BURUN AKINTISI NASIL GEÇER? ACİL ÇÖZÜMBurun Akıntısı Nasıl Geçer? Doğal Çözüm

Geçici burun akıntısından nasıl kurtulmak ve kanlı burun akıntısının önüne geçmek için neler yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki öneriler ve tedavi seçenekleri sizin için faydalı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer burun akıntısı ile beraber yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı da varsa veya uzun süreli kronikleşmiş bir burun akıntısı probleminiz varsa alttaki nedenin teşhis edilmesi ve daha etkili tedavi için bir doktora görünmeniz daha doğru olacaktır.

HIZLI ŞEKİLDE KURTULMAK İSTİYORUM !!!

Öncelikle burun akıntısının neyden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Etkili ve doğru tedavi için aynı zamanda altta yatan nedenin de doğru şekilde belirlenmesi önemlidir. Burun akıntısının olası yaygın karşılaşılan nedenleri arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 • Alerjiler: Bunlar için reçetesiz satılan antihistaminik ilaçlar alınabilir.
 • Soğuk algınlığı: Buna bağlı septomları buhar uygulaması ve dekonjestanlar ile kontrol edebilirsiniz. Eğer şikayetler daha da kötüye giderse veya 48 saatten daha uzun sürerse bir doktora görünün.
 • Tıkanma: Burnunuzu temizleyin ve içindeki tahriş edicilerden arındırın.
 • Stres ve yaşam biçimi: Yeterince uyuyun ve en az bir gece boyunca dinlenin. Belirtiler kaybolana kadar dinlenme ve uykuyu ihmal etmeyin.

Burnunuzu düzenli olarak temizleyin. Eğer akıyorsa sümkürerek temizleyin. Burun akıntısından kurtulmak için en iyisi sıvıyı burundan temizlemektir. Eğer burnunuzu temizlemekte sorun yaşıyorsanız bir neti pot kullanabilir ya da benzer fonksiyona sahip diğer ürünlere başvurabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sinüslerdeki baskıyı azaltmak için gözaltı ve kulak memesi gibi bölgelere masaj yapın. Vücudumuzdaki bu noktalar sinüslerin rahatlamasınaı sağlayarak burun akıntısının azalmasına yardımcı olur. Her bir burun deliğine hafif basınç uygulayın. Sonra tekniği tamamlamak için gözlerinize ve kulak memelerine masaj yapın.

 • Daha iyi sonuçlar için ılık suya batırılmış bir bez de kullanabilirsiniz.

Rahatsızlığı hafifletmek için buhar uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için sıcak bir duş veya banyo yapabilirsiniz ya da bir kaba sıcak su doldurup başınızı üzerine eğmek suretiyle buharından faydalanabilirsiniz. Suyun içine okaliptüs yağı, kafur ruhu ve nane yağı da eklemeniz etkisini arttıracaktır.

Belirtileri yönetmek için ilaç alabilir ve takviyeler deneyebilirsiniz. Burun akıntısını yönetmenize yardımcı olacak reçeteli veya reçetesiz sprey, hap ve krem çeşitler mevcuttur:

 • Burun spreyleri, tercihen “olapatadine” ihtiva edenler (reçeteli)
 • Buhar losyonları ve topikal dekonjestanlar.
 • Magnezyum (400 mg) ve veya çinko (15 mg) takviyeleri hücrelerin açılmasına ve akıntıya yardımcı olur.

BASINÇ, MASAJ VE SIVI UYGULAMALARI

Basınç uygulayın. Yaklaşık 10 kez burnunuzun bir tarafına çok yavaş şekilde basınç uygulayarak belirtilerin daha da kötüye gitmesini önleyin. Bu basınç noktalarına uygulanan basınç, soğuk algınlığı ve alerjilerden kaynaklanan sinüs tıkanıklığı ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Her bir tarafa basınç uygulama esnasında burun deliği tam kapalı olmalıdır.

 • Hafif basınç uygulamasını göz altlarında da tekrarlayın. Yüzünüzün her tarafına 10 kez tekrarlayın.

10 saniye boyunca kulak memenize masaj yapın. Her iki tarafta tekrarlayın.

Mukus ve diğer artıkları boşaltmak ve burun kanallarını temizlemek için tuzlu su kullanabilirsiniz. Bunun için tasarlanmış neti pot veya benzeri diğer ürünleri kullanabilirsiniz.

