BULANTIDAN İLAÇSIZ NASIL KURTULABİLİRİMBulantıdan İlaçsız Nasıl Kurtulabilirim

Bulantı, gebelik, grip, apandisit ve hatta stres gibi birçok durumun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bulantıyı geçirmek için herhangi bir tedaviye başlamadan önce tıbbi yardım gerektiren başka belirtilerin de olup olmadığından emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer bulantı 24 saatten fazla sürerse ve bulantıya yüksek ateş, kusma, ya da diğer belirtiler eşlik ederse, bulantı nedenini belirlemek ve gerekli tedaviyi almak için bir sağlık birimine gitmelisiniz. Ancak eğer bulantınız hafif ise, o zaman bitkisel çay içmek, bazı hafif gıdalar yemek ve diğer bazı farklı yollarla rahatlama sağlanabilir.

YATIŞTIRICI SIVILAR TÜKETİN 

Hidrate kalmak için yeterli sıvı içilmelidir. Dehidrasyon (sıvı kaybı) mide bulantısına neden olabilir, bu yüzden bol sıvı tüketmek önemlidir. Su ya da diğer bitkisel çayların bulantıyı hafifletmesi için oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Çok soğuk veya çok sıcak içeceklerden kaçının. İçeceğin hepsini tek seferde içmek yerine gün boyunca farklı vakitlere yayarak içmeniz daha faydalı olur. Eğer yemek yiyemeyecek kadar bulantı yapıyorsa, sebze ve tavuk suyu ya da et suyu şeklinde içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukların tüketebileceği sıvılar konusunda tavsiye almak için bir doktora başvurun. Çocuklar dehidratasyona daha yatkın oldukları için kusmaya karşı özellikle Pedialyte, rehydrate, Resol ve Rice-Lyte gibi sıvılar önerilebilir.

Bir fincan zencefil çayı içmeyi deneyin. Zencefil, kemoterapi ve ameliyat ile ilişkili bulantıların tedavisinde uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Zencefil çayı hamile kadınlar için de güvenli olarak kabul edilir. Eğer gebelik ile ilişkili bulantınız varsa zencefil çayını günde sadece 1-2 bardak içtiğinizden emin olun. Çoğu yetişkin ise zencefil çayını günde 4-6 bardağa kadar içebilir.

 • Zencefil çayını taze zencefilden yapmak isterseniz, taze kabuklarından yarım ya da bir çay kaşığını soyun ve doğrayın. Ardından üzerine kaynar su döküp limon ve/veya bal ilave ederek için.
 • Eğer zencefil çayının tadını sevmediyseniz yerine zencefil takviyesi de deneyebilirsiniz. Önerilen doz 250-1000mg’dır ve günde dört kez alınır.

Bir fincan nane çayı içebilirsiniz. Nane çayı hazırlamak için kurutulmuş yarım veya bir çay kaşığı nane yaprağının üzerine kaynar su ilave edilerek yapılabilir. Hazır sallama çay şeklinde de marketlerde bulabilirsiniz. Tadını güzelleştirmek için limon ve/veya bal ekleyebilirsiniz. Nane çayı, hamile kadınlar ve çocuklarda güvenli şekilde tüketilebilir. Yine de doktorunuz veya ebenize danışarak günlük 1-2 bardak ile sınırlamanızda fayda var.

Hazmı kolaylaştırmak için çeyrek çay kaşığı kadar kimyon da ilave edebilirsiniz.

Rezene tohumu çayı hazırlayabilirsiniz. Rezene tohumu çayı biraz farklı hazırlanır. Yarım veya bir çay kaşığı rezene tohumunu 6-8 bardak soğuk su ile birlikte bir kaba alın. Kaynama noktasına ulaşıncaya kadar yavaş yavaş karıştırılır. Suyun 5 dakika kaynaması beklenir. Daha sonra süzülüp soğumaya bırakılır. İsteğe göre limon ve / veya bal eklenebilir.

Rezene tohumlarının hafif östrojenik etkileri olduğu için gebelikte tüketilmesi güvenli olmayabilir. Öncesinde doktorunuza danışmanızda fayda var.

Bulantı Nasıl Yok EdilirTarçın çayı içebilirsiniz. Tarçın çayı bulantı ve diğer mide rahatsızlıkları için uzun süreden beridir kullanılmaktadır. Çoğu markette hazır tarçın çaylarını bulabilirsiniz. Diğerlerinden daha zayıf bir çay içmek isterseniz tarçın çayını tercih edebilirsiniz. Çocuklar için de güvenle içilebilir. Ancak “fito” içerdiğinden dolayı gebelikte tüketilmemesi gerekir.

Tarçın kabuklarını kullanarak da güzel bir çay demleyebilirsiniz. Tarçın çayının hazırlanması da rezene tohumu ile hazırlanan çay gibidir. Yarım çay kaşığı tarçın kabuğu veya yarım çay kaşığı tarçın tozu ile yapılır. Bir kabın içine 6-8 bardak soğuk su eklenir üzerin. Daha sonra, yavaş yavaş karıştırılarak kaynayana kadar ısıtılır. Su, 5 dakika boyunca kaynaması beklenir. Daha sonra bir süzgeçle süzülerek soğumaya bırakılır.

