BROKOLİ
Brokoli’nin geçmişine bakacak olursak kökleri İtalya’ya Antik Roma dönemine kadar dayanmaktadır. O zamanlar yabani olarak doğada bulunan bu lahanaya benzer bir bitki olan karalahana yetiştirilerek İtalya’ya geri getirildi ve bu bitki brokoli ismini alarak tüm Yakın Doğu ülkelerine sırayla yayıldı.

Brokoli, sömürgecilik sayesinde kısa bir süre içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar ulaştı fakat unutulmaması gereken brokolinin dünya çapında yaygınlaşmasını sağlayanlar İtalyan göçmenleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

BROKOLİ’NİN ETKEN MADDELERİ
Brokoli’nin içerisinde glukozinot, indol, sülforafen, beta kroten, c vitamini, selenyum, lutetin ve quersetin maddeleri bulunmaktadır.

Lif yönünden de son derece zengin olan brokoli bu nedenden dolayı oldukça yararlı ve sağlıklı bir sebzedir.

BROKOLİ’NİN FAYDALARI
Buharda pişirilen brokoli özellikle yüksek tansiyon hastalarının kolestrol değerlerini düşürebilmektedir. Brokoli’nin içerisinde bulunan lifler sindirim sistemimizde bağırsaklarımızın içerisinde bulunan safra asitleri ile beraber etkileşime girerek kişinin sindirimi daha rahat gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Bu işlem aynı zamanda da kolestrol değerinin düşmesini sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Brokolinin kişinin vücuduna detoks etkisi yarattığı da yapılan son araştırmalarla kanıtlanmıştır. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde kişinin detoksifikasyon sistemine yararı olduğu gözlemlenmiştir. İçerisinde bulunan üç tane madde sayesinde vücutta nötralizasyon ve istenmeyen kirleticilerin temizlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Brokolinin içerisinde yer alan glukozinot maddesi vücutta karaciğer kanserinin oluşmasını engelleyen bir maddedir. Karaciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanser türlerine de karşı gözle görülür şekilde bir koruma kalkanı oluşturduğu bilim adamları tarafından doğrulanmıştır.

Etkin maddeleri bölümünde saydığımız bir diğer madde olan indoller ise kişinin vücuttaki düzenleyici hormonlarına yarar sağlamaktadır. Bu hormonlar sayesinde tümöre karşıda kişi korunur.

Kadınların, kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu sayesinde meme kanseri olma şansları vardır fakat brokoli yapısındaki indol maddesi sayesinde bu östrojen hormonu içerisinde bulunan kötü molekülleri etkisiz hale getirmekte son derece başarılıdır.

Brokoli sebzesinin içerisinde bolca bulunan C vitamini sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yararı vardır.

Brokolinin yapısında olan selenyum maddesi ise çok iyi bir anti oksidandır. Daha öncede söylediğimiz gibi brokolinin detoks etkisi vardır ve bu madde sayesinde vücut içerisinde bulunan hücrelerin yenilenmesini ve hali hazırda olan hücrelerin daha da güçlenmesine olanak sağlamaktadır.

BROKOLİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?
Brokolinin yukarıda saydığımız özelliklerinin dışında bazı hastalıklarda da destekleyici tedaviler arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Erkeklerde prostat kanserine iyi gelmektedir. Damarların içerisindeki akan kanın yapısını korumasını sağlamaktadır. Kadınlarda göğüs kanserine karşı koruyucu kalkan görevi görmektedir.

Vücut hormonlarını dengelemekte ve düzenlemektedir. Kanser riskini minimum seviyeye indirmektedir. Kanı sulandırdığı için damarlardan daha rahat geçmesine ve bu neden dolayı kalbin iş yükünün azalmasına yardımı vardır.

Son olarak kadınların adet dönemlerinde vücuttan kanla birlikte atılan demir maddesinin geri kazanılmasında rolü büyüktür.

BROKOLİ’NİN DOĞRU HAZIRLANIŞI
Brokoli bitkisinin sap ve çiçek kısımlarını yemeklerinizde veya hazırlayacağınız bakım kürlerinde kullanabilirsiniz. 250 ila 500 gram arasındaki brokoli 1 litre suda beş dakika süresince kaynatılır. Kaynatılan su başka kaba alındıktan sonra yarım bardak sabah yarım bardak akşam yemekten sonra olmak üzere günde iki kere sıcak veya soğuk olarak tüketilir.

Hazırlanan bir litrelik brokoli suyu bir gün içerisinde bitecek şekilde ayarlanmalıdır ve ertesi gün aynı işlem tekrarlanmalıdır. Brokoli suyunu içtikten sonra en az yarım saat süreyle hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Yapılan uygulamanın sağlığa zararlı olmaması için bir hafta içtikten sonra mutlaka üç gün ara vererek tekrarlanması gerekmektedir. Bu işleme en fazla 3 hafta boyunca devam edilmelidir.

Yukarıda tarif ettiğimiz kür özellikle sertleşme sorunu olan erkeklerde, idrar yollarında sorun olan kişilerde ve kısırlık yaşayan bireylerde oldukça etkilidir. Fakat doktorunuza danışmadan kendi başınıza uygulamamanızda yarar vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kedi Ayağı
Bacopa Monneri Nedir? Neye İyi Gelir?
Ayva ve Özellikleri
Saçkıran tedavisi için şifalı bitkiler
Ginkgo Biloba Kapsülü
Propolis Kapsülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.