Bronş, Bronşial ve Alveol Nedir?

Bronşlar soluk borusundan gelen havayı akciğere ulaştıran hava kanallarıdır. Aldığımız hava bu kanallardan ilerleyerek bronşiallere oradan da alveol denilen hava odacıklarına geçer. Alveoller aldığımız havanın içerisinde bulunan oksijenin kana geçmesi için bir tür son durak gibidir. Aynı zamanda kandaki karbon dioksitte yine bu alveollerden havaya karışır.  Bronşlar soluk borusundan itibaren ikiye ayrılır. Bronşlardan birisinin görevi sol akciğer lobuna diğerinin görevi ise sağ akciğer lobuna hava doldurmaktır. Bronşlar kıkırdak dokuların üzerini saran yumuşak epitelyum hücrelerden oluşurlar. Görevleri nedeniyle dış dünya ile en çok ilişki içerisinde bulunan yapılardan biri olan bronşlar sık sık iltihaplanır ve hastalıklara neden olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bronşit Nedir?

Bronşit, vücudumuzdaki bronşların herhangi bir nedenle iltihaplanmasıdır.

Bronşit kaça ayrılır?

Bronşit görülme sıklığı ve süresine göre akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. İki çeşit bronşitin arasında büyük farklar olmakla birlikte, ikisinin de ana sebebi çoğu zaman sigaradır.

Akut bronşit

Akut bronşit, bronş ağacının ani olarak iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma sonucunda bronş derisinde ödem ve bronş salgılarında artış görülür. Akut bronşit çoğu zaman, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarından sonra görülür.

Akut bronşitin nedeni

Sponsorlu Bağlantılar

 • Virüsler ve bakteriler

Virüs ve bakteri kaynaklı akut bronşite çoğu zaman, komşu organlardan gelen virüs ve bakteriler neden olur. Bu yüzden farenjit gibi hastalıkları geçirirken, tedaviye çok dikkat etmeliyiz.

 • Olumsuz yaşam koşulları

Sürekli fabrika, egzoz vb. gibi dumanlara maruz kalan insanların bronşit olma ihtimalleri çok yüksektir. Çünkü dumanların içindeki kimyasal bronş salgılarını yoğunlaştırarak vücuttan atılmasını engeller, bu da aşırı balgama neden olur.

 • Sigara ve alkol kullanımı

Sigara ve alkole bronşite neden olmaktadır. Sigara daha az akut bronşite neden olur fakat alkol akut bronşitin önemli ve çok görülen nedenlerindendir. Bunun sebebi alkolün içindeki kimyasalların soluk borusunu tahriş etmesidir.

Akut bronşitin belirtileri

 • Öksürük

Akut bronşit de görülen öksürük hastalığın ilk evrelerinde kuru daha sonra yaş şekilde görülür. Akut bronşitin tedavi edilmediği durumlarda öksürük de az miktarda kanla karşılaşılabilir.

 • Kan tükürme

Bronşlarda yırtılma olduğunu gösteren ve ani olarak müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Tıp’ da ‘’hemoptizi’’ olarak bilinir. Akut bronşitin en ağır belirtilerinden biridir.

 • Nefes alıp verme sırasında ağrı

Ağrının nedeni bronşlardan geçen oksijenin iltihaplı bölgeyle temas etmesidir. Hastalar bu ağrı yüzünden rahat bir şekilde derin nefes alamazlar. Eğer ağrı gittikçe artarsa fıçı göğüs sendromu ortaya çıkabilir.

 • Ateş

Akut bronşit de ateş, 37 – 39 derece arasında kendini gösterir ve nöbetler halinde görülür. Çoğu zaman sadece akşamları görülür.

Akut bronşitin tedavisi.

Tedavide ilk olarak hastalığın belirtileri hafifletilmeye çalışır. Ondan sonra bronşlardaki salgıları ve balgamı vücuttan atmak için hastaya buhar inhalasyonları uygulanılır.

Kronik bronşit

Kronik bronşit yavaş ilerleyen, sinsi bir hastalıktır. Eğer geç fark edilirse, ağır komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Hastalığın ilk safhalarında karşılaşan rahatsızlıklar, göz ardı edilebilecek basit şikyetlerdir.

Kronik bronşitin nedeni

 • Sigara

Kronik bronşite en fazla neden olan etmendir. Çünkü sigara, bronşlardaki balgam miktarını artırır. Bronşlara diğer bir zararı ise, balgamın akışkanlığını azaltmasıdır. Sigara içilen ortamda bulunan çocuklar özellikle tehlikededir. Pasif içici konumunda olan bu çocuklar ayrıca korunmalı ve gözetilmelidir.

Sevgili Ebeveynler, Sevdiklerinizin yanında sigara içmeniz onların pasif içici konumuna gelmesi demektir. Sigaranın zararları pasif içici konumundaki kişiler açısından daha tehlikelidir.

 • Hava kirliliği ve kötü hava şartları

Sürekli dumana ve kuru havaya maruz kalmak da bronşları kötü etkileyen faktörlerdir.

Kronik bronşitin belirtileri

 • Öksürük ve balgam

Kronik bronşit de en fazla karşılaşılan belirtidir. Öksürük ve balgam sonbahar ve kış aylarında daha da artar.

 • Ciltte morluk

Vücuda giren oksijenin azaldığından dolayı görülen bir belirtidir. Ciltteki renk değişikliğinin sebebi, dokulardaki oksijen azlığıdır. Sadece hastalığın ileri safhalarında görülür.

 • Ateş

Sadece hastalığın ilerleyen safhalarında görülür ve akut bronşite göre daha hafiftir.

 • Solunum güçlüğü

Hastada nefes alıp verirken göğüs ağrısı çeker.

Kronik bronşitin tedavisi

Tedavide neden olan etkenden uzak durma ve gerekli ilaçların kullanılması çoğu zaman yeterlidir.

Kronik bronşitten korunma

 • Sigaradan ve sigara dumanından kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Vücuda zararlı gazlardan kaçınılmalıdır. (Egzoz dumanı, fabrika dumanı vb.)
 • Bronşlardaki balgamların atılmalarını kolaylaştırmak için, hastaya balgam çıkartma masajları öğretilmelidir.
 • Akut bronşit sırasında, tedaviye çok dikkat edilmeli ve kronik bronşite dönmesi engellenmelidir.
 • Hastanın bulunduğu ortamlar, tozlu ve düşük nemli olmamalıdır.

Önemli Ayrıntı:

Değerli okuyucularımız, özellikle çocuklarda sık görülen bronşit, ne yazık ki yanlışlarımızdan beslenen bir hastalıktır. En çok yapılan yanlış çocuklarda görülen ufak çaplı öksürük vakalarının önemsenmemesidir.  Bu öksürük vakaları, bronşitle sonuçlanma ihtimalinden dolayı dikkatle izlenmesi gereken durumlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hazımsızlık
Kalp Pilleri
Topuk Dikeni
Granuloma Annulare
Dışkı Kaçırma
İsilik Nedir ve Neden Oluşur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.