BUNYON NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Bunyon ilk ayak parmağı üzerinde yer alan acı verici tümsek yada şişliklerdir. Ayak parmağının kökü ile ayağın geri kalanı arasında oluşur. Bayanlarda erkeklere nazaran daha sıklıkla meydana gelir.

Çoğu durumda, dejeneratif eklem iltihabı (osteoartrit da adlandırılır) kemik yumrularına neden olur. Bu yumru, dar ayakkabı giyerek ovuşturulduğunda yumru üzerinde kallus oluşumuna neden olabilir. Bu da şişliğin boyutunu artırır. Bunyon çoğu durumda diğer parmaklara doğru yamulma gösterir. Bu durum halluks valgus” olarak adlandırılır. Şişliğin içi kemik ve yumuşak doku ile doludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunyon için risk faktörleri şunlardır:

  • Genetik faktörler başta gelendir. Osteoartrit aile öyküsü olanlarda sıklıkla görülür.
  • Çok dar, yüksek topuklu ayakkabılar giymek
  • Düztabanlık (pes planus)

BUNYON TEDAVİSİ
Bunyon yumruları ilerlemesine engel olacak faktörlerden kaçınılmadıkça daha da ilerler ve daha da ağrılı hale gelir. Ancak tüm bunyon tipleri ilerleme kaydetmezler. Bu nedenlerden dolayı ameliyat her durumda gerekli olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedaviye öncelikle uygun ayakkabı seçimi ile başlanır. Gerisi ise ağrıyı gidermek için ağrı kesici uygulamasını içermektedir. 

Tedavide ağrı kesiciler (örneğin asetaminofen veya ibuprofen gibi), bunyonu ovuşturarak azaltmak için ayakkabı değişikliği ve ortezler önerilebilir.

Bu tedavilere yanıt vermeyen belirtiler için, bir operasyon (Bunyonektomi) tavsiye edilebilir. Cerrahi operasyonda kemik fazlalığı kaldırılır ve gerekirse ilk parmak dışarı doğru düzeltilir.

Aslında ameliyat sorunu gidermek için tek emin yoludur. Günümüzde bu ameliyat son derece başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Ancak enfeksiyon gibi cerrahide mevcut olan olağan riskler ve tüm tedavi seçenekleri konusunda doktorunuzla konuşun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!!!!! TIKLAYINIZ…..

BUNYON CERRAHİSİ NASIL YAPILIR?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mamogram
Genital Vaginal Akıntı
Hamilelikte Tansiyon
Düzensiz Kanama
Adet Döngüsü, 28 gün
Kadınlarda Sistit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.