BURSİT NEDİR?

Bursit, bir eklem etrafında bulunan ve içi sıvı dolu olan bir kesenin (bursa) iltihabıdır. Bursa, tendonların kemikleri üzerinde ve çevresinde sorunsuz bir şekilde kaymasına yardımcı olur ve iltihaplandığında (bursit), şişme, ağrı ve etkilenen eklemde sertlik olabilir.


Bursit en sık dizler, dirsekler, omuzlar ve kalçalarda görülür. Bursit akut gelişebilir ya da uzun bir süre boyunca gelip – gider bir tarzda kronik bir durum olabilir. Bursit artrit ya da gut gibi tıbbi bir sorun, eklemlerin aşırı kullanımı yada bir travma sonucu meydana gelebilir. Bursit orta yaşlı kişilerde daha sık görülür.
Bursit herkesi etkileyebilir, ancak büyük ölçüde özel eklemlerini kullanan kimselerde – örneğin bir tenis oyuncusunda dirsek, artrit yada gut hastalığı olan yaşlı kimselerde daha sıklıkla görülmektedir. Bursit hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak ciddi etkilenen eklem sizin hareket olanaklarınızı sınırlayabilir yada bozabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BURSİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bursit belirtileri genellikle çoğu kimsede benzer şikayetlere neden olur. Bunlar genellikle eklem çevresinde şişlik ve ağrı, bunlara ek olarak da eklemlerde hareketlerin sınırlanması olarak söylenebilir.  Belirtileri şiddetli olabilir, aktivite yada hiçbir nedeni olmadan gelip gidici olabilir.

ORTAK BELİRTİLER NELERDİR?

Günlük olarak yada sadece bir kez bir süreliğine bursit belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman, bu bursit semptomlarının herhangi biri şiddetli olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eklemde mat ağrı veya sertlik hissi
 • Özellikle hareket ettirildiğinde eklem ağrısı,
 • Eklem çevresinde kızarıklık
 • Hareket kabiliyetinin sınırlanması yada eklem hareket açıklığının azalması
 • Eklem çevresinde şişlik
 • Etkilenen eklemde görülebilir deformite yada şekil bozuklukları

CİDDİ DURUM GÖSTEREN BELİRTİLER
Nadir de olsa bazı durumlarda, bursit hemen acil bir ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi bir durum edebilir. Bu durumda acil yardım almalısınız yada 112’ yi arayın. Acil durum gerektiren ciddi koşullar aşağıdaki gibidir;

 • Sorulan sorulara cevap vermeme, dalgınlıki halüsinasyon görme, bilinç bulanıklığı, hezeyanlar, mental durum veya ani davranış değişikliği
 • Yüksek ateş
 • Etkilenen eklemin yakınında enfeksiyon yada yara
 • Etkilenen eklemin de ötesinde el yada ayaklarda uyuşma yada karıncalanma

BURSİT NEDENLERİ NELERDİR?

Bursa adı verilen içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasına neden olan her hangi bir şey bursit hastalığına neden olur.  Bursitin en sık görülen nedeni dizlerin aşırı kullanımı ve travmadır. Bu iki duruma, uzun süre dizler üzerinde durmak ve çeşitli işler yapmak örnek olarak verilebilir. Diğer yaygın nedenler arasında artrit ve gut adı verilen hastalıklarda kese iltihabına neden olabilir. Nadir durumlarda, bir bakteriyel enfeksiyon bursite neden olabilir. Bursitin yaygın nedenleri şunlardır:

 • Gut (eklemlerde ürik asit birikimine neden olan artrit türü)
 • Enfeksiyonlar
 • Diğer artrit ile ilgili koşullar
 • Bir eklemin aşırı kullanımı
 • Romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalığı)
 • Travma ya da yaralanma

KİMLER RİSK ALTINDA?
Belirli koşullar bursite yakalanma riskini artırır. Elbette sadece risk faktörlerine bağlı olmaksızın tüm insanlarda bursit oluşma riski bulunmaktadır. Bursit için risk faktörleri şunlardır:

 • Artrit
 • Spor etkinliklerine katılma
 • Eller ve dizleri üzerinde bahçe işi veya kiremit kurulumu yapıyor gibi biçimsiz pozisyonlarda çalışmak

BURSİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bursit hastalığı nispeten daha az komplikasyona sahiptir ancak sizin hareketliliğinizi sınırlayabilir. Bundan dolayı tedavi hareketlerinizi kısıtlamadığı sürece önemli değildir. Bursit kendi kendine yok olabilir, ancak genellikle anti-inflamatuar ilaçlar ve biraz da dinlenmek tedavinin önemli bir parçasıdır. Daha ciddi vakalarda ve kronik bursit olgularda steroid enjeksiyonları gerekebilir. Belirtiler başarılı bir tedaviden sonra daha sonraki bir zamanda nüksedebilir.

GENEL TEDAVİLER
Bursit vakalarının çoğu istirahat, buz ve anti-inflamatuar ilaçlar ile kolayca tedavi edilebilir. En basit ve en yaygın bursit tedavilerİ şunlardır:
Ekleme buz konulması şişliği azaltmaya yardımcı olacak önemli ve yaygın bir tedavidir ayrıca bazı durumlarda ağrıyı azaltabilir
İbuprofen (Advil, Motrin) gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar  ağrı ve şişmeyi azaltabilir. Bu tür ilaçlar, belirtileri tedavi edebilir ve durumun altında yatan neden olan iltihabı azaltır.

Fizik tedavi de bursit tedavisimnin önemli bir parçasıdır. Fizik tedavi bir eklem çevresindeki gücü ve esnekliği artırabilir ve bursitin tekrarlanmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Dinlenmek de bursit için önemlidir ve gereklidir. Dinlenme bursa kesesini tahrik edebilecek olayları sınırladığı için iyileşmeyi hızlandırabilir.

BURSİTİN NADİR DURUMLARDAKİ TEDAVİSİ VE DAHA CİDDİ DURUMLARDA TEDAVİ

Bursitin yaygın olmayan nedenleri arasında bakteriler de yer almaktadır. Bakterilerin neden olduğu durumlarda özel tedavi gerekecektir. Bursitin şiddetli durumları ve yanı sıra kronik durumlarında da özel tedavi gerekebilir. Özel tedaviler şunlardır:
Kortikosteroid enjeksiyonları, bursa inflamasyonunu azaltabilir. Ağrıyı ortadan kaldırmak ve bursanın daha çabuk iyileşmesi için bir iğne yardımı ile bursadaki aşırı sıvının alınması size yardımcı olabilir. Enfeksiyon nedenli bursit olgularında, bursa kesesinin drenajı ile tedavi edilir. Alanın uzman bir hekim iğne ve antibiyotik kullanarak tedavi eder. Kullanılan spesifik antibiyotik bursite neden olan enfeksiyon tipine bağlıdır.
Cerrahi müdahale şiddetli bursitin nadir durumlarında ve kronik bursit gerekli olabilir. Örneğin etkilenen bölgede inflamasyona neden olan bir kemik çıkıntısı varlığında bu, gerekli olabilir.

BURSİTİ İYİLEŞTİMEK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Sıklıkla hafif bursit tedavi edilebilir. Anti-inflamatuar ilaçlar, buz kullanımı ve acı dinene kadar ekleminin kullanımın sınırlandırılması bursiti ortadan kaldırabilir.

BURSİT NELERE YOL AÇAR?

Bursit genellikle ciddi komplikasyonlara yol açmaz. Ciddi bursit ve kronik bursit olgularında bazı nadir komplikasyonlar olabilir. Hemen tedavi edilmezse, bursitin en sık görülen komplikasyonu tekrarlayabilmesidir. Sizin için tasarlanan özel tedavi planını uygulayarak ciddi komplikasyon riskini en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Bursit komplikasyonları şunlardır:

 • Etkilenen eklemde kronik ağrı
 • Steroid enjeksiyonlarından kaynaklanan tendonların yaralanması veya kırılganlaşması
 • Etkilenen eklemde hareketlerin sınırlanması
 • Şiddetli enfeksiyon

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Civanperçemi
Sağlığın Önemi
Bağırsak Tembelliği
Kara Lahana
Zayıf Bacaklar
Taksoplazmozis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.