 • Burun akıntısını önlemenin ilk yolu burun kanallarındaki toz, polen, kir ve irin gibi şeyleri temizlemektir. Tek burun deliğine neti pot uygulaması uygulayabilirsiniz. Bunun için tuzlu su veya arıtma suyu kullanın. Hazır olan suların içinde yaklaşık 240 ml arıtılmış su, karıştırılmış tuz ve uygun pH’ı sağlamak için karbonat yer almaktadır. Burun aıntısı mukozayı tahriş ederek kanlı akıntılara da yol açabilir. Bu durulama mukoza kurumasına ve burun kanamasına yol açabilir. Burnu nemlendirmek için, eczaneden neti pot suyunun içine katmak üzere bir çay kaşığı %99.5’luk gliserin alabilirsiniz. Gliserinin nemlendirici etkisinden dolayı burundaki polen ve tozun mukoza ile teması engellenir. Tuzlu su ile burnun temizlenmesi aynı zamanda kanamayı da durdurmaya yardımcı olur. Suyu burnunuza çekerken dikkatli olunuz.

Burnunu sümkürerek silin. Burunda aşırı şekilde mukus sıvısı bulunması, burun ve boğazda da benzer şekilde sıvı birikimleri olması halinde burun akıntısı daha olası hale gelir. Bu nedenle burun akıntısını tedavi etmenin en iyi yolu fazla sıvıyı dışarı çıkarmaktır. Cilt tahrişini önlemek için burnunuzu yumuşak şekide sümkürün. Bunu çok fazla yapmanız ciltte yanma ve kızarıklığa neden olabilir.

Sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Bir el havlusu veya temiz bezi sıcak suyun içinde ıslatıp yüzünüze bırakın. Bu uygulama sinüsler üzerindeki basıncı hafifleterek burun kanallarının açılmasını kolaylaştıracaktır.

İNCE KUMAŞ KULLANABİLİRSİNİZ

 1. İnce bir kumaş parçasını bulup ikiye bölün. Parçaları küçük birer top haline getirecek şekilde yuvarlayın. Burun deliğinize sığacak şekilde olsun.
 2. Daha sonra hazırladığınız bu bez parçasını yavaşça burun deliğine yerleştirin. Diğer parçasını da burnun diğer deliği için kullanın.
 3. Rahatlayın ve normal şekidle nefes alın. Burun kanallarına yerleştirdiğiniz bez parçaları aşağı doğru gelen sıvıyı emecek ve sizi sık aralıklarla burnunuzu sümkürmekten kurtaracaktır. Yeterli hava alma sorunları yaşıyorsanız Ağzından nefes alın.

TOPİKAL TEDAVİLER

Göğüs bölgesine Vicks uygulayabilirsiniz. Derin şekilde nefes alarak burun akıntısından tek seferde kurtulabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda burun tıkanıklığını da gidermeye yardımcı olur.

Büyük bir kasenin içine kaynamış su dökün. Ardından başınızı bu suyun üzerine doğru eğerek buharını soluyun. Yan taraflardan buharın kaçmasını önlemek için başınızın üzerine bir havlu atabilirsiniz. Okaliptüs yağı, kafur ruhu ve nane yağının kullanıldığı buharlı uygulamalar da oldukça fayda sağlar. Yaklaşık 2-3 dakika boyunca başınızı bu suyun üzerinde bekletin.Burun Akıntısına Acil Çözüm

KULLANABİLECEĞİNİZ İLAÇLAR YADA TAKVİYELER

Reçeteli ilaçlar deneyebilirsiniz. Seçenekler arasında öne çıkanlar “Olopatadine burun spreyi” ve “İpratropium Burun spreyi” dir. Olopatadinin, H1 reseptöründe, mast hücre stabilizatörü ve antihistamindir. İpratropium ise kimyasal olarak “atropine” gibi bir antikolinerjik ajandır. Ipratropium, uzun süredir akciğer hastalıklarını tedavi etmek için soluma cihazlarında kullanılmaktadır. Burun kurumasına neden olduğu ise tesadüfen bulunmuştur. Nazal spreyleri uygulamadan önce burnuzunu temizledikten sonra yaklaşık 15 dakika kurumasını bekleyin.

Magnezyum ve çinko haplarını deneyebilirsiniz. 400 mg’lık magnezyum tabletleri kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak mukus üreten bezlerdeki kan damarlarını etkiler. 15 mg’lık oral çinko takviyeleri de hücre içi yollar ile mukus salgılarına karşı fayda sağlar.

ALTTA YATAN NEDENLERİN BİLİNMESİ VE TEDAVİ EDİLMESİ

Burun akıntısının nedeninin belirlenmesi gerekir. Soğuk algınlığının, grip, alerjiler, soğuk hava, stres, sigara dumanı, suçiçeği ve boğmaca gibi potansiyel birçok nedeni vardır.

 • Eğer burun akıntısı ile beraber yüksek ateş veya boğaz ağrısı gibi diğer belirtiler ile de karşılaşıyorsanız bakteriyel veya viral enfeksiyon olma ihtimali yüksek olduğu için bir doktora görünmeniz gerekecektir.
 • Soğuk algınlığı şikâyetlerinin çoğu genellikle kendiliğinden geçmektedir. Su, meyve suyu ve çorba gibi sıvılar ve sıvı gıdalar ile tedavi ve vücudun kendini toparlaması hızlandırılabilir.

