Sponsorlu Bağlantılar

Baş ağrısı, Bulantı, Kusma 

Başağrısı

Birincil(primer) başağrısı ve İkincil(seconder) başağrısı olmak üzere iki grupta 400’e yakın baş ağrısı çeşidi var. Baş ağrısı türleri oldukça çeşitli olmakla birlikte şu şekilde sınıflandırılabilir.

1-Gerilim tipi baş ağrıları: Migren ile en çok karıştırılan baş ağrısıdır bu tür ağrılarda kusma ve bulantı görülmezken migrende görülebilir. Genç yetişkinlik döneminde daha sık görülmektedir. Ana nedeni stresdir.

2-Hastalık kaynaklı baş ağrıları: Tümör, Viral enfeksiyonlar, sinüzit, zehirlenmeler, göz bozuklukları, kulak-burun-boğaz hastalıkları, boyun fıtıkları, psikiyatrik hastalıklar bu tür ağrılara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

3-Küme Baş ağrıları: Saniyeler içinde başlayıp çok şiddetli hissedilebiliyor, gözler yerinden fırlayacakmış hissi veriyor şakak ağrılarıyla beraber seyrediyor hastaların çoğunluğu erkeklerden oluşuyor.

4-Günlük aktivite esnasında oluşan geçici baş ağrıları: Aşırı yorgunluk, aşırı kafein alımı, sigara kullanımı, gözlerin aşırı yorulması, aşırı alkol tüketimi, Adet dönemi baş ağrıları bu tip ağrıların sorumlusudur.

5-Diğer baş ağrıları: Sınıflandırılamayan adı konmamış baş ağrıları.

Migren: Migren de aslında gerilim türü baş ağrısıdır ama önemli bir baş ağrısı çeşidi olduğundan migren’e ayrı bir başlık ayırmak istedik! Migren baş içerisindeki damarların kontrolsüz genişlemesi sonucu ortaya çıkar, kafa iç basıncı artar, göz ve alın çevresinde ağrılar yoğunlaşır. Dünya üzerinde milyonlarca migren hastası vardır. Migren’in en büyük nedenleri tuz, dengesiz beslenme, hazır gıdalar, aşırı stres, alerjiler ve alkol tüketimidir.

Migren için hatta tüm hastalıkların önlenmesi ya da tedavisi için dengeli ve sağlıklı beslenme bol sebze meyve tüketimi şarttır.

Bulantı: Başlı başına hastalık olarak adlandırılamaz. Tıpkı baş ağrısı gibi bir erken uyarı sistemidir. Midemizde hissettiğimiz rahatsızlık duygusu, kusacakmış gibi hissetmek, bulantı ya da mide bulantısı olarak adlandırılır. Baş ağrısı ile birlikte olduğunda tedbirli davranmalı en kısa sürede doktora başvurmalıyız. Bulantı için tuzlu krakerler yenilebilir hem bilimsel olarak hem de kişisel tecrübe ile sabittir. Bulantı duyuyorsak bir süre yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Zencefil de bulantıya iyi gelmektedir.

Kusma: Midemizi gerilebilen bir kas torbası olarak düşünün bu torbanın aniden gerilmesi ile midemizdekiler boşalır ve kusma dediğimiz olay gerçekleşmiş olur. Viral gastroenterit adını verdiğimiz iltihaplar dışında basit kusmalar en çok zehirlenmeler, alkol tüketimi, hamilelik dönemlerinde görülür tıpkı bulantı gibi başlı başına bir hastalık değildir. Bulantıyı geçirmek için aldığımız önlemler kusma için de geçerlidir.

Baş ağrısı, bulantı ve kusmanın ortak belirti olarak görüldüğü hastalıklardan bazıları şunlardır.

  • Migren
  • Gastrit:
  • Vertigo
  • Zatürree
  • Çocuk felci
  • İdrar zorluğu (anuri)
  • Viral enfeksiyon
  • Salgın menenjit

Adet Dönemi: Şiddetli geçen adet dönemlerinde bazen baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi sıkıntılar baş gösterebilir.
Not: kemoterapi ilaçlarının da en önemli yan etkileri, bulantı-kusma zaman zaman da baş ağrısıdır.
Uyarı! Baş ağrısı, bulantı, kusma. Bu üç belirti aynı anda görülüyorsa muhakkak bir doktora danışmalısınız!

Bol sağlıklı günler dileğiyle! Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
14 Şubat 2010

beniden adeti başlagınça sinirlik sitresi başdönmesi tanısıyon düşüklügütitreme aglama şidetli başagrısı gibi sorunları yaşıyom kusmalarım
var
tiksinti varı yemeki kokusundan beni nasıl tedavi görmeliyim bana yardumçıolurmusun siz cvp bekliyorum

duygu
6 Temmuz 2012

ben adet döneminde tam 1 günü bas agrılarım ve bulantım basladı.
normalde çok neseli olmama ragmen şimdi sürekli dalgın bitkinim.
hastaneye gittim ama sadce agrı hakkında normal dediler… korkuyrum

raziye çangal
19 Kasım 2012

merhaba, benim eşimin ilk evliliğinden ikizleri var 2003 doğumlu kızlarımız.Fakat kızlardan birinin baş ağrısıyla gelen kusmaları var.bizde kalmıyorlar bize çok nadir geliyorlar daha önce doktora gitmişler film çekilmiş gözden olabilir denmiş.benim nasıl bir yol çizmem lazım bu durum için hangi bölüme gitmem lazım bana hiç normal gelmiyor çocuğun bu hali sonrasında geç kalınmış bir tedavi olmasın.bana yol gösterirmisiniz?

Bu baş dönmesi kusma gibi belirtilere ateş de eşlik ediyormu? eğer öyleryse hastahanelerin dahiliye bölümlerini tavsiye ederim. Orada böbreklerinden şüphelendiğinizi söyleyin. Donanımlı bir hastahane çok önemlidir. Zira böbreklerin ilerlemiş iltihabi vakaları yada idrarın tersine gitmesi bu rahatsızlıkları ortaya çıkartabiliyor.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
YÜKSEK ATEŞ İLE BİRLİKTE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?
Alzheimer
Kalp Masajı, CPR, Kardiyo Pulmoner Resisütasyon Nasıl Yapılır?
Domuz gribi önlemleri
Ev Kazaları
Baş Dönmesinin Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.