BOYUNDAN SES GELMESİ

Alışılmış yada bilindik olan boynun kıtlatılması, bazı kişiler tarafından boyundaki gerginliği giderme için yapılır. Ancak bu durum ağrı, osteoartrit, inme gibi bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bunun yerine nazik yapılan boyun egzersizleri, boyun ağrısını rahatlatmak için tavsiye edilir.

Boyun çıtlatılması ile bazı insanlar stresi azaltmak için boyunlarını bükerler, zorlarlar ve sonuçta dışarıdan da duyulabilecek kadar bir çatlama sesi işitilir. Çoğu kişi bunu, yataktan hemen kalktıktan sonra ve uzun süre aynı pozisyonda durduktan sonra yapmaya ihtiyaç hissederler. Boynun çıtlatılması bazılarına rahatlık getirirken, bazıları da rahatlık sağlamak için bel, ayak, ayak bilekleri ve parmaklarını çıtlatırlar. Birçok kişi bunu alışkanlıkla ve bilmeden yaparlar, her ne kadar rahatlatıcı olsa da boyun çıtlatılması zararlı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Boyun denilen bölüm kaslar, bağlar ve tendonlar tarafından desteklenen “vertebra” denilen yedi servikal omurdan oluşur. Bu kemikler gerginlik olmaksızın eğilme, bükülme işlevlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Ancak boyundaki sürekli bir stres, boyun büküldüğü zaman bir çıtlama sesi üretebilir. Genellikle, bu zararsız olabilir, ama boyun çıtlama sesine ağrı eşlik ediyorsa, bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.

Kavitasyon (Boşluk Oluşumu)

7 adet boyun ekleminden her birini kıvamlı bir sıvı olan sinoviyal sıvı çevreler. Bu sıvı yağlama görevi görerek, eklemlerin hareketlerini kolaylaştırarak boynun istenilen yöne çevrilmesine olanak tanır. Sinovial sıvı, kabarcık oluşturabilen azot ve karbon dioksit gazı içerir. Boyun eklemlerinin hareket etmesi ile kabarcıklar üzerindeki basınç artar ve “çıtlama” şeklinde ses çıkmasına neden olur. Bu ses bu kabarcıkların patlaması ile de meydana gelebilir. Bu süreç, kavitasyon olarak adlandırılır, ve çatlama sesi olarak duyulmasına yol açar. Boyundan çatlama sesin gelmesinin önde gelen nedeni budur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ligamentler

Ligamentler, eklemin hareketliliğine olanak sağlayan güçlü yapılardır ve eklemleri destekler. Kemiklere bağlı olan ligamentlerin takıldığı yerde, boynun hareketi ligamentler gevşer. Bu şekilde ligamentlerin kayması durumunda boyunda ses meydana gelebilir.

Eklem Sorunları

Osteoporoz ve artrit gibi hastalıklar eklem pürüzlendirmesiyle karakterizedir. Bu iki sorun, boyun kemiklerinde dejenerasyona yol açarak, boyun hareketi ile birlikte boyundan ses hissedilmesine neden olur.

Servikal osteoartrit (Servikal spondiloz) yaşlandıkça ortaya çıkar. 50 yaşından sonra, servikal vertebra (omur) arasındaki süngerimsi diskler dejenere olur ve kemikler arasındaki doğal bir yastık sağlama yeteneğini kaybeder. Servikal vertebra ve onların ligament adı verilen bağları zamanla kalınlaşır ve kemikler arasındaki boşluk üzerine zarar verir. Bu zarar, kemikler üzerinde daha küçük boşluk kalmasına yol açar. Mevcut olan bu sorun kişide boyun sertliği ve ağrı meydana gelmesine neden olurken, aynı zamanda ses gelmesine de yol açar. Servikal spondiloz, yaşlanmanın dışında kötü duruş sergilemekle de oluşabilir.

Atletler ve jimnastikçiler gibi yorucu sporlar ile ilgilenenlerde, önceden oluşan bir boyun yararlanması meydana gelebilir. Yaralı boyun eklemi, daha fazla strese maruz kalır ve belirli hareketlerin yapılması ile ses gelmesi ile karşılaşılabilir.

