Bunyon Nedenleri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

BUNYON NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Bunyon ilk ayak parmağı üzerinde yer alan acı verici tümsek yada şişliklerdir. Ayak parmağının kökü ile ayağın geri kalanı arasında oluşur. Bayanlarda erkeklere nazaran daha sıklıkla meydana gelir.

Çoğu durumda, dejeneratif eklem iltihabı (osteoartrit da adlandırılır) kemik yumrularına neden olur. Bu yumru, dar ayakkabı giyerek ovuşturulduğunda yumru üzerinde kallus oluşumuna neden olabilir. Bu da şişliğin boyutunu artırır. Bunyon çoğu durumda diğer parmaklara doğru yamulma gösterir. Bu durum halluks valgus” olarak adlandırılır. Şişliğin içi kemik ve yumuşak doku ile doludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunyon için risk faktörleri şunlardır:

  • Genetik faktörler başta gelendir. Osteoartrit aile öyküsü olanlarda sıklıkla görülür.
  • Çok dar, yüksek topuklu ayakkabılar giymek
  • Düztabanlık (pes planus)

BUNYON TEDAVİSİ
Bunyon yumruları ilerlemesine engel olacak faktörlerden kaçınılmadıkça daha da ilerler ve daha da ağrılı hale gelir. Ancak tüm bunyon tipleri ilerleme kaydetmezler. Bu nedenlerden dolayı ameliyat her durumda gerekli olmayabilir.

Tedaviye öncelikle uygun ayakkabı seçimi ile başlanır. Gerisi ise ağrıyı gidermek için ağrı kesici uygulamasını içermektedir. 

Tedavide ağrı kesiciler (örneğin asetaminofen veya ibuprofen gibi), bunyonu ovuşturarak azaltmak için ayakkabı değişikliği ve ortezler önerilebilir.

Bu tedavilere yanıt vermeyen belirtiler için, bir operasyon (Bunyonektomi) tavsiye edilebilir. Cerrahi operasyonda kemik fazlalığı kaldırılır ve gerekirse ilk parmak dışarı doğru düzeltilir.

Aslında ameliyat sorunu gidermek için tek emin yoludur. Günümüzde bu ameliyat son derece başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Ancak enfeksiyon gibi cerrahide mevcut olan olağan riskler ve tüm tedavi seçenekleri konusunda doktorunuzla konuşun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!!!!! TIKLAYINIZ…..

BUNYON CERRAHİSİ NASIL YAPILIR?

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor