BRAT DİYET İLE İSHAL TEDAVİSİBRAT Diyet İle İshal Tedavisi

Bazen ishal olma durumunuzda ilaç kullanarak tedavi etmeniz mümkün olmayabilir ya da bu tür ilaçları kullanmanız önerilmeyebilir (mesela antibiyotik kullandığınızda). Bu tür durumlar için aşağıdaki ipuçları yardımcı olacaktır:

Adımlar

Sponsorlu Bağlantılar

 1. İshalin ilk 12 saati boyunca berrak sıvılar tüketin.
 2. On iki saatten sonra BRAT diyetine geçiniz. Bu diyet ile muz, pirinç, elma ve tost (BRAT: bananas, rice, applesauce and toast kelimelerinin  baş harfleridir) tüketiniz.
 • Yeşil muz ishal için en iyisidir.

Tost yemek de, sindirim sistemindeki fazla sıvının emilmesini sağlaması açısından faydalıdır.

 1. Çözünmeyen lifleri sınırlayın. “Çözünemeyen” kelimesi suda çözünmedikleri için kullanılmaktadır. Çözülmeyen lifler sindirim sisteminde besinlerin ilerleyişini hızlandırır. Elmada bulunan “pektin” gibi lifler gibi çözünen lifler olduğundan su ile temas ettiğinde jel halini alır ve sindirim sisteminde daha yavaş ilerler. Çözünür lifler “viskozite” diye bir özelliğe sahiptirler. Daha yüksek bir viskoziteye sahip lifler ishal için daha faydalı bulunmaktadır.
 2. Fruktozlu gıdalar, şeker alkolleri ile tatlandırılmış şekersiz gıdalar ve süt ürünleri gibi ishali kötüleştiren yiyeceklerden de uzak durunuz. katkıda olabilir gıdalar, ortadan kaldırın. Süt ürünleri laktoz intoleransı olmayan kişilerde ishali daha da kötüleştirebilir. İshal esnasında yiyecekler sindirim sisteminden çabuk geçtiği için laktoz emilimi de azalır. Emilmeyen laktoz ise sonrasında bağırsakların içindeki suyu çekebilir.
 3. İyileştikten sonra, biraz yoğurt tüketin. Eğer ishaliniz herhangi bir antibiyotikten kaynaklanmadıysa yoğurt yemek ishali için ve sindirim sistemindeki dengeyi tekrardan sağlaması açısından faydalıdır. yoğurt deneyin. Genellikle antibiyotik ilişkili ishallerin nedeni “clostridium” bakterilerinin büyümesidir. “İyi” bakteriler kontrolü tekrar sağlamada etkili olurlar.

BRAT Diyeti Kullanılmayan Yöntem

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı insanlar, özellikle muz gibi şekerli yiyecekleri sevmeyenler BRAT diyetinin ishal için iyi bir fikir olduğuna inanmaz. Eğer sizde bu görüşte iseniz aşağıdaki diğer adımları takip edebilirsiniz:

 1. İshal belirtileri ortaya çıktıktan sonraki ilk 12 saat sadece su içiniz. Bunun nedeni ishale neden olan midedeki bakterinin özellikle şekerli yiyeceklerle beslenmesi ve çoğalmasıdır. Bunu yaparken suyun yanında başka bir sıvı tüketmeyin.
 2. Belirtiler geçtikten sonra et suyu falan içmeye başlayabilirsiniz. Ancak bunun da içinde yağ ve başka maddelerin olmamasına dikkat ediniz. Tost yiyebilirsiniz. Sade yeşil çay da iyi bir içecek tercihi olacaktır.
 3. Yukarıdaki metotları kendinizi daha iyi hissedene kadar ve ishal düzelene kadar uygulayın. Sonrasında yavaş yavaş artık normal beslenmenize dönebilirsiniz. Yine de beslenmenizde sebze, meyve, muz, tavuk eti gibi sağlıklı yiyeceklere yer veriniz. Özellikle süt ürünlerinden belirtiler tamamen geçinceye kadar uzak durunuz.

İpuçları

 • Tuvalete gitmeniz gerektiğinde gidin, kendinizi tutmayın ve zorlamayın.
 • Bir haftadan uzun bir süre boyunca ishalin devam etmesi diyetinizi değiştirmeniz gerektiğine işarettir. Eğer diyet değişikliğine rağmen hala devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir.
 • Bol bol su için ve etrafta koşturup durmayın. Çünkü fazla suyun üzerine fazla hareket mide bulantısı yapar.
 • Alkolden kaçının.
 • Çokça ekmek yiyin ve sade su için.
 • Pirinç kaynatın ve suyunu için.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
haftada 5 kilo verdiren diyet
diyet ipuçları
Genç Kızlar Diyet Nasıl İle Kilo Verebilir
Güvenli Şekilde Nasıl Kilo Verilir
Vejeteryanlar Dikkat bunları Mutlaka Yapın
diyet nasıl yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.