BROKOLİ CİLT KANSERİNİ ÖNLEYEBİLİR!!!

Brokoli sık tüketilmesi gereken ve günümüzde bilim insanlarının dilinden düşmeyen popüleritesi yüksek bir beslenme maddesi. Tam bir kansersavar olan brokoli, içerdiği “sulforaphane” maddesinden dolayı bir çok kanser türü (özellikle de kadınlarda meme, erkekler de ise prostat) ile mücadelede etkili.

Hem C vitamini hem de beta karoten (öncül A vitamini) bakımından adeta bir depo gibidir. Lifli yapısından ötürü de bağırsak sağlığı (kabızlık ve ishal) açısından önemlidir. Yanı sıra yapısında “quercetin” adı verilen antibiyotik türü yer almaktadır. Şaşırtıcı derecede Kalsiyum minerali içeren brokoli bu yönü ile osteoporoz şikayeti olan kadınların da imdadına yetişmektedir. Bir bardak süt ile karşılaştırıldığında yaklaşık 4 katı kadar kalsiyum ihtiva etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

BROLOKİ VE CİLLT KANSERİ

Ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma cilt kanserinin en önemli nedenidir. Güneşten gelen bu ışınlara karşı koruyucu giysiler yada kremler ile önlem almak son derece önemlidir. Arizona Kanser Merkezi Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi‘nden araştırmacılar, brokolide, cilde uygulandığında melanom gelişimine karşı koruyucu olabilen bir bileşik belirledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Brokolinin mutfakta tüketilmesi ile içerisinde bulunan “Sulforaphane” bileşiği kanser ile mücadelede önemli rol oynar. Bunun yanında yapılan bazı çalışmalar brokilinin topikal olarak kullanılabileceğini de göstermiştir (Medical News Today). Arizona Üniversitesi’ndeki farmakoloji bölümü araştırma görevlisi Dr. Sally Dickinson liderliğindeki ekip, 2005 yılından bu yana brokolide yer alan kimyasal koruyucular üzerine çalışmamalarını sürdürüyor. Ve çalışmalarının sonucunda, cilt kanserini önlemenin hem ekonomik hem de kullanışlı en iyi birinin brokoli kullanımı olduğunu belirtiyor. “Sulforaphane” maddesinin ultraviyole ışınlara maruz kalmanın neden olduğu cilt kanserini önleme adına mükemmel bir aday olduğuna dikkat çekiyorlar.

Çalışmanın bulgularına göre, Nrf2 geninin (AP-1 proteini gibi kansere neden olan yolları engellemesi) de dahil olduğu kanser ile mücadele eden genleri aktive etmekte etkili olduğu saptanmıştır. Topikal brokoli tomurcuk solüsyonu yapay UV ışığı altındaki katılımcılarının ciltlerine uygulanabilir ve doğru dozaj tatbik edildiğinde inanılmaz derecede koruyucu olabilmektedir. Sulforaphane maddesi cildi güneş ışığına karşı koruyan enzimleri indüklediği ve özellikle bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde cilt kanseri gelişme riskini azalttığı belirtilmektedir.

Amerikan Kanser Derneği’ne (American Cancer Society) göre, melanom nedeni ile |– cilt kanserinin en ölümcül türü -| her yıl 9.000 -12.000 arasında kişi cilt kanseri nedeni ile ölmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Isırgan Otu Kapsülü
SARI KANTARON (St.John 's wort)
Ketentohumu
Şifalı bitkiler – acı bakla
Fesleğenin Faydaları
Karahindiba Çayı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.