Hasta ve enfekte olmuş kişiler hastalık etkeninin kaynağıdır. Bunlar etkeni çevrelerine yayarlar. Yayma olayı enfekte kişilerde sürekli olmaz. Hasta kişiler iyileştikten sonra hastalık etkenini yaymazlar. Hastalık etkeninin çevreye yayılarak başka bir insana, yani kaynaktan sağlam kişiye geçebildiği (bulaşabildiği) zaman aralığına bulaşma (bulaştırma) süresi denir. Bulaşma süresi, genellikle kuluçka döneminin sonunda başlayıp hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasıyla sona ermektedir. Bulaşma süresi, bazı hastalıklarda belirtiler ortadan kalktıktan sonra da sürebilir. Örneğin; Bulaşıcı sarılık, hastalığın belirtleri ortadan kalktıktan sonra yapılan kan alışverişiyle de bulaşabilir. Tifo hastal

Sponsorlu Bağlantılar

Hastaların çeşidine göre bulaştırma sürelerini bilmek, sağlam kişilere bulaşmasını önlemek açısından önemlidir. Bulaştırma süresince hasta, sağlam kişilerden ayrılmalıdır, yani tecrit edilmelidir. Hastalıktan korunmak için bulaştırma süresince hasta ziyaretinin de yapılmaması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kişilik
Süt Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri
Adet Döneminde Bakım
Omurga Artritinin Belirtileri Nelerdir
Çikolata, Vücut Yağını Azaltır mı?
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.