Gebelerin tarçın çayı içmemesi önerilir.

DİYET DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİRSİNİZ

BRAT diyetini uygulayın. BRAT diyeti muz, pilav, elma ve kuru tosttan oluşur. Bu diyet genellikle mide bulantısı yaşayanlar için önerilmektedir çünkü mideyi rahatsız edecek besinler açısından sınırlıdır. Eğer bulantı sebebi olarak bazı yiyecekleri diyetinizden çıkarmak istiyorsanız bu diyeti deneyebilirsiniz.

Gün boyunca yiyeceklerden az miktarda tüketin. Az miktardaki yemek de bulantıyı azaltmaya yardımcı olur. Örneğin, yarım bir muz parçası ve yarım parça tahıllı ekmek ile güne başlamanız iyi olacaktır. Öğle için biraz elma püresi ve akşam için de pirinç ve elma püresi ile birlikte bir parça kızarmış ekmek tüketebilirsiniz.

Bu diyete tek seferde sadece bir veya iki gün devem etmeniz gerektiğini unutmayın. Mide bulantısı için uzun vadeli bir çözüm olarak tavsiye edilmez.

Hafif gıdalar yiyin. Eğer diyetinizde sıkı bir kısıtlamaya gitmek istemiyorsanız sadece hafif gıdalar tüketin. Tam tahıllı kraker, pirinç ya da susam kraker, kahverengi pirinç, kızarmış tam tahıllı ekmek ya da derisiz tavuk tüketebilirsiniz. Yediğiniz yiyeceklere herhangi bir katmayın.

 • Özellikle mide bulantısı şikayetlerinde baharatlardan uzak durulması gerekir.

Düşük sodyumlu bir diyet takip edebilirsiniz. Sodyum bulantı hissini artırabilir, bu nedenle düşük düzeyde sodyum içerikli bir beslenme önerilir. Yemeklerinize tuz eklemeyin ve sodyum içeriği yüksek olan besinlerden de uzak durun. Aldığınız ürün etiketleriniz okuyun ve günde aldığınız sodyumun toplam miktarının 1500 mg’dan fazla olmamasına dikkat edin.Bulantıya doğal çözümler nane çayı

Düşük yağlı yiyecekler tercih ediniz. Yağlı gıdalar bulantı hissini arttırdığı için yağsız et, az yağlı süt ürünleri, meyve ve sebzeler, yağ veya tereyağı olmadan hazırlanan kepekli tahıllar gibi yağı az olan yiyecekler tüketin. Yağlı olan ve kaçınmanız gereken besinlerin başında kızarmış olan yiyecekler, derisi olan etler, tereyağı, hamur işleri ve fast food yiyecekler gelmektedir.

Bulantıyı artırdığı bilinen gıdalardan uzak durun. Birçok kişi, belirli yiyecekleri tükettiği zaman bulantı hissi yaşamaktadır. Bu nedenle en iyisi bu yiyecekleri belirleyip mümkün olduğunca uzak durmaktır. Bazı insanlarda bulantıya neden olan besinler şunlardır:

 • Domates
 • Asitli yiyecekler (portakal suyu ve turşu gibi)
 • Çikolata
 • Dondurma
 • Yumurta

DİĞER YÖNTEMLER

Aromaterapi kullanabilirsiniz. Aromaterapi yatıştırıcı kokular üretmek için çeşitli bitkilerin esansiyel yağlarını kullanır. Bilek ve şakaklarınıza bir damla nane yağı, lavanta yağı veya limon yağı sürüp derin nefes alın.

Bileklerinize bu yağlardan sürmeden önce cildinizin yağ hassasiyeti olmadığından emin olunuz. Eğer bir hassasiyet varsa cildinizde döküntü, kızarıklık ya da kaşıntı ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda farklı bir yağ kullanmayı deneyin ya da bulantı ile başa çıkmak için farklı bir yöntem kullanın.

Bulunduğunuz yerde varsa akupunktur veya acupressure tekniklerini düşünebilirsiniz. Geleneksel Çin tıbbına göre, vücut boyunca enerji meridyenlerinin olduğu bir sistem bulunmaktadır. Akupunkturda, ince iğneler bu meridyenler boyunca belirli noktalara batırılmak suretiyle, Acupressure’de ise bu noktalara basınç uygulanarak enerjinin yeniden dengelenmesi ve bulantı hissinin azaltılması hedeflenmektedir.

“P6”, “Neiguan” ya da “iç kapı” noktaları deneyin. Bu nokta bileklerden yaklaşık 2 parmak kadar aşağıda avuç içine yakın yerdedir. Avuç içiniz size bakacak şekilde başlanır. Bileğinizin üzerinde o bölgenin orta noktasının etrafında iki tendonu hissedin. Diğer elin orta ve işaret parmaklarını kullanarak yaklaşık 10-20 saniye boyunca hafif bir basınç uygulayın. Aynı işlemi diğer elinize de uygulayınız.

