BRONZLAŞMAbronzlasma

Birçok insan için yaz mevsimi havuz veya plajda bronzlaşmak demektir. Ama havuz veya plaj kenarında güneşlenmeden veya solaryuma para harcamadan önce cildin güneş ışınlarına maruz kalmasına ilişkin birkaç faydalı bilgiyi bilmeniz yararınıza olacaktır.

BRONZLAŞMA NASIL OLUR?

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş ışınlarından cildimize ulaşan iki tür ışın bulunmaktadır: UVA ve UVB. UVB ışınları cildimizin üst tabakasını (epidermis) etkileyerek yanıklara neden olur.

UVA ışınları ise bronzlaşmayı sağlar. UVA ışınları, melanin üreten “melanosit” isimli hücreleri tetikleyen epidermisin alt katmanlarına nüfuz eder. Melanin, bronzlaşmaya neden olan kahverengi pigmenttir.

Koyu tenli insanların ciltlerinde açık tenli olanlara göre daha derin bronzlaşma yaşanır çünkü melanositleri daha fazla melanin üretir. Ama cildinde yanık oluşmayan bir insanın cildinin cilt kanseri veya diğer sorunlara karşı korumalı olduğu anlamına gelmez.  

BRONZLAŞMANIN DİĞER YÖNÜ

UVA ışınları ciltte bronzlaşma sağlar ama aynı zamanda ciddi hasarlara da neden olabilir. Bunun nedeni UVA ışınlarının UVB ışınlarından daha fazla cildin derinliklerine nüfuz etmesidir. UVA ışınları cildin koruyucu tabakası olan epidermisi de geçip kan damarları ve sinirlerin bulunduğu dermise kadar ilerleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu nedenle, UVA ışınları bağışıklık sistemine zarar verebilir, buna bağlı olarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir ve hatta cilt hastalıklarının en tehlikelisi olan “malign melanoma” kanserine bile yol açabilir. Melanom tespit edildiğinde tedavi edilmezse, hızla vücudun diğer organlarına yayılarak ölüme neden olabilir.

Cilt kanseri bazı ülkelerde daha sık görülmektedir. Örneğin ABD’de her yıl 1 milyondan fazla cilt kanseri teşhisi konmaktadır. Diğer birçok kanser türünde yeni vaka sayıları düşmesine rağmen melanom vakalarının sayısı artış göstermektedir.

Geçmişte, melanom çoğunlukla 50’li yaşlarda görülüyorken şimdilerde bu yaş aralığı yirmili yaşlara ve hatta ergenlik dönemindeki gençleri bile yakalamaktadır. Uzmanlar bunun nedenini kısmen yüksek düzeyde UVA ışınlarının kullanıldığı solaryumlara, ve güneş lambalarına bağlamaktadır. Güneş yanığı ya da yoğun güneşe maruz kalmak da kişinin bu ölümcül kansere yakalanma riskini yükseltebilir.

UVB ışınlarına maruz kalmak, “bazal ve skuamöz hücreli karsinom” gibi diğer iki tür cilt kanserine yakalanma riskini arttırır.

Deri kanserlerinde başvurulan başlıca tedavi prosedürü tümörü cerrahi girişimle kesmektir. Birçok bazal veya skuamöz hücreli karsinomlar yüz ve boyun bölgesinde bulunduklarından dolayı gerçekleştirilen ameliyat sonrası yüz bölgesinde izler kalabilmektedir. Melanomlar için yapılacak ameliyat vücudun herhangi bir bölgesinde olabilir. Genellikle geniş bir alanı kaplar.

UV ışınlarına maruz kalma ile ilişkili tek sorun kanser değildir. UVA hasarı cildin erken yaşlanmasında da ana faktördür. Bu etkiyi en net görebilmek için anne babanızın ve diğer yaşlıların cildine bir de kendi cildinize bakın farkı görürsünüz. Yaşlılardaki bu cilt hasarının en önemli sebebi güneş ışınlarıdır, yaşlanma değildir.

Gözlerde katarakt problemi de yine güneşin zararlı UV ışınlarından kaynaklanabilir.

GÜNEŞE KARŞI KORUMA

Güneşten uzak kalmak korunmak için en mantıklı yol olarak görünmektedir. Ama kim bir münzevi gibi yaşamak ister? Çünkü insanlar güneşli günlerin tadını çıkarmak, plaj voleybolu oynamak ve yüzmek ister.

Güneş kremleri cildi güneşten koruyarak güneşin zararlı ışınlarının etkisini değiştirebilir. Güneşin UV ışınlarından korunmanın en etkili yollarından birisidir.

Güneş kremlerinin üzerindeki SPF numarası sizi UVB ışınlarından ne düzeyde koruyabildiğini gösterir. Daha yüksek bir SPF değeri zararlı UV ışınlarına karşı daha fazla koruma sağlar.