BOYUNDAN SES GELMESİNİN YAN ETKİLERİ

Boyun hareketleri ile ses gelmesi istenmeyen sonuçlara neden olabilir;

Boyun Ağrısı – Boyun çıtlaması bir süre sonra boyun hareketliliğini azaltabilir. Bu durum, omurgayı çevreleyen kıkırdaklarının tükenmesinden kaynaklanmaktadır. Sinirler üzerine basınç yaptıkça da boyun ağrısı ve inflamasyon ortaya çıkar.

Osteoartrit – Boyundan sürekli olarak çıtlama sesinin gelmesi, boyun eklemleri üzerine oldukça gerilim yükleyerek, bağların aşırı şekilde gerilmesine yol açar. Bu ise omurlar arasındaki kemik köprülerinin oluşumunu indükleyen dengesizliğe yol açabilir. Normal olmayan bu süreç kalıcı ve geri dönüşümsüz eklem sabitlenmesine yol açabilir. Bu durum tıpta osteoartrit olarak nitelendirilir.

İnme – Çalışmalar, 60 yaşından daha genç kişilerde meydana gelen inmenin, alışılagelmiş boyun çıtlatılmasından kaynaklandığını göstermektedir. Tekrarlanan boyun çıtlatılması ve buna bağlı olarak gelen ses, boyundaki kan damarlarına yada servikal arterlere zarar verir. Arterler üzerindeki oluşan yırtıklar beyine gitme ihtimali bulunan kan pıhtısı oluşumuna ve kanamalara neden olur. Kan pıhtıları kan akşını engelleyerek beyne oksijen gitmesini engeller. Boyun çıtlatılmasının neden olacağı inme riski küçük olabilir ama bu durum geçici bir iskemik atağa yol açabilir ki bu da ölümcül olabilir. İnmenin yaygın belirtileri arasında baş dönmesi, konfüzyon, vücudun yarısında zayıflık, bulanık görme, konuşma sorunları ve şiddetli baş ağrısı sayılabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında acil tedavi gereklidir.

EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ NELERDİR?

Egzersiz – Boynun arka kısmı çalışıldığı zaman kas kısalmasına neden olarak boyun tutulmasına neden olur ve boynun doğal hareketlerini yapmasını engeller. Çeneyi göğse dokundurarak ileri ve geri şekilde yapılan egzersizler bu kasların çalışmasını sağlar. Başınızı bu pozisyonda olabildiği kadar tutarak ve sonra gevşeterek bu kaslara egzersiz yaptırabilirsiniz.

Eklem Hareketi – Boyun eklemleri serbestçe hareket etmediğinde, çıtlama yada taşlama şeklinde sesler duyulabilir. Kas gerginliği de ayrıca boyun ağrısına neden olur. Boyun kaslarındaki gerginliği gidermek yada hafifletmek için yavaşça boyun kaslarını gerin. Bu egzersiz, zayıflamış kaslara kan akışını artırır ve ağrının gitmesine neden olur.

Sternokleidomastoid Egzersizi- Sternokleidomastoid kasları boynun iki yanında bulunan ve çok fazla ağrıya neden olabilen büyük kaslardır. Mümkün olduğu kadar kafanızı bir tarafa doğru döndürerek bu kasları gerginleştirin. Hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz ve çıtırdama sesi fark edebilirsiniz ama ağrı hissedene kadar yapmaktan kaçının. Başınızı döndürürken, başınızı sabitlemek için ellerinizi kullanabilirsiniz. Daha sonra gevşeterek aynı prosedürü diğer taraf için de uygulayınız.

Tıbbi Yardım

Boyun ağrısı, inme ve osteoartrit gibi ciddi yan etkiler ortaya çıktığında tıbbi yardım gerekebilir. Tıbbi yardım gelene kadar boynunuzu sabit tutun ve ani hareketlerden kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    sultan

    Yürürken genellikle başımın arkasından citlama oluyor ve boynumda,boğazim da da hissediyorum.normal otururken bir sıkıntı yok yürüme halinde iken çıt çıt ses çıkıyor ne yapmam gerekiyor.ilginiz için teşekkürler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BİRBİRLERİ İLE UYUMSUZ BESİNLER
Boyundan Ses Gelmesi
Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Kafanızda Sivilce Mi Var?
Kehribar Taşı
Basit Guatr
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.