BUNYON NEDİR? BUNYON CERRAHİSİ NASIL YAPILIR?
Bunyon (halluks valgus) ayak başparmağı tabanında veya küçük parmak (bu durumda “bunionette”) dibinde eklem çevresindeki kemik veya dokunun büyümesidir. Eklem uzun bir süre boyunca baskı altında olduğunda bunyonlar sıklıkla görülür.

Bunyonların yüzde doksanı kadınları tehdit eder. Uçları sivri ve uzun topuklu ayakkabıların giyilmesi nedeni kadınlarda daha sık görülmesinin nedenidir. Erkeklerde ise genellikle genetik faktörler ve uçları dar ayakkabılar rol oynamaktadır. Bunyon kalıtımın yanı sıra ayrıca eklemleri etkileyen artrit hastalığından kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunyon başlangıç tedavisi uygun ayakkabı giymekle başlar. Bu ayakkabılar ayağa iyi oturmalı, rahatsız etmemeli, ön tarafı sıkı olmamalı, ayağa basınç vermemelidir. Ayrıca ayakkabılara eklenerek ayağa göre şekillenen atel ve ortezlerin kullanımı da ayağa yeterli konforun verilmesini sağlar. Artritin neden olduğu bunyonlar için ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı ilaçlar olabilir.

Cerrahi olmayan tedavi başarısız olursa, doktorunuz size tüm kişilerde başarı sağlanan ameliyatı önerebilir. Cerrahinin amacı ağrıyı azaltmak ve mümkün olduğunca deformiteyi düzeltmektir. Cerrahi kozmetik değildir ve ayak görünümünü iyileştirmek için yapıldığı anlamına gelmez.

BUNYON CERRAHİSİNİN FARKLI TÜRLERİ
Uygulanan cerrahi prosedür bunyon tipi, bireyin yaşı, genel sağlık durumu, aktivite seviyesi, kemik ve bağ dokusu durumun ciddiyetine bağlıdır. Diğer faktörler kullanılan prosedürün tercihini etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • HAFİF BUNYON: Bu tip ameliyatlar büyümüş kemik parçasının alınmasını kapsar. Sonrasında ise kemik etrafındaki kaslar, tendonlar ve eklem çevresindeki bağlar yeniden düzenlenir.
 • ILIMLI (ORTA) BUNYON: Orta tür bunyon ameliyatlarında cerrahi olarak kemik kesilir ve uygun şekilde kaldırılır. Kemiğin kesilip kesilmemesi deformitenin konumuna veya şiddetine bağlıdır. Buna ek olarak, kemiği çevreleyen tendon ve bağların yeniden konumlandırılmasına gerek olabilir.
 • ŞİDDETLİ BUNYON: Şiddetli bunyon ameliyatlarında kemiğin büyümüş kısmının çıkarılması ve kemik kesme sonrası tendon ve bağların tekrar doğru bir şekilde dizayn edilmesini kapsar.
 • ARTRİTİK BUNYON: Eklemin tamir edilemeyecek kadar zarar gördüğü durumlardır. Eklemlerde bozulmaya neden olan yaygın artrit görüldüğü durumlarda yapılır. Ameliyatta bir yapay eklem kullanılarak rekonstrüksiyon veya değiştirilmesi gerekebilir. Eklem replasmanı implantları başparmağın eklem rekonstrüksiyonunda kullanılmaktadır.

AMELİYATIN NEDENLERİ
Bunyon ameliyatı rahat yürüyüş ayakkabısı veya yürüme durumunda dahi ciddi ayak ağrısı içerebilir. Dinlenme ve ilaçlarla dinmeyen kronik ayak başparmağı iltihabı ve şişmesi olması ameliyat olacağınıza işaret ediyor olabilir.
Cerrahi için diğer nedenler arasında serçe parmağına doğru baş parmağın gösterdiği yönelim, baş parmağın düzeltilmesi sayılabilir. Bunyon cerrahisi için doktorunuzun bildiği başka nedenler de olabilir.

AMELİYAT RİSKLERİ
Her cerrahi işlemde olduğu gibi bu tür ameliyatlarda da komplikasyonlar oluşabilir. Bazı muhtemel komplikasyonlar şunlardır. Ancak bunlarla sınırlı olmayabilir:

 • Sertlik
 • Uyuşma
 • Şişme
 • Gecikmiş iyileşme
 • Enfeksiyon

Diğer komplikasyonlar arasında bunyonun tekrarlaması yada nüksü, sinir hasarı ve sürekli ağrı içerebilir. Cerrahi işlem sonrası büyük parmak diğer parmaklardan daha da uzaklaşabilir. Sizin tıbbi durumunuza bağlı olarak diğer riskleri olabilir. Prosedür öncesi doktorunuz ile herhangi bir endişeniz varsa konuşunuz.

