BOZUK DİŞLER Bozuk Dişler

Bazı insanların dişlerin çarpık, örtüşen ya da bükülmüş şekilde olmasının çeşitli nedenleri vardır. Bazı insanların ağzı normalden küçük olduğu için dişlerin kaymasına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ise üst çene ile alt çenenin boyutları aynı olmamaktadır veya bunlardan birisi biraz daha öne doğru çıkık veya kusurlu olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çarpık ve yanlış hizalanmış dişlere ne neden olur?

Dişlerin çarpık olması, birbirinin üzerine binmesi ve birbirini itmesi aynı göz rengi ve ellerimizin büyüklüğü gibi kalıtsal faktörlerden etkilenir. Diş hizasının bozulmasının diğer nedenleri arasında süt dişleri veya normal yetişkin dişlerinin erken düşmesi ve dolgu gibi dental restorasyonların uygunsuz ve uyumsuz şekilde yapılması olabilir. Diğer bir neden çenenin küçük olması sonucu çıkan dişleri taşıyamaması gösterilebilir. Ayrıca gingivitis (dişeti hastalığı), diş ve diş etleri üzerinde aşırı basınç, ciddi yüz yaralanması sonrası çene hizasının değişmesi, ağız ve çene tümörleri, bebeklikte parmak emme, dil bindirmesi ya da üç yaşından sonra emzik kullanımı gibi durumlar da başta çocuklar olmak üzere ağız sağlığı problemlerine yol açabilir.

Dişlerin çarpık ve hizasız olması beraberinde hangi problemleri getirebilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu iki sorunun beraberinde getirdiği problemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:bozuk dişler- ortodontist

 • – Yiyeceklerin doğru şekilde çiğnenmesinin önlenmesi
 • – Diş temizliğinde zorlanmaya bağlı olarak çürümelerinin artması
 • – Dişler, çene ve çene kaslarının zorlanmasına bağlı olarak diş kırılması riskinin artması
 • – Dış görünüm itibariyle insanlarda özgüven eksikliğine neden olması

Dişlerimin çarpık ya da hizasız olduğunu nasıl anlayabilirim?

Bir diş hekimi ziyareti sırasında yapılacak muayene ile dişlerinizde çarpıklık veya normal hizasının dışında bir yapı olup olmadığının anlaşılması için dişleriniz, dişetleriniz, çene ve yüz görünümünüz birlikte değerlendirilecek ve muayene edilecektir. Bu muayene sırasında diş hekimi aşağıdaki belirtileri kontrol edecektir:

 • – Dişlerin anormal hizalanması
 • – Yüzünüzdeki anormal görünüm
 • – Yiyecekleri çiğnerken ve ısırırken zorlanma ve rahatsız olma
 • – Peltek konuşma da dahil olmak üzere konuşma zorlukları

Diş hekiminizin yapacağı muayene sonrası çarpıklık ve hizasızlığın kesin tanısı için sizi bir ortodontis’e yönlendirebilir.

Ortodontistte beni hangi testler beklemektedir?

Ortodontist muhtemelen sizi muayene edecek ve ne tür bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için diş ve çene yapınızın röntgeninin çekmesini isteyecektir. Çekilen görüntüler hem dişlerinizin hizalanması hem de diş köklerinin diş etleri içerisinde nasıl bir konumlamaya sahip olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Özel sefalometrik veya panoramik röntgenler dişlerin çene ve baş bölgesi ile bağlantısını da göstermektedir.

Ortodontistiniz ayrıca ileriye dönük değerlendirmeler yapabilmek ve diş, çene ve kafa arasındaki ilişkiyi görebilmek için yüzünüzün düzenli olarak fotoğraflarının da çekilmesini isteyebilir.

Çarpık ve hizasız dişler için ne tür tedavi seçenekleri bulunmaktadır?

Dişlerinizde çarpıklık rahatsızlık tanısı konduktan sonra ortodontist sizin için en uygun tedavi seçeneklerini önerecektir. Bütün diş sorunlarına sahip olan kişilerin çoğu için diş tellerinin kullanılması önerilmektedir. Eğer dişlerinizin hizasında ve yapısal görünümünde bir aşırılık varsa birkaç dişin çıkarılması gerekli görülebilir. Sorunlu olan dişlerin bulunduğu yere bağlı olarak cerrahi girişim yapılmak istenebilir. Ama yine de yukarıda belirttiğimiz gibi bu tür ağız içi diş sorunları olan kişilerin çoğunda diş telleri faydalı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba benım dogustan dıslerım sıvrı ver cok aralıklı bazı dıslerım sallanıp cıktı dıslerımı yaptırmak ıstıyorum ama aklıma takılan bısey var yardımcı olursanız sevınırım dıs doktoruna gıdıp dırek yaptırmalımıyım yoksa fılım cektırıp bazı arastırmalardan sonramı yaptırmalıyım cevaplarsanız cok sevınırım tesekkurler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
Diş Eti Ağrısı
Dilde Çatlak
Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti
Gırtlak Kapağı İltihabı (Epiglottit) ve Belirtileri
Ağızda Metalik Pas Tadı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.