Hem güneşli açık havanın tadını çıkarmanızı hem de güneşten korunmanızı sağlayacak yararlı bazı ipuçları şunlardır:

  • Bulutlu günlerde ve dışarıda fazla zaman harcamayacağınızı düşündüğünüz günlerde bile SPF değeri en az 15 olan güneş kremini her gün kullanmayı ihmal etmeyiniz. Her gün güneş kremi kullanılması önemlidir çünkü güneşe maruz kalmanın yaklaşık %80’i dışarıda yemek yerken veya yürürken tesadüfi şekilde olmaktadır. Eğer saf bir güneş kremi kullanmak istemiyorsanız yanında bir tane de nemlendirici kullanabilirsiniz.
  • Kullanacağınız güneş kremi geniş spektrumlu bir krem olsun ve sizi UVA ve UVB ışınlarının ikisinden de korusun. Aynı zamanda “hipoalerjenik” ve “nonkomedojenik” olması da ciltte döküntüye veya gözeneklerde tıkanmaya neden olmamasını sağlar.
  • Güneş kremini her 1,5 – 2 saatte bir yeniden uygulayın. Eğer yeterli sıklıkta uygulamadığınızı düşünüyorsanız, SPF değeri daha yüksek örneğin 30 olan bir krem kullanın. Ciltte güneş yanıkları olmamasına rağmen UVA ışınları ciltte görünmeyen hasarlara neden olmuş olabilir.
  • Yüzme veya terleme sonrası güneş kremini yeniden uygulayın.
  • Güneşin en dik açılarla geldiği saat 10:00 ile 16:00 arası mümkünse sık sık dışarıda kalmaya ara verin, gölgeye geçin veya içeride kalmaya çalışın.
  • Geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü de etkili koruma sağlar.

Güneş hasarını önlemek için yeri geldiğinde bilmenizde faydası olacak bazı diğer bilgiler:

  • Muhtemelen suyun UV ışınlarında önemli bir reflektör olduğunu biliyorsunuzdur. Aynı şekilde kar ve kum da yansıtır. Bu nedenle kış aktivitelerinden önce güneş kremi kullanmak önemlidir.
  • Akneleri tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler ve bazı doğum kontrol hapları cildin güneş duyarlılığı arttırabilir. O yüzden bu tür ilaçları kullanmadan önce cilt hassasiyeti açısından doktorunuza sorunuz.
  • Cildi bronzlaştırmak veya melanin üretimini arttırmak için bronzlaşma hızlandırıcıları veya haplarından kaçının. Çünkü bu tür ürünlerin etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış değildir ve onaylı değildir.

GÜVENLİ BRONZLAŞMA NASIL OLMALI?

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak istediğiniz gibi bronzlaşmayı da istiyor olabilirsiniz. Neyse ki bu amaçla üretilen birçok ürün güvenle kullanılabilir (ancak güneş lambaları veya solaryum hariç).

Bronzlaşmanın diğer güvenli bir yolu da güneşsiz bronzlaşmadır. Şişe içerisindeki dihidroksiaseton (DHA) cildin dış tabakasındaki ölü hücreleri yavaş yavaş renklendirir. Bronzlaşma bu deri hücreleri sıyrılana ve dökülene kadar devam eder. Bu tür ürünler ile bronzlaşma birkaç gün ile bir hafta arası etkisini gösterir.

Kendi cilt tipinize en uygun bronzlaştırıcı ürünü bulmak için birkaç marka denemeniz gerekebilir. Güzel, hoş bir parıltı için az miktarda nemlendirici içeren bronzlaştırıcılar kullanabilirsiniz. Bu ürünler yavaş yavaş leke oluşmasına yol açmadan ya da bazı insanların rahatsız olduğu şekilde bazı kokulara neden olmadan bronzlaşma yaratır.

Sırt gibi ulaşamadığınız noktalara uygulamak için arkadaşınız veya bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Uygulamayı bitirdikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayınız. Üzerlerine sürseniz bile bronzlaşmaya meyilli olmayan avuç içleri ve ayak tabanları gibi yerlerde ürünü uygularsanız sadece kirli bir görünüm elde edersiniz.

Bronzlaştırıcıdan önce bir cilt fırçalayıcısı veya lif ile ciltteki pullanmaları temizlerseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunu yapmanız hem ölü cilt hücrelerini temizler hem de cilt tonunu dengeler.

Eğer içinde güneşten koruyucu özelliği olmayan bir bronzlaştırıcı kullanıyorsanız, dışarı çıkacağınız zaman bol miktarda güneş kremi de sürmelisiniz. Bronzlaştırıcı bazı ürünler melanin üretimini tetiklemediği için güneş yanıklarına karşı da korumaz.

Güneş kremi içermeye bir bronzlaştırıcı kullanmayı düşünüyorsanız, cildinize airbrush (havalı püskürtme) veya bronzlaştırıcı spreyler kullanılması iyi bir fikirdir. Sprey şeklindeki bronzlaştırıcılar taşıdığı sağlık riskleri nedeniyle önerilmemektedir. Çünkü dudaklar ve göz alanlarına da temas edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kaş Boyaması Nasıl Yapılır?
ESTETİK BİR BURUN KAZANMANIN; ÖNCESİ VE SONRASI
Cilt Bakımı
Koltuk Altı Terlemesi
Dudak Estetiği
Tırnak Bakımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.