BURKULMALARDA İLK YARDIM

Bağlar kemikleri birbirine bağlayan ve eklemeleri yerinde tutan sert ve elastik doku gruplarıdır. Burkulma ise bağlardaki liflerin yırtılması ile oluşan bir yaralanma türüdür. Bağlar kısmi olarak yırtılabilir ya da tamamen parçalanmış olabilir.

Tüm burkulmalar içinde en çok ayak bileği ve diz burkulmaları ortaya çıkar. Burkulan bağlar hızla şişer ve ağrılıdır. Genellikle, ağrı ve şişliğin daha büyük olması yaralanmanın da daha ciddi olduğunu gösterir. Çoğu küçük burkulmaları muhtemelen kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Burkulma durumlarında aşağıdaki yönergeleri izleyiniz:

1. Yaralı uzvu dinlendiriniz. Doktorunuz 48 saat boyunca yaralı bölgeye herhangi bir ağırlık verilmemesini isteyecektir. Fakat tüm aktivitelerden de kaçınmaya gerek yok. Hatta bir ayak bileği burkulmasında genellikle kondisyon eksikliğini en aza indirmek için, diğer kaslarla egzersiz yapılabilir. Örneğin, egzersiz bisikleti ile yaralanmamış olan ayak ve kollar ile egzersiz yapılabilir. Burkulan bilek dinlenirken diğer bilek ve kollar egzersize devam etmiş olur. Bu şekilde iyileşme sürecinde kardiyovasküler sağlık da korunmuş olur.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Bölgeye buz kompresi uygulayın. Yaralanma sonrası şişliği azaltmak için bir buz paketi veya soğuk suyla uygulama yapılabilir. Yaralanmadan hemen sonra ilgili bölgeye buz ile uygulama yapınız ve bunu günde 5 ila 8 kez 15-20 dakika boyunca devam ettiriniz. İlk 48 saat boyunca şişlik inene kadar devam ettiriniz. Buz kullanırken gereğinden uzun süre uygulama yapmayınız. Bu, doku hasarına yol açabilir.

3. İlgili bölgeyi elastik sargı veya bandaj ile sıkıştırınız. Elastik ya da neoprenden yapılmış sargılar en iyisidir.

4. Şişliği önlemek veya azaltmak için bileği mümkün olduğunca kalp hizasının üstünde tutunuz.

İki günden sonra, yavaşça yaralı bölgeyi kullanmaya başlayın. Kademeli şekilde yavaş yavaş iyileşmeyi hissetmeniz gerekir. İbuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) ve asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi ağrı kesiciler iyileşme sürecinde ağrıları azaltmada yardımcı olacaktır.

Eğer burkulma iki ya da üç gün sonra iyileşme göstermezse bir doktora görünün. Aşağıdaki durumlarda acil tıbbi yardım isteyiniz:

• Yaralı bacağa ağırlığınızı veremiyorsanız, eklemi dengesiz veya uyuşmuş hissediyorsanız, ya da eklemi kullanamıyorsanız, bu durum bağın tamamen parçalanmış olduğunu gösterir. Doktora giderken, soğuk uygulama yapınız.

• Yaralı bölgeden çevreye yayılan kızarıklık veya kırmızıçizgilerin varlığı. Bu da bir enfeksiyon olduğunu gösterir.

• Geçmişte birkaç kez yaralanmış olan bir alanda yeniden yaralanma olmuşsa

• Ciddi bir burkulma varsa. Yetersiz ya da gecikmiş tedavi uzun süreli eklem dengesizliği veya kronik ağrılarda artışa neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Koşu Bantlarının Zayıflamaya Etkisi
Uyurken Boyun Ağrısının Hafifletilmesi
Evde Arka Kol Kasları Nasıl Yapılır
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?
Egzersiz Kalp Hastalıklarına Karşı Nasıl Korur?
Kıkırdak Yırtılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.