BULANIK GÖRME VE BULANTI NEDENLERİBulanık Görme ve Bulantı Nedenleri

Bulanık görme ve bulantıya çok yüksek ihtimalle yüksek tansiyon, düşük kan basıncı, alkol kullanılması ve fibromiyalji nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Tip 2 diyabeti olan şeker hastalarında da benzer bulgulara rastlanabilmektedir. Doktor tarafından önerilen reçeteli ve bazı reçetesiz satılan ilaçlar da birer yan etki olarak bulanık görme ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu belirtilere genellikle bulantının daha da kötüleşmesine yol açabilen baş dönmesi gibi diğer belirtiler de eşlik edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek ve düşük tansiyon vücutta birçok soruna neden olabilir. Düşük tansiyon genellikle bulanık görme, bulantı veya diğer belirtiler eşlik edene kadar gerçek bir tehlike arz etmez. Yüksek tansiyon ise düşük tansiyona göre daha tehlikeli olabilir ve benzer belirtilere yol açabilir, eğer tedavi edilmezse yüksek kan basıncı ölümcül olabilir. Hastalıklar, genetik faktörler, stres, kan kaybı ve besin eksikliği yüksek ve düşük tansiyonun ortaya çıkmasındaki olası sanıklardır.

Alkol kullanılması bulanık görme ve bulantıdan sorumlu tutulabilen bir içecektir. Alkol bilindiği gibi mide ve ince bağırsaktan emilerek kana geçer. Alkol merkezi sinir sisteminin çalışmasına etki ederek sistemin çalışmasını değiştirerek bozar ve kişinin kendini sarhoş hissetmesine neden olur. Sarhoşluğa ek olarak çoğu durumda kusma, baş dönmesi ve konuşma bozukluğu da eşlik eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Bulanık görme ve bulantı nedenleri arasında vücudun susuz kalması da yer almaktadır. Bilimsel olarak dehidratasyon adı verilen durumda kişinin idrara çıkma sıklığı da azalmaktadır. Sık sık alkol alan (dehidratasyon potansiyelinin farkında değildir) yada sıvı tüketimi az olan kişilerde kişi kolayca susuz kalabilir. Susuzluk hücrelerin fonksiyonlarını tam olarak yapamamalarına neden olarak bahsedilen belirtilere yol açabilir.

Bulanık Görme ve Bulantı SebepleriFibromiyalji yada kas ağrısı denilen sağlık sorunu da bulanık görme ve mide bulantısına yol açabilir. Fibromiyalji hastalığında bu belirtilere ek olarak en az 3 ay geçmeyen tüm vücutta kas ağrıları, sık ​​sık baş ağrısı, sürekli yorgunluk, el ve ayaklarda üşüme hissi vardır. Hastalık belirli bir süre baş dönmesi yapabilir, baş dönmesi de mide bulantısı ve görme sorunlarına yol açabilir. Fibromiyalji reçeteli ilaçların kullanılması, bol dinlenme ve terapi yapılarak iyileştirilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Bulanık görme ve mide bulantısı aynı zamanda tip 2 diyabet belirtilerinden birisi olabilir. Bu hastalığa sahip kişiler hızla kilo kaybedebilir, sık sık kendini yorgun hissedebilir, sık sık idrara çıkabilir ve kendini sürekli aç hissedebilir. Bu belirtiler tip-2 diyabet yeterince tanınan bir sağlık sorunu olmadığı için genellikle başka hastalıklardan kuşkulanılmasına neden olmaktadır. Tip 2 diyabetli birçok hasta göğüs ağrısı, inme veya dehidratasyon gibi daha ciddi belirtiler gelişene kadar kendilerinde böyle bir hastalığın varlığını bilmemektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dudakta Yanma Hissi Nedenleri
Demir Eksikliği
Kalp Aritmisi İçin Hangi Testler Yapılır?
Kıl Dönmesi Nedenleri Nedir? KılDönmesi Nasıl Engellenir?
Buzlu Dondurma Ne Kadar Sağlıklı
Sırtta Spazm Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.