Nefes egzersizleri yapın. Connecticut Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma sonucuna göre, derin nefesin bulantıyı rahatlattığı görülmüştür. Diğer başka çalışmalarda ise nefes egzersizlerinin ameliyat sonrası bulantıyı önlediği ortaya çıkarılmıştır. Kansas Missouri Üniversitesi’nden uyarlanan aşağıdaki egzersizi deneyebilirsiniz:

 • Sırt üstü düz bir yere uzanın ve kendinizi rahat hissetmek için diz ve boynunuzun altına yastıklar bırakın.
 • Ellerinizi sağ göğüs kafesinin altına, karnınızın üstüne parmaklarınızı birleştirerek yerleştirin. Nefes alıp vermeye başladığınızda eğer parmaklarınızın ayrıldığını hissederseniz, demek ki doğru şekilde nefes alıyorsunuz.
 • Bebeklerin nefes alması gibi, derin ve yavaş şekilde karın bölgenizi şişirerek nefes alın. Bu şekilde nefes almanız göğüs kafesi yerine diyaframdan nefes almanızı sağlar. Doğru olan nefes alma şekli de budur. Diyafram göğüs kafesini genişleterek ciğerlerimize daha fazla hava alınmasını sağlar.

Yaşadığınız ve vakit geçirdiğiniz çevrede tahriş edici maddeler olmadığından emin olun. Çünkü bazı çevresel tahriş ediciler mide bulantısına yol açar. Bunlar arasında ağır kokular, duman, ısı ve nem gibi faktörler gösterilebilir. Bu tür unsurlar mide bulantısı ve kusma için “tetikleyici” rol oynayabildiğinden dolayı ortamdan uzaklaştırmak veya kendinizi o ortamdan uzak tutmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Olabildiğince dinlenin ve rahatlayın. Bazen de aşırı stresli olduğumuzda veya fiziksel olarak kendimizi rahatsız hissettiğimizde bu durum midemizi de olumsuz etkiler. Stres, anksiyete (kaygı bozukluğu) ve kas gerilmeleri de yaygın bulantı sebepleri arasında gösterilebilir. İstenmeyen bu belirtileri azaltmak için yeterince dinlenmeye ve vücudunuzu rahatlatmaya gayret ediniz.

Fazla hareket etmeyin. Mide bulantısı yaşadığınız zaman sabit kalmaya ve fazla etrafta dolanmamaya çalışın. Çünkü hareketlilik de bulantıyı kötüleştirebilir. Bulantı hissiniz azaltmak ve kötüleşmesinin önüne geçmek için mümkün olduğunca hareketsiz kalmaya çalışın. Rahat bir sandalyeye oturun veya bir kanepe ya da yatak üzerinde dinlenin.

TIBBİ YARDIM ALMAYI DENEYİNilaç kullanmadan bulantı tedavisi

Eğer başvurduğunuz hiç bir yöntem etkili olmadıysa ve başka şikayetleriniz varsa bir doktora görünmeniz önerilir. Ev ilaçlarını bir gün falan kullanmanıza rağmen bulantının geçmemesi ve kusma meydana gelmesi durumlarında vakit kaybetmeden doktora görünmeniz önerilir. Altta yatan ciddi bir sorun çıkma ihtimali de var çünkü.

Bulantınızın muhtemel nedenlerini bulmaya çalışın. Bulantı ve beraberinde gelen kusma çoğu insanda yaygın şekilde görülen bir durumdur. Midenizin bulanmasına yol açabilecek muhtemel faktörler şunlardır:

 • Gıda duyarlılıkları veya gıda alerjileri
 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ve mide ekşimesi
 • İlaçlar, özellikle de kemoterapi ve radyoterapi ilaçları
 • Gebelik (sabah bulantıları)
 • Migren ve diğer baş ağrıları
 • Yol tutması
 • Ağrı

Durumunuz değerlendirerek tıbbi yardım gerekli olup olmadığına karar veriniz. Kusma olsun veya olmasın eğer bulantınız 24 saatten fazla sürdüyse bir doktora görünmeniz gerekecektir. Eğer bulantınız geçmiş ama şiddetli mide ya da karın ağrısı, iştahsızlık gibi durumlar devam ediyorsa yine doktorunuza görünmenizde fayda var. Özellikle kusmanın eşlik ettiği bulantılar aşağıda listelenen daha ciddi durumların belirtisi de olabilir.

 • Apandisit
 • Bağırsak tıkanıklığı veya tıkanma
 • Kanser
 • Zehirlenme
 • Peptik Ülser Hastalığı (özellikle kahve telvesi şekilde kusmanın olduğu)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yanmış Tencere ve Tavalara Çözüm
Koyu Halkalar Nasıl Kapatılır
Tuzu Azaltmanın Yolları
Haşlanmış Yumurtayı Kolayca Soymak İçin
Konserveleri Muhafaza Etmek
Yüzünüzü Limonla Temizleyin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.