BRONŞİT NEDİR?
Bronşit hava yolları iltihabıdır. Bu iltihap akciğerde konjesyon, mukus üretimi ve nefes darlığına yol açar. Kısa vadeli (akut) ve uzun süreli (kronik) bronşit olmak üzere iki türü vardır. Kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)’ nın bir türüdür.
Bronşit tüm dünyada yaygın görülen bir hastalıktır. 45 yaş ve daha üstü sigara içen kimselerde büyük olasılıkla kronik bronşit gelişmektedir. Yanı sıra bebekler, küçük çocuklar ve yaşlılarda akut bronşite yakalanma riski vardır. Kadınlar erkeklere oranla kronik bronşit’e 2 kat daha fazla yakalanmaktadırlar.
Sigara, kronik bronşitin en sık nedenidir ve akut bronşit de yol açabilir. Akut bronşit birincil nedeni, üst solunum yolu viral enfeksiyondur. Astım gibi önceden var olan akciğer hastalıkları, alerjinizin olması, hava kirliliği, sigara dumanına maruz kalma bronşit şiddetini artırabilir.
Bronşit rahatsızlığının karakteristik belirtisi sıkışık yada tıkanık bir öksürüktür. Kronik bronşit olmasına karar vermek için öksürüğün 3 aydan fazla dürmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kronik bronşit tedavisi astım benzeri ilaçlar olan bronkodilatörler ile tedavi edilebilir. Bunların yanında akciğerlerde mukus uzaklaştırılması için anti-inflamatuar ilaçlar ve göğüs fizik tedavisi de hastalığın tedavi planları içerisinde yer alabilir.

Akut bronşit tedavisi sigara dumanından kaçınarak, yeterli sıvı içme, bol dinlenme, aspirin veya asetaminofen gibi ilaçların kullanılması ile giderilebilir. Akut bronşit tedavisinde yararlı bir uygulamada odanızın yada daha genel bir tabirle soluduğunuz havanın nemli olması önerilir. Ayrıca, enfeksiyonu önlemek için ellerin iyi yıkanması, sigaradan kaçınmak gibi sağlıklı yaşam uygulamaları bronşite olma riskini azaltabilir.
             

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT!!! Bronşit hastalığı ciddi olabilir. Tedavi edilmemesi, şimdi geçer düşüncesi, komşu yada kocakarı ilaçlarının kullanılması, şifalı bitkilerden dengesizce alınması hayatı tehdit edici derecede ciddi olabilir. Bronşitte soluk veya mavi dudaklar, hızlı kalp atışı, terleme ve anksiyete, şiddetli solunum güçlüğü gibi belirtilerde eşlik edebilir. Böyle belirtilerde en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Yada 112’ yi arayınız.

BRONŞİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bronşit hastalığında tek başına öksürük eşlik etmez. İlişkili semptomlar da oluşabilir. Hırıltı ve balgam bronşitin en yaygın iki ortak belirtisidir. Akut veya kronik bronşit olup olmadığını bağlı olarak belirtiler kısa ömürlü olabilir veya zaman içinde devam edebilir.

Bronşitte Görülen Ortak Belirtiler
Günlük olarak ya da sadece bir kez bronşit belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman bu bronşit belirtilerinden herhangi biri şiddetli olabilir:

  • Göğüs ağrısı ya da basınç
  • Temiz, sarı, açık kahverengi veya yeşil mukus çıkarılması
  • Yorgunluk
  • Nefes darlığı veya hızlı nefes (taşipne)
  • Nefes ile birlikte oluşan ıslık sesi

Hayatı Tehdit Eden Ciddi Belirtiler
Bronşitin tedavi edilmemesi bazı durumlarda hayatı tehdit edici olabilir. Eğer aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alınız yada 112 acil servisi arayınız:

  • Dudaklar veya tırnaklarda mavimsi renklenmesi
  • Tepkisiz kalma, yanıtsızlık, bilinç ya da uyanıklık düzeyin değişim
  • Hızlı kalp atışı (taşikardi)
  • Nefes darlığı, nefes almada zorluk gibi solunum veya solunum sorunları

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Troid Hastalıkları
Soğuk Algınlığı Nedenleri
Sinüzit ve tedavisi
Burun Kırılması
Nazal (Burun) Polip Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Karaciğer Kanseri Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.