MENOPOZDA ATEŞ BASMASINI NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

Menopoza giren tüm kadınlarda ateş basması yaşanmayabilir. Yazımızın konusu olan “Menopozda Ateş Basması Nasıl önlenir?” sorusunun cevabına geçmeden önce hangi faktörlere sahip olan kadınların daha fazla risk grubunu oluşturduğunun altını çizelim;

      • Sigara kullananlar
      • Kilolu yada şişman olan kadınlar
      • Monoton, durağan yada sedanter yaşam tarzı olanlar

YAŞAM TARZINIZ VE EVDE YAPILABİLECEKLER

Sponsorlu Bağlantılar

Ateş basması şikâyetlerinin hafif olduğu durumlarda kendiniz de yaşam tarzınızda yapacağınız ufak tefek düzenlemelerle şikâyetlerinizi hafifletebilirsiniz. Aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

• Vücudunuzu serin tutun. Vücut ısısında meydana gelen küçük düşüşler de ateş basmalarını tetikleyebilir. Ateşinizin yükseldiğini hissettiğinizde üzerinizdeki fazla giysileri çıkarın. Pencereleri açabilir, fan veya klima ile serinleyebilirsiniz. Mümkünse kaldığınız ortamın ısısını düşürünüz. Soğuk içecek tüketmek te iyi gelecektir.

• Ne yediğiniz ve içtiğinize dikkat ediniz. Sıcak, baharatlı, kafeinli ve alkollü yiyecek ve içecekler ateş basmaları tetikleyebilir. Bu tür tetikleyici besinler, kendinizin tespit edip uzak durması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

• Vücudunuzu germeyin, gevşemeye çalışın. Bazı kadınlarda hafif ateş basmalarına yoga, meditasyon, gevşeme veya diğer stres azaltıcı teknikler yardımcı olmaktadır. Bu teknikler her ne kadar da ateş basmalarını kökten çözmese de menopozdan kaynaklı uyku sorunları ve diğer problemleri azaltmaya yardımcı olabilir.

• Sigara içmeyiniz. Sigara menopozdaki ateş basmaları ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. İçilmemesi ateş basmasını azaltabilir, bunun yanı sıra kalp hastalığı, inme ve kanser gibi birçok ciddi sağlık koşullarının ortaya çıkma riskini de azaltır.

ALTERNATİF TIP VE ŞİFALI BİTKİLER

Birçok kadın bazen ” doğal” ürünler yanlış inancı ile kullandıkları değişik diyet takviyelerinden fayda görmemektedir. Tüm takviyelerin potansiyel olarak zararlı yan etkileri vardır ve diğer tıbbi koşullar için alınan ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu yüzden bitkisel ilaçlar ve doğal ürünler olarak sunulan takviyeler için öncesinde doktorunuza danışınız.

Menopoz şikayetleri için yaygın olarak kullanılan diyet takviyeleri şunlardır:

• Bitkisel östrojen: Soya bitkisinin diyetlerinin normal bir parçası olduğu Asya ülkelerinde yaşayan kadınların dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan kadınlara göre ateş basması şikayeti ve diğer menopoz belirtileri ile karşılaşma olasılıkları daha azdır. Bunun bir nedeni, soya, kırmızı yonca ve diğer bitkilerde östrojene benzer ( fitoöstrojen ) bir bileşimlerin yer almasıdır. Ancak, ateş basması şikayeti yaşayan kadınlara soya besinleri verilerek yapılan bilimsel çalışmalar henüz yetersizdir.

Karayılan otu: Menopoz belirtileri olan kadınlar arasında şikayetleri azaltmak için karayılan otunun kullanımı yaygındır ve popüler bir bitki olarak görülmektedir.Ancak diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi bunda da etkili olduğuna dair elde edilen bilimsel kanıtlar yetersizdir. Ayrıca karayılan otunun karaciğere zarar vermesi de olası yan etkilerinden biridir.

Cinseng: Cinseng’in duygudurum belirtileri ve uykusuzluk şikayetlerini azaltma yönü bilinmekte ancak ateş basmasına doğrudan bir etkisi görünmemektedir.

DongQuai (Beyaz Şakayık): Yapılan araştırma sonuçları Beyaz Şakayık’ın ateş basmasında etkili olmadığı fakat kan inceltici ilaçların etkisini arttırdığını göstermektedir.

Kava bitkisi: Kava bitkisi anksiyeteyi (kaygı bozukluğu) hafifletmede etkilidir, ateş basmasına doğrudan bir etkisi yoktur. Ayrıca karaciğer zarar verebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Kontrol Haplarının Yararları
Erkek gerçekleri…
Adet Düzensizlikleri
Migreni Tetikleyen 7 Faktör
Hamilelikte ayak şişmesi
Adet Düzensizliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.