BURKULMA VE İNCİNME

Burkulma ve incinme, benzer belirti ve bulguları paylaşan ve vücudun farklı bölümlerinde oluşabilen yaygın görülen yaralanmalardır.

Burkulma, ligamentlerin (bağ) gerilmesi yada yırtılmasıdır.  Ligamentler eklemlerdeki bir kemiği diğer kemiğe bağlayan sağlam fibröz bantlardır ve bu bantların gerilmesinde en yaygın görülen bölüm bileklerdir.

İncinme ise kas yada tendonlardaki (kasları kemiklere bağlayan yapı) gerilmeler, zorlanmalar yada yırtıklardır. İncinmeler ise sıklıkla sırt altı ve uyluk arkasındaki harmstring (diz arkasındaki iki büyük kirişten biri) kasında meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler ve semptomlar yaralanma şiddetine bağlı olarak değişecektir.

Burkulma

 • Ağrı
 • Şişme
 • Morarma
 • Etkilenen eklemde hareket sınırlılığı
 • Yaralanma anında, eklemlerde ses hissedilmesi

İncinme

 • Ağrı
 • Şişme
 • Kas spazmları
 • Etkilenen kasta hareket sınırlılığı

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hafif burkulmalar ve incinmeler evde tedavi edilebilir. Fakat aşağıdaki durumlarda doktora görünmelisiniz:

 • Belirgin bir ağrı olmaksızın dört adımdan fazla yürüyememe
 • Etkilenen eklemi hareket ettirememe
 • Yaralı bölgenin herhangi bir yerinde uyuşma

NEDENLERİ NELERDİR?

Burkulma Nedenleri

Burkulma, bir eklemdeki şiddetli gerilme nedeni ile tendondaki aşırı uzamalar ve yırtıklar olduğunda meydana gelir. Aşağıdaki durumlar en sık karşılaşılan nedenidir;

Ayak bileği. Dengesiz bir yüzey üzerinde egzersiz yada yürüyüş

Diz. Atletik bir aktivite sırasında dizin döndürülmesi

Bilek. Düşme ile bileğin sonuna kadar gerilmesi

Başparmak. Kayak yapma yada tenis gibi raket sporları oynama

İncinme Nedenleri

Akut ve kronik olmak üzere incinmenin iki çeşidi bulunmaktadır; akut incinme, bir kas çekildiğinde hatta yırtıldığında yada aniden veya alışılmadık oranda gerildiğinde meydana gelir. Kronik incinmelere ise aşağıdaki durumlar yol açabilir;

 • Buzda kayma
 • Koşma, zıplama veya atma sporları
 • Ağır bir nesneyi kaldırma ya da zor bir pozisyonda kaldırma

Kronik bir incinme uzun süreli ve tekrarlayan kas hareketleri ile meydana gelir. Aşağıdaki sporlara dikkat;

 • Jimnastik
 • Tenis
 • Kürek çekme
 • Golf

Bunun dışında kötü havalandırılan ortamlar, yorgunluk ve egzersiz öncesi yeterli ısınma hareketlerinin yapılmaması incinme ve burkulma olasılığını yükseltmektedir.

HANGİ TESTLER YAPILABİLİR?

Doktorunuzun etkilenen bölgedeki şişlik ve gergin noktaları belirlemek için fiziksel muayene yapacaktır. Ağrının yeri ve yoğunluğu hasarın büyüklüğü hakkında fikir verecektir. Doktorunuz ayrıca eklemlerinizi yada bölgeyi çeşitli pozisyonlarda hareket ettirmenizi isteyebilir. Bu inceleme ligament, tendon yada kaslardaki bir yaralanma ile ilişkili bilgiler sunacaktır.

Ayrıca çekilecek olan röntgen filmi de problemin kaynağına ilişkin kemiklere gelmiş olabilecek bir zarar yada kırık hakkında fikir verebilir. MR gibi bir prosedür ise yaralanmanın ölçüsünü belirlemede kullanılabilen diğer bir yöntemdir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Burkulma ve incinme tedavisi öncelikli olarak yaralanmanın şiddetine bağlıdır.

İlaçlar. Hafif burkulmalar ve incinmeler için, doktorunuz ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri) veya asetaminofen (Tylenol ve diğerleri) gibi reçetesiz satılan ilaçlar yada kendi kendinize bakım tavsiye edebilir.

Tedavi. Hafif veya orta derecede burkulma veya gerginlik durumlarında, kısa sürede ve mümkün şişmeyi olduğunca en aza indirmek için bölgeye buz uygulanır. Buz direkt olarak bölgeye uygulanmaz. Şiddetli burkulma veya gerginlik durumlarda, doktorunuz bölgeyi hareketsiz tutmak için splint yada askı kullanmanızı önerebilir.

Cerrahi. Bağ yada kas yırtığı söz konusu ise ameliyat olmak gerekebilir.

BURKULMA VE İNCİNME DURUMUNDA NASIL DAVRANMANIZ GEREKİR?

Burkulma veya incine durumunda dinlenme, buz, kompresyon, yükseltme çoğu durumda işe yarar.

Dinlendirme ağrı ve şişliğe neden faaliyetleri önlemek anlamına gelir fakat bu tüm fiziksel aktivite kaçınmak demek değildir. Sadece ilgili bölümün dinlendirilmesi demektir.

Buz ise şişme, kanama ve ağrıyı azaltma açısından son derece etkilidir. Yaralanma sonrası 15-20 dakika kadar ve ilk birkaç gün süre günde birkaç kez ile tekrarlamak faydalı olacaktır. Önemli bir nokta; yaralanmış alanın rengi beyaza dönmüş ise derhal tedavi durdurulmalıdır. Ayrıca damar hastalığı, diyabet veya his azalması varsa, buz uygulamadan önce doktorunuzla konuşun.

Kompresyon şişmeyi durdurur, şişme durana kadar bir bandaj ile yaralı alana buz yerleştirebilirsiniz. Bandajın çok sıkılması kan dolaşımını engelleyebileceğin, çok sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Sargıya kalpten uzak tarafta başlanmalı. Eğer ağrınız artarsa, sargılı alanın aşağısında şişme ve uyuşukluk oluşmuşsa sargıyı gevşetin. Buradaki amaç yerçekimini kullanarak şişlikteki fazla sıvının oradan tahliye edilmesini sağlamaktır.

Ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri) ve asetaminofen (Tylenol ve diğerleri) gibi reçetesiz satılan ilaçlar size bu konuda yardımcı olabilir.

İlk iki gün sonra, yavaşça yaralı bölgeyi kullanmaya başlanabilir. Ağrı olmadan tedrici ve ilerleyici bir biçimde eklemlerinizi kullanabileceksiniz. Hafif ve orta derecedeki burkulmalar genellikle 3-6 hafta içinde iyileşir.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

 • Düzenli egzersiz yapın. Şekil yapmak için spor yapmayın.
 • Ağır işlerde çalışıyorsanız yaralanmaları önlemek için önlem alın.
 • Egzersizlere ısınmadan başlamayın ve uygun havalandırılmış olmasına dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sivilce
Kramp Girmesi
Yeşil Dışkı
sinüzit cerrahi tedavi
Terleme Tedavisi
Çocuklarda Diş Çürükleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.