BRONŞİT NASIL GEÇER NE İYİ GELİRBronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Bronşit, uzun süreli aşırı öksürük ile bilinen viral bir hastalıktır. Akut bronşit birkaç hafta içinde geçmesine rağmen kronik bronşit, en azından birkaç ay veya daha uzun bir süre devam edebilen bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bronşit belirti ve şikayetleri ile sağlık kurumlarına müracaat eden çok fazla hasta olmakla birlikte bunların çoğu akut bronşit olmakta ve genellikle evde yapılabilecek tedaviler ile geçmektedir.

EVDE YAPILABİLECEKLER

Vücudunuzu hidrate tutun. Vücutta sıvı kaybına izin vermemek ve vücudu hidrate tutmak, vücut fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasını sağlayarak hastalıklardan da daha kolay kurtulmasına yardımcı olur. Bronşit durumunda her bir ya da iki saatte bir su içmeye çalışınız.

 • Hidrate kalmanız solunum yollarındaki tıkanıklıkların gevşemesine ve vücut fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.
 • Eğer doktorunuz başka bir rahatsızlığınız dolayısıyla tıbbi komplikasyon açısından sıvı almanızı kısıtladıysa, hidrasyon konusunda onun talimatlarına göre hareket etmelisiniz.
 • Sıvılarla birlikte çok fazla kalori almanın önüne geçmek için tükettiğiniz sıvıların çoğu su veya düşük kalorili diğer içecekler olmalıdır.
 • Meyve suyu, et suyu ve bal ve limonlu ılık su diğer iyi seçeneklerdir. Ilık içeceklerin boğazdaki aşırı öksürüğü yatıştırıcı özelliği de vardır.
 • Kafein ve alkollü içecekler tüketmeyin. Bu içecekler diüretiktir (idrar söktürücü) ve dehidratasyon (sıvı kaybına) yol açar.

Bol bol dinlenin. Bronşit rahatsızlığınız sırasında mümkün olduğunca fazla uyumaya çalışıyoruz. Her gece en az 8 saat uyumaya çalışın. Ancak eğer hastalığınızdan dolayı uyuyamıyorsanız, en azından başınız aşağıda uzanarak dinlenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku, güçlü bağışıklık fonksiyonlarını sürdürmenin önemli bir parçasıdır. Yeterli bir dinlenme olmadan vücudunuz virüslere karşı etkili bir savaş veremeyecektir.

Bronşit iken fiziksel aktivite miktarını da sınırlayın. Temel günlük işleri yapabilirsiniz ama orta veya ağır düzeydeki egzersizlerden uzak durmalısınız. Yaptığınız aktivitelerin düzeyi öksürük nöbetlerini tetikleyebilir ve bağışıklık sisteminizi yıpratabilir.bronşit nasıl giderilir

Nemlendiriciler kullanın. Geceleri yattığınız odada nemlendirici cihaz çalıştırın. Nemli ve sıcak hava solumanız, solunum yollarındaki muksu gevşetecek, nefes alışverişinizi rahatlatacak ve öksürüğün şiddetini düşürecektir.

 • Nemlendirici cihazı üretici firmanın talimatlarına göre kullanınız ve temizleyiniz. Eğer temizliği ihmal ederseniz, içinde türeyen bakteri ve mantarlar havaya geçecek ve solunum yoluyla vücudunuza bulaşma riski yaratacaktır. Havadaki bakteri veya mantarlar bronşitinizin daha da karmaşık bir hal almasına yol açabilir.
 • Diğer etkili bir yöntem de, sıcak suyun aktığı buharlı banyoda 30 dakika geçirmenizdir. Su tarafından üretilen buhar, nemlendirici tarafından üretilen buhar ile aynı faydayı sağlayacaktır.

Tahriş edicilerden kaçının. Kirlilik ve soğuk hava, durumu daha da kötüleştirebilir. Tüm hava kirletici unsurları elimine edemezsek de bunlara karşı alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır.

 • Sigarayı içiyorsanız bırakın ve etrafınızda ve bulunduğunuz ortamda da içilmesine izin vermeyiniz. Sigara dumanı akciğerler için birincil tahriş edicidir. Bu nedenle sigara içen insanlarda bronşit gelişme riski daha fazladır.
 • Bronşit iken boya yapacağınız, ev temizlik ürünlerini kullanacağınız, bekliyorlar maske, ev temizleyicileri ve parfüm veya diğer güçlü kokulara maruz kalacağınız zaman maske takınız.
 • Dışarıda da maske takabilirsiniz. Soğuk hava solunum yollarında kısıtlamalar yaratarak hem öksürüğü kötüleştirmekte hem de rahat nefes alışverişini güçleştirmektedir. Bu nedenle dışarı çıkarken bir maske kullanmanız, havanın solunum yollarına ulaşmadan önce ısınmasını sağlayacaktır.

Öksürük ilaçlarını sadece gerçekten ihtiyacınız olduğu zamanlarda kullanınız. Bronşit hastalarında öksürük şuruplarının, ancak öksürüğün günlük yaşamınızı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olduğu durumlarda kullanılması önerilmektedir. Normal koşullarda, öksürük akciğerlerde biriken ve enfeksiyonların gelişmesine zemin hazırlayan mukus sıvılarını önlemek için gerçekleşir. Bu yüzden, şuruplar ve benzeri öksürük gidericiler bronşit boyunca sürekli olarak kullanılmamalıdır.

 • Öksürük şurupları genellikle baskılayıcı rol oynar. Bu tür ürün veya ilaçlar öksürüğü baskıladığı için daha az öksürürsünüz ve dolayısıyla daha fazla balgam oluşur.
 • Eğer çok fazla öksürdüğünüz için uyuyamıyorsanız, geçici rahatlama sağlaması için öksürük baskılayıcılara alternatif başka bir ilaçla geçici rahatlama sağlanabilir.
 • Öksürük şurupları her ne kadar da reçetesiz olarak da alınabilseler bile bronşit olduğunuzda almadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Bir söktürücü ilaç kullanabilirsiniz. Reçetesiz de satılabilen söktürücü ilaçlar öksürük ile daha fazla balgam çıkarmanıza neden olur. Bronşiti olan hastalarda aşırı mukusa bağlı olarak zatürree veya başka ciddi enfeksiyonlar gelişme riski daha fazla olmaktadır. Özellikle öksürüğün az olduğu hastalarda fazla mukus salgısını temizlemesi için bu tür söktürücülerin kullanılması tavsiye edilebilir.

Ağrı kesici alabilirsiniz. Göğüs ağrısı ve diğer vücut ağrıları dayanılmaz hale gelirse aspirin veya asetaminofen gibi ağrı kesicilerden düzenli dozlarda alınabilir. Ağrı kesicilerin sizi bronşitten kurtarmadığını sadece rahatsız edici ağrılardan kurtardığını unutmayınız. Ağrıyı kontrol altına aldıktan sonra öksürükle başa çıkmak daha kolay olacaktır.

Eğer içinde ağrı kesici olan bir öksürük ilacı kullanıyorsanız, çatışma ihtimaline karşı aspirin veya asetaminofen de almayınız. Birçok öksürük ilacı aynı zamanda balgaö söktürücü ve ağrı kesici özellikler de içermektedir.

Bitkisel ilaçlar için biraz araştırma yapın. Bitkisel ilaçlar konusunda çelişkili araştırmalar vardır. Akut bronşit için etkisi bilimsel olarak kesin kanıtlanmış bitkisel bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak yapılan bazı çalışmalarda olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bir çalışmada insanların “plasebo” alanların aksine bitkisel ilaç alırken daha hızlı iyileştiğiniz göstermiştir.

Soğuk algınlığı, bronşite yol açabilir. Bu yüzden soğuk algınlığı için etkili olan bitkilerin kullanılması dolaylı olarak bronşite de fayda sağlamış olacaktır. Ekinezya (300 mg 3x / gün), Sarımsak ve Ginseng (400 mg / gün) gibi bazı bitkisel ilaçların etkili olduğu belitilmektedir.

TIBBİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Doktora ne zaman görünmeniz gerektiğini bilin. Bronşit belirtileri eğer bir hafta içinde iyileşme belirtisi göstermezse veya şikayetleriniz daha da kötüleşirse bir doktora görünün.

 • Öksürük şikayetleriniz de bir aydan fazla devam ederse doktora görünün.
 • Bronşitle beraber nefes almada zorluk, öksürürken kan görme, yüksek ateş ve ayakların şişmeye başlaması gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
 • Tükürüğünüzle beraber tadı kötü olan bir sıvı ağzınıza gelirse bunun için de doktorunuza görünmeniz önemlidir. Bu sıvı genellikle mideden gelmektedir. Uyku esnasında ise soluk borusundan akciğerlere geçebilir. Muhtemelen mide asidi önleyici bir ilaç reçete edilerek bunun önüne geçilecektir.

Antibiyotik için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz eğer vücudunuzda bir enfeksiyon varlığından şüphelenirse antibiyotik reçete edecektir. Yine de antibiyotiklerin akut bronşit için etkili olduğuna dair somut veri bulunmamaktadır.bronşitten nasıl kurtulurum

 • Normalde eğer bronşlarınızın dışında başka yerde bir enfeksiyon yoksa doktorunuzun antibiyotik yazmaması gerekir. Çünkü bronşit virüs kaynaklı bir hastalıktır. Antibiyotikler ise bakteri kaynaklı hastalıklar için etkilidir.
 • Ancak eğer daha fazla balgam çıkarmaya başladıysanız veya balgamınız daha yoğun bir hal aldıysa muhtemelen bir bakteriyel enfeksiyon geçiriyorsunuz. İşte bu durumda yazılabilecek birincil ilaçlardan biri antibiyotiktir. Antibiyotik ilaçlarının kullanımı genellikle 5 ila 10 gün arasında sürmektedir.

Reçete ile verilen bronkodilatör kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu ilaçlar genellikle astım tedavisinde kullanılır. Eğer bronşit nedeniyle nefes almada zorluk yaşıyorsanız yazılabilir.

Bronkodilatatörler genellikle nefes alma cihazları şeklinde sunulmaktadır. İlaç tüp aygıtı yardımıyla bronşların içine püskürtülür ve mukusun temizlenmesi sağlanır.

Kronik bronşit varlığında “pulmoner rehabilitasyon” düşünebilirsiniz. Zayıflamış akciğerlerinizi güçlendirmek için uzun vadeli tedavi gerekebilir. Pulmoner rehabilitasyon özel bir nefes egzersiz programıdır. Bir solunum terapisti daha kolay nefes almanıza yardımcı olurken yavaşça akciğer kapasitenizin arttığını göreceksiniz.

UYARILAR

 • Hafif bir hastalık bile yaşlılarda endişe verici olabilir. Özellikle de nezle, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (COPD) ya da konjestif kalp yetmezliği gibi başka bir hastalıkları da varsa durum daha çok endişeye sebep olabilir.
 • Çocuklar akut bronşit geçirdiklerinde solunum yolları ile ilişkili diğer hastalıkların gelişmesine karşı tedbir alınmalıdır. Çocuklarda tekrarlayan bronşit, solunum yollarında altta yatan bazı hastalıklar ya da malformasyon işareti olabilir. Buna ek olarak, bağışıklık sisteminin zayıf olması ve kronik astım da bir doktor tarafından değerlendirilip dikkate alınmalıdır. Çok küçük çocuklarda solunum sinsisyal virüsünün neden olduğu viral akut bronşitler ölümcül bir duruma yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuzda bronşit olduğundan şüphelenirseniz, çok gecikmeden bir çocuk doktoruna görünmeniz önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Pnomoni (Zatürre) Nedenleri Nelerdir?
DİZİNİZDE AĞRI MI VAR? NEDEN OLABİLİR?
Yanık Tedavisi
HIV yada AIDS Nasıl Tedavi Edilir?
Kol Uyuşması
Kistik Fibrozis Nedenleri ve Komplikasyonları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.