BULANTI VE MİDE AĞRISI NEDENLERİbulantı ve mide ağrısı nedenleri

Bulantı ve mide ağrısı iki rahatsız edici belirtidir ve nedeni belirlemek biraz zor olabilir. Mide ağrısı ve bulantı belirtileri rahatsız ve nedenini bulmak her zaman kolay bir uğraş değildir olabilir. Kesin tanı için bir doktora görünülmesi gereklidir fakat çoğu durumda ciddi bir soruna işaret etmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaygın olarak mide virüsü, laktoz intoleransı, apandisit yada safra kesesi bozuklukları bunun en genel nedenleri arasında sayılabilir. Bulantı ve mide ağrısından divertikülit adı verilen rahatsızlıktan da şüphelenilebilir. Birçok durumda mide ağrısı ve bulantı tedavisi doğrudan nedenine göre değişse de diyet değişiklikleri veya reçetesiz veya reçeteli ilaçların kullanımı şeklinde tedavi edilmesi mümkündür.

Mide ağrısı ve bulantı en sık nedenlerinden biri de gastroenterit olarak bilinen mide virüsü enfeksiyonudur. Gastroenterit belirtileri arasında mide ağrısı ya da midede kramp, mide bulantısı ve ishal yer almaktadır. Bu duruna ateş de eşlik edebilir veya etmeyebilir de. İshal varlığında su kaybını önlemek amacıyla bol sıvı içmek önemlidir. Gastroenterit için tedavi genellikle gerekli değildir ve hastalık birkaç gün içinde kendi kendine düzelebilmektedir. Bazı durumlarda, reçeteli ilaçlar belirtilerin bazılarını hafifletmek için doktor tarafından önerilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

bulantı ve mide ağrısı sebepleriLaktoz intoleransı mide ağrısı ve bulantının önde gelen nedenlerinden biridir. Laktoz şekeri bir glikoz ve galaktozdan oluşan bir disakkarittir ve süt ürünleri ile anne sütünde doğal olarak bulunan bir şekerdir. Laktoz intoleransı bulunan bir kimsede süt bazlı ürünlerin tüketilmesinden kısa bir süre sonra karın ağrısı ve mide bulantısına ek olarak gaz ve ishal gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık için kullanılabilecek ilaçlar her ne kadar mevcut olsa da en iyi tedavi süt ve süt ürünlerinden kaçınmaktır.

Bulantı ve mide ağrısına neden olan bir diğer sağlık sorunu da safra kesesi ve apandis ile ilgili problemleridir. Apansidisit varlığında rahatsızlığın en tipik belirtisi sağ alt karın bölgesinde meydana gelen ağrıdır. Benzer şekilde karnın sağ üst kısmındaki ağrı safra kesesi ile ilgili bir sorunun da işareti olabilir. İnsan vücudu bu organlar olmaksızın da tüm fonksiyonlarını devam ettirebileceğinden bu organların tedavisi sıklıkla cerrahi olarak alınmasını içermektedir.divertikülit bulantı ve mide ağrısı

Divertikülit mide ağrısı ve bulantının başka bir yaygın nedenidir. Divertikülit, divertikül adı verilen bağırsağın bir kısmının şişmesi ve tahriş olması nedeni ile ortay çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durumda, ağrı karnın herhangi bir bölgesinde olabilir ve belirtilere ateş, titreme ve kilo kaybı eşlik edebilir. Divertikülit tedavisi diyet değişiklikleri, antibiyotikler gibi reçeteli ilaçların kullanımı ya da nadir durumlarda cerrahi müdahale içerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dışkı DNA Testi
İrritabl (Huzursuz) Bağırsak Sendromu
Laktoz İntoleransının Belirtileri Nelerdir?
Ülser Olmayan Mide Ağrısı
Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir
Laktoz İntoleransının Tipleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.