BRUSELLA BELİRTİLERİbrusella belirtileri

Brusella isimli bakteriler ile meydana gelen, özellikle büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların etleri veya sütlerinden ortaya çıkabilen bir hastalık türüdür. Bu bakteriler hayvanlarda ürese de insan vücuduna çeşitli yollarla geçebildiği için insan sağlığını da etkilemektedir. Brusella hastalığının en sık karşılaşılan belirtileri, şiddetli kas ve eklem ağrılarının yanı sıra vücut ısısının normalin üzerine çıkması ve bu duruma titremenin eşlik etmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Toplumumuzda Malta Humması ve Mal Hastalığı olarak da bilinmektedir. Hastalık genç yaşlı, kadın erkek fark etmeksizin her yaşta ve her cinsiyette meydana gelebilir. Fakat yapılan istatistiklere göre ortalama 15 ile 35 yaş aralığında daha çok karşılaşılmaktadır. Hayvanlarla iç içe olduklarından dolayı; hayvan yetiştiren kişiler, veteriner hekimler, mezbahada görevli olan kişiler ve et sanayisinde çalışan kişiler bu hastalığa karşı mutlaka önlem almalıdırlar.

Brusella Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka döneminden geçirilme dönemine kadar olan süresi 15 günden başlayarak 2 aya kadar devam etmektedir. Hastalığın ilk döneminde kişilerde yemek yeme düzensizlikleri, yorgunluk, eklem ve kas hareketleri sırasında ağrı ve vücut ısısında artış görülebilir. Vücut ısısındaki artış 38 ile 39 dereceye kadar brusella nedenleriçıkabilmektedir. Hatta bazı durumlarda bu 40 dereceye vararak kişinin acil müdehaleye ihtiyaç duymasına neden olabilir. Çoğunlukla hastanın vücut ısısı gündüz saatlerinde normal seviyelerdeyken öğleden sonra kademeli olarak artarak gecenin ilerleyen saatlerinde kendisini yoğun bir şekilde terleme ve titreme şeklinde göstermektedir. Bu dönem yaklaşık bir hafta süresince bu şekilde kısır döngü içerisinde tekrarlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Brusella hastalığının en önemli ikinci belirtisi ise kas ve eklem hareketleri sırasında ortaya çıkan şiddetli ağrılardır. Hastalık tedavi edilmediği sürece kişide ilk başlarda sık olarak görülen vücut ısısının yükselmesi şikayeti zamanla kendisini kas ve eklem ağrılarının oluşumuna bırakır. Özellikle kalça, omuz ve diz gibi bölgelerde bu ağrılar kişinin günlük yaşantısını etkileyecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Brusella Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Brusella hastalığının hayvandan insana bulaşabilmesi için dört farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki; bakteri bulunan süt ve süt ürünlerinin farkında olmadan tüketilmesidir. Krema ve açık taze peynir alınırken dikkatli olunması gerekir. Özellikle kırsal bölgelerde süt pastörize edilmediğinden dolayı brusella hastalığı görülebilmektedir. Bir diğer süt ürünü olan yoğurt ise brusella hastalığına neden olmaz. Çünkü yoğurtun yapılma esnasında sütün kaynatılması söz konusu olduğu için sütte bakteri bulunuyor olsa bile kaynatıldığı zaman öleceği için herhangi bir hastalığa sebep olmayacaktır. Brusella hastalığının bulaşma yöntemlerinden ikincisi; hastalıklı hayvanların çıkardıkları herhangi maddeye korunmasız olarak temas edilmesidir. Özellikle hastalıklı hayvanın dışkısı veya akıntısından dolayı kişinin cilt yüzeyine temas eden brusella bakterisi burada enfeksiyona neden olabileceği için mutlaka dikkatli bir şekilde temas edilmelidir. Brusella hastalığının hayvandan insana bulaşma yollarından üçüncüsü ise hayvan etinin sağlıklı bir şekilde pişirilmeden tüketilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Hastalıklı hayvanların bu anlamda sakatat bölgeleri olan karaciğer ve dalak gibi organlarını tüketirken dikkatli olunmalıdır. Brusella hastalığının son bulaşma yolu ise daha çok bu hastalığa çözüm arayan kişilerin laboratuvar ortamında maruz kaldığı bakterilerden dolayı solunum yoluyla aldığı bakteriler neticesinde görülmektedir.

Brusella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?brusella tedavisi

Brusella hastalığının tedavisi son derece kolay bir şekilde doktor kontrolünde gerçekleştirilebilmektedir. Herhangi bir cerrahi operasyona gerek olmadan antibiyotik kullanımı ile bu hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bakterilerin vücut içerisinde çok hızlı bir şekilde çoğalabilmesinden dolayı mümkün olduğunca kısa süre içerisinde hekim kontrolünden geçmektir. Tedavi esnasında doktorunuz yaptığı kontrollerin ardından yaklaşık altı hafta boyunca kullanmanız için doksisiklin ve rifampisin kombinasyonunu tavsiye edecektir. Bu ilaçlar çocuklarda değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Brusella hastalığının başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için doktor kontrolü kesinlikle gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Trombosit Sayısını Artıran Gıdalar
Yiyerek Kilo Verme
Sağlıklı beslenme – yaşam
Amfizem Nedir?
Sağlıklı Beslenme
En uygun diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.