BRONŞİT NEDENLERİ NELERDİR?
Bronşit akciğerlere hava götüren kanallarda meydana gelen iltihaplanmadır. Bu durum akciğerlerden aşırı mukus salgılanmasına ve tıkanıklıklara yol açarak nefes darlığına yol açar. Akut ve kronik olmak üzere iki alt grupta incelenmektedir. Amfizem gibi kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) bir türüdür. Bağışıklık sistemlerini gelişmemiş olmalarından dolayı bebek ve çocuklarda daha tehlikeli olabilmektedir. Bebek grubundan en sık altı aylık bebeklerde görülmektedir.
Sigara, kronik bronşitin en sık nedenidir ve akut bronşite de yol açabilir. Akut bronşitin birincil nedeni üst solunum yolu viral enfeksiyonudur.

Sponsorlu Bağlantılar

BRONŞİT İÇİN KİMLER RİSK ALTINDA?
Bir dizi faktör bronşite yakalanma riskini artırır. Sadece risk faktörleri ile değil tüm insanlarda bronşit görülebilir. Bronşit için risk faktörleri şunlardır:

 • Araç dumanı, yemek dumanı ve yangınlar dahil hava kirliliği,
 • Hayvan tüyü, toz parçacıkları veya polen alerjisi,
 • Erkek cinsiyette olma,
 • Hayvancılık, tahıl, tekstil ya da kömür ile çalışılan işler,
 • Önceden var olan akciğer hastalığı,
 • Sigara dumanı,
 • Sigara içme.

RİSK NASIL AZALTILIR?
Sizin tarafınızdan bronşit riskini azaltmak mümkün olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Pnömokok ve yıllık grip aşılarının yapılması
 • Her zaman ellerinizi yıkayın ve iyi hijyen sağlayın
 • Sigaradan ve sigara dumanından kaçınma
 • Reçete edilmiş ilaç kullanma

BRONŞİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Bronşit tedavisi bir doktora görünmekle başlar. Bronşit kendi kendine geçen, iyileşen bir rahatsızlık değildir. Tedavinin amacı iltihabı ve tıkanıklığı azaltmak ve daha iyi nefes alınmasını geliştirmektir. Bronşit genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmez, çünkü bronşite nadiren bir bakteriyel enfeksiyon sebep olur. Şimdi;

Kronik bronşit tedavisi akciğerlerden mukusu temizlemek için bronkodilatörler, anti-inflamatuar ilaçlar ve göğüs fizik tedavisini içerir. Akut bronşit tedavisi, sigara dumanı kaçınarak, bol sıvı içerek, yeterli dinlenme sağlanarak, aspirin veya asetaminofen gibi ilaçlar kullanılarak iyileştirilebilir. Ayrıca soluduğunuz havanın nemli olması bir diğer iyileştirici etkendir. Her durumda, daha da fazla akciğer hasarını önlemek için sigarayı bırakmak çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İmpetigo Nedenleri ve Kimler Risk Altında
Uyku Apnesi ve Horlama
Magnezyum
TREMOR İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
İdrar Yolu Enfeksiyonu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.