Burun tahriş edicilerinden kaçının. Bazı burun akıntıları polen, evcil hayvanlar, lateks, toz akarları ve yiyecek alerjilerinden kaynaklanır. Bu nedenle eğer alerjinizin olduğu bir hayvan, bitki veya nesne ile sürekli temas halinde iseniz burun akıntısı ile karşılaşmanız muhtemeldir.

 • Eğer alerji olduğunuz bir evcil hayvan besliyorsanız, ya evden uzaklaştırmanız ya da alerji ilaçları kullanmanız gerekecektir.
 • Evde toz akarlarını iyice temizlediğinizden ve alerjinizin olduğu yiyecek ve bitkilerden uzak durduğunuzdan emin olun.
 • Burun akıntısına aşırı kuru veya soğuk havalar da neden olabilir. Kaldığınız ev ya da iş ortamınızda nemlendirici kullanmayı deneyin. Burun kanallarını rahat ettirmek için havayı nemlendirin ve sıcak tutun. Kuru, soğuk hava mukozaları olumsuz etkileyerek rinite neden olabilir. Ayrıca kuru burun kanallarının tahriş olma, enfekte olma ve kanama riski de daha yüksektir.

İPUÇLARI

 • Baharatlı gıdalar da burun akıntısına neden olabilir veya mevcut akıntıyı daha da kötüleştirebilir.
 • Altta yatan ciddi bir sorun olmadığı sürece burun akıntıları kendiliğinden geçer.
 • Su veya meyve suyu gibi sıvılardan bol miktarda içmeye çalışınız. Tükettiğiniz bu sıvılar burnunuzda biriken akıntıların boşalmasını kolaylaştıracaktır. Burnunuzun daha fazla dolmasına neden olacak kahve ya da çay gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.
 • Yattığınız zaman sıvı burnunuzdan akacaktır. Bu yüzden başınızı yastıkla yükseltiniz.
 • Sıvıyı burunda tutmak ve biriktirmektense dışarı sümkürmeniz ve temizlemeniz daha iyidir.
 • Limon ve bal ılık su karışımından içiniz.
 • Burnunuzun tahriş olmaması için sümkürme için kullandığınız peçete veya mendilin yumuşak olmasına dikkat edin.
 • Burun tıkanıklığını çözmek için yüzünüzü içinde sıcak su olan bir kabın üzerinde bekletin. Başınızın üzerine de bir havlu atarak bu suyun buharını yaklaşık 10 dakika boyunca solumaya çalışın. Suyun içine Vick ya da diğer tedavi ürünlerinden ekleyebilirsiniz.Burun Akıntısı Nasıl Kesilir
 • Burun akıntısı şikayetiniz olduğu zamanlarda yanınızda mutlaka mendil veya peçete bulundurun.
 • Yukarıdaki tüm tedavi prosedürlerini uygularken kaldığınız ortamın sıcak olmasına dikkat edin.
 • Tahrişi önlemek için yumuşak, kokusuz bezler kullanın.
 • Dinlenme ve bol uyku sadece burun akıntısı değil diğer birçok hastalık için faydalıdır.
 • Tahrişi hafifletmek için her zaman kokusuz nemlendiriciler ile burnunuzu nemlendirin.
 • Güzel sıcak bir duş alın ve buharını solumaya çalışın.
 • Altoid nene de bazen burun kanallarını temizlemede etkilidir.
 • Burun akıntısının 2 günden fazla sürmesi halinde doktora gidiniz.
 • Mukus sıvısından kurtulmak için sürekli olarak burnunuzu temiz tutun.
 • Lezzetli için bir baharatlı çorba burun akıntısında geçici rahatlama sağlayacaktır.
 • Eczaneden tıkanıklığını gidermede etkili oavarak süreceğiniz bir krem alınız.
 • Özellikle eğer boğaz ağrınız da varsa sıcak sıvılar tüketin.
 • Sıcak buhar burun tıkanıklıklarını gidermeden oldukça yararlıdır.
 • Aynı anda iki burun deliğinden sümkürmek yerine tek tek yapınız.
 • Uzanın. Mukusun aşağı akmasını kolaylaştıracağından dolayı temizlemesi de daha kolay olacaktır.
 • Soğuk havalardan uzak durun. Vücudunuzu sıcak tutun.
 • Çiçekler veya köpekler gibi alerji tetikleyicilerinden uzak durun. Eğer bu tür tetikleyicilerden kurtulmanız mümkün görünmüyorsa çıplak elle temas etmemeye çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
Reishi Mantarı Çayı
Yüzde Kramp Neden Olur
Dermatit Herpetiformis
Aplastik Anemi
Anemi Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.