AMELİYAT ÖNCESİ

 • Ameliyat öncesinde doktorunuz işlemlerle ilgili konuşacak ve sizin varsa endişeleriniz hakkında soru sormanız için fırsat sunacaktır.
 • Ameliyata izin veren onay formunu imzalamanız istenecektir. Dikkatle okuyun ve bir şey açık değilse sorular sorunuz. Ve cevap arayınız.
 • İyi olduğunuzdan emin olmak için doktorunuz size tam bir fizik muayene yapabilir. Kan testleri veya diğer tanısal testler tabi olabilir.
 • Herhangi bir ilaç, lateks veya anestezik ajanların birine karşı alerjiniz varsa doktorunuza bildiriniz.
 • Aldığınız tüm ilaçları veya bitkisel takviyeleri doktorunuza bildiriniz.
 • Eğer herhangi bir antikoagülan (kan inceltici) ilaç, aspirin ve kan pıhtılaşmasını etkileyen diğer ilaçlar alıyorsanız, kanama bozuklukları ya da ailenizde böyle bir öykü varsa doktorunuza bildiriniz. Çünkü işlem öncesi bu ilaçların alınmasının durdurulması gerekli olabilir.
 • Eğer hamileyseniz veya hamile olma şüphesi varsa, doktorunuza haber vermelisiniz.
 • Genellikle gece yarısından sonra, işlem öncesi sekiz saat önce yeme yada içmenin kesilmesi yada sınırlanması istenebilir.
 • Eğer heyecanlı yada evhamlı iseniz prosedür öncesi sakinleştirici alabilirsiniz. Sedatif ilaçlar sizi uykulu yapacağında eğer evde alıyorsanız birisinin yardımına ihtiyacınız olabilir.
 • Sağlık durumunuza dayanarak, doktorunuz sizden diğer özel hazırlıkları isteyebilir.

AMELİYAT SIRASINDA
Bunyon cerrahisi ayakta veya hastanede yatış şeklinde yapılabilir. Prosedürler, durumunuz ve doktorunuzun uygulamalarına bağlı olarak değişebilir.
Bunyon cerrahisi ayağın uyuşması için ayak bileğinden anestezi yapılır. Hasta uyanıktır. Bazen, genel veya spinal anestezi kullanılır.
Genellikle, bunyon cerrahisi bu süreci aşağıdaki gibidir:

1.    Giysileriniz çıkartılır ve ameliyat giysisi giymeniz istenir.

2.    Damar yolu açılır, kol veya elden olabilir.

3.    Bunyon üzerindeki cilt antiseptik solüsyon ile temizlenir.

4.    Lokal anestezik iğne kullanıldığında kısa bir batma hissi olacak ve iğneyi hissedebilirsiniz. Genel anestezi kullanıldığında ise, intravenöz ilaç kullanıldığı için uykuya dalacaksınız.

5.    Doktor, kesip yeniden hizalayacaktır.

6.    Doktor dikiş ile açılmış bölgeyi kapatacaktır. Sonrasında steril bir bandaj uygulayacaktır.

AMELİYAT SONRASI
Ameliyattan sonra, gözlem için uyanma odasına alınır. Uyanma işlemi, verilen anestezi tipine bağlı olarak değişir. Uyandıktan sonra kan basıncı, nabız ve solunum kararlı ise hastane odasından evinize taburcu edilecektir.

Doktorunuz size ameliyattan sonra, ilk birkaç hafta boyunca evde ayak bakımı için özel talimatlar verecektir. Özel bir cerrahi ayakkabı giyilmesi tavsiye edilebilir.
Evde ayak ağrısı ve şişliği azaltmaya yardımcı olmak için bir veya iki yastık üst üste konularak dinlenmeniz ve o şekilde tutmanız gerekir. Doktorunuz ayrıca size buz ve limitli yürüyüş yapmanızı önerebilir. Ameliyat sonrası bir baston veya yürüteç kullanımı tavsiye edilebilir.

Bölgeyi pansuman ile temiz ve kuru tutmak önemlidir. Bir plastik torba ya da plastik sargı ve plastik bantla duş yapılabilir. Su kaçmamasına özen gösterilmelidir. Alternatif bir banyo süngeri yeterli iş görebilir. Dikişler ameliyattan iki hafta sonra genellikle silinecektir.

Doktorunuz tarafından önerilen ağrı için bir ağrı kesici alın. Aspirin veya diğer bazı ağrı kesici ilaçlar kanama olasılığını artırabilir. Yalnızca önerilen ilaçları kullanınız.  Doktorunuz ayrıca ameliyat sonrasında enfeksiyonu önlemek için antibiyotik reçete olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşadığınızda doktorunuza haber verin:

 • Ateş
 • Kızarıklık, şişlik, kanama veya insizyon sitesinden akıntı
 • Kesik alan çevresinde artan ağrı
 • Etkilenen ayağın bacak altında şişme

Egzersizler veya fizik tedavi, ayak ameliyat sonrası eklem hareket gücünü ve aralığını artırmak için tavsiye edilebilir. Yüksek topuklu ayakkabılardan ameliyattan sonra en az altı ay süreyle kaçınılmalıdır.
Doktorunuz sizin özel durumunuza bağlı olarak işlem sonrası ek veya alternatif talimatlar verebilir.

Ameliyat sonrasında 6-8 haftaya kadar destek gerekebilir. Dahası 1 haftaya kadar sürüşten kaçınmak gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sofiya

  Merhaba, ameliyatin fiyati öğrenebilir miyim? Arkadaşım yurt dışından, Türkiye de yapmayı düşünüyor, fiyat almayi istedi. Teşekkürler.

  Buradan ameliyat fiyatı veremiyoruz. Muayene olup doktorunuzdan fiyat almalısınız.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zona
Yağ Bezesi Nedir? Tehlikeli midir?
Akciğer Kanseri ve Kilo Kaybı İlişkisi
Ayak Ağrısı
Trakeostomi Nedir? Nasıl Yapılır?
Karın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.