk hastalığı (omurgadaki yaşlanma, yırtık ve yıpranma nedeni ile oluşur), spinal stenoz (spinal kanal daralması, omurilik ve sinirlerde basınç oluşturur), tansiyon baş ağrısı, fibromiyalji (ağrı, sertlik ve hassasiyete neden olan kronik bir durum), menenjit (beyin ve omurilik etrafında kesenin iltihabı) ve osteomyelit (kemik enfeksiyonu) dur.

Sponsorlu Bağlantılar

BURASI ÖNEMLİ!!! Boyun spazmı tek başına ciddi bir durum değildir ama bazen buna bacaklarda veya omuzda duyu kaybı, denge kaybı gibi belirtiler eşlik ederse yada yüksek ateş, baş ağrısı, kusma olsa da olmasa da mide bulantısı ve ışığa hassasiyetin artması ile birlikte boyun sertliği varsa bu tür belirtileri dikkat edilmesi gereken belirtilerdir ve acil yardım aranmalıdır.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Boyundaki isteğe bağlı olmayan yada kontrolsüz kasılmaların altta yatan nedenine göre farklı belirtiler oluşabilir. Boyundaki spazmlar boynun kendisinden kaynaklanabileceği gibi vücudun başka bir yerindeki sorundan yansıyan bir işaret olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kas-iskelet ilgili diğer belirtiler

 • Sırt ağrısı ve kas zayıflığı
 • Bel kayması
 • Boyun ağrısı ve sertlik
 • Omuz yada kolda ağrı
 • Bir kolda ağrı, uyuşma ya da karıncalanma
 • Omurgada sertlik hissi

Nörolojik yöndeki diğer belirtiler

 • Özellikle başın ağrısında yoğunlaşan ağrı
 • İstemsiz şekilde baş ve yüz kaslarının bükülmesi
 • Bir kol veya omuzda ağrı, uyuşma veya karıncalanma neden olan sinir sorunları

Ciddi bir durum gösteren diğer belirtileri

 • Yüksek ateş
 • Denge ve koordinasyon zayıflığı veya bozukluğu
 • Işığa karşı duyarlılığın artması
 • Ekstremitelerin herhangi birinde his kaybı ve kas zayıflığı
 • Bulantı (kusma olabilir veya olmayabilir)
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Boyun tutulması

BOYUNDA İSTEMSİZ KASILMA NEDEN OLUR?boyun kasılması

Boyunda istemsiz kasılma  yada spazmlar bilinçsizce yapılan fiziksel efor veya gerilmelere yanıt gibi hafif nedenlerden olabileceği gibi boyun ve omurgadaki daha ciddi problemden de kaynaklanabilir. Bu koşula neden olan faktörler çeşitlidir ve bu faktörler aşağıda sıralanmıştır.

Boyundaki bir kırık varlığı, boyun kaslarının aşırı ve sınmadan kullanımı ve ağır yapılan egzersizler bunun fiziksel nedenleri arasında yer alır.

Diğer yandan bazı patolojik nedenlerden de boyun spazmı ortaya çıkabilir. Bunun birincil nedeni ise servikal distoni (spazmodik tortikolis) adı verilen ve boyunda ağrı ile birlikte spazmlara neden olan bir sağlık sorunudur. Yanı sıra servikal spondiloz (omurga kemikleri üzerinde aşınma ve servikal yırtık), dejeneratif disk hastalığı, ağrı, boyunda sertleşme ve duyarlılığa yol açan fibromiyalji, bel fıtığı, bir kemik enfeksiyonu olan osteomiyelit, spinal kanal daralması ve buradaki eklemlerin iltihabi durumu, viral enfeksiyonlardan bazıları ve hatta kullandığınız bazı ilaçların (metoklopramid (Reglan) veya haloperidol (Haldol)) yan etkisi olarak da boyunda kontrolsüz kasılmalar oluşabilir.

Tüm bunlar bir yana bazı nedenler sizi hayatın sonlanmasına kadar götürebilir. Bunlar derhal müdahale edilmesi geren ve tedavisi yapılması zorunlu koşullardır. Özellikle boyun kaslarında istemsiz kasılmalara yol açabilen menenjit (beyin ve omurilik etrafındaki kesenin iltihabı) ve tümörler dikkate alınması gereken durumlardır.

NOT: Boyun spazmları her zaman masum olmayabilir ve bazen ciddi ve sizde kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle bu sağlık sorunun tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmeyen durumlar sizde kronik veya kalıcı ağrı, esneklik ve hareketin azalması, felç, kalıcı sinir hasarı veya sakatlık, ilerleyici ağrı, halsizlik, kas ve fonksiyon kaybına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Yasemin

  Merhaba !! Bende bel fıtığı var.. Bunun yanı sıra sirtimda (sol tarafta)bir iş yaptığımda kabir kemigimden bir tanesi kırılmış gibi acıyor.. ve en kötüsü büyük bir kasilma o kadar kötü ki sanki kafam kopuyormus gibi boynumdan yukarıya doğru.. Kaş gevşetici kullanıyordum bir nebze iyi gelmişti 1 aylık hamileyim kullanamıyorum . Ne yapmam gerekir .. sevgi ve saygılarımla

  emine

  Benim boynumda ve omzumda surekli agri var ve sertlikler var kulunc denilen ve bu beni cok rahatsiz ediyo kas gevsetici iciyorum gecmiyo ve surekli tekrarliyo bu sertlikler ne yapmaliyim

  metin

  Mrhb benim boynumda kasılma oluyor beni sıkıntı sitres e sokuyor sonra sinirlilik hali oluyor aşırı derece bi zaman sonra sakinleşmeye çalışıyorum geçiyor gözlerimde bulanıklık hali düşüncelerim aklım karışıyor hangi bölüme görmeliyim ne yapmalıyım yardimci olursaniz tşk ederim

  Ecem

  Boynum da sık sık tutulma var omuzlarımda yanma. Ağrı kollarımda güçsüzlük oluyor. Çanta bile takamıyorum sanki kaslarım kopuyor .Doktora gittim MR çekildim fıtık çıkmadı. Ağrılar çok ne olacak bilmiyorum. Fizik tedavi de söylediler onu yapacağım. Ayrıca 6 defa masaj oldum. Ama ağrılar daha da arttı. Bilmiyorum ne olacak. Gözlerimde ağrı ve bulanıklık var.

  Belirtilere bakıldığında sinirsel bir sorun yaşıyorsunuz. Hastanelerin beyin cerrahi bölümüne gitmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca uzman olmayan kişilere bilinçsizce masajlar yaptırmayın. Geçmiş olsun

  Didem

  Benim 1ay once boynum cok kotu sekilde tutuldu ve ellerimi kimildatamiyordum boynumda bir kasilma vardi hemen bi acile gittik ve kas gevşeltici igne ve serum verdiler hafifletti 2gun sonra yine tutuldum ve doktora gittim boynumda ters kavis oldugunu soyledi boyunluk yastik ilac falan berdi 1ay kullandim yine gittim doktira gectigini soyledi ama ben hala boynumu fazla oynatamiyorum ve tutuluyorum ve bir is yaparken ellerimi cok sıkıyorum emar cektirdim birsey cikmadi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamile yastığı yorumları
Orjin krem şikayet yorumları
Böbrek (Renal) Biyopsisi
Yüzmenin Faydaları
Orta Kulak İltihabı Tedavisi, Testleri ve İlaçları
Boyunda İstemsiz Kasılma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.