BURUN AKINTISI NEDEN OLUR

Değerli ziyaretçimiz burun akıntısı ile olarak “Burun Akıntısı Nedenleri ve Nasıl Önlenir” ile ilgili yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Burun akıntısına neden olan durumlara karşı kullanabileceğiniz reçetesiz  ve reçeteli satılan ürünler aşağıdaki gibi sıralanmıştır. 

Sponsorlu Bağlantılar

Reçetesiz Ürünler Kullanılması

Antihistaminik ürünler, alerjen maruziyeti veya alerjik rinit ile ilişkili sinüs problemlerini azaltmada çok faydalıdırlar.

 • Antihistaminikler bir alerjene maruz kalma sonucu reaksiyon gerçekleşmesini engeller. Reaksiyon histamin salınımına neden olur ve antihistaminler alerjen ya da tahriş ediciye maruz kalan vücudun verdiği tepkiyi minimize etmeye yardımcı olur.Burun Akıntısı Neden Olur
 • Antihistaminikler en çok alerjisi olan insanlarda yararlıdır. Bu alerjilerin bazıları mevsimliktir bazıları ise yıl boyunca sürmektedir.
 • Mevsimsel alerjiler genellikle ilkbahar ve sonbaharda çiçeklenmeye başlayan bitkilerin ortaya çıkardığı maddelerden kaynaklanmaktadır. Sonbahar alerjisi genellikle yabani otlardan kaynaklanır.
 • Yıl boyunca alerji sorunları yaşayan insanlar ise çevrede bulunan ve kaçınılması mümkün olmayan unsurlardan etkilenirler. Bu etkenler toz olabildiği gibi hamam böceği, böcek tozları ve hayvan tüyü de olabilir.
 • Antihistaminikler faydalı olmaktadır fakat ciddi mevsimsel alerjileri veya yıl boyunca süren sorunları olan insanlar için daha yoğun bir alerji tedavisi gerekli olabilir. Diğer tedavi seçenekleri için doktorunuzla konuşunuz.

Dekonjestan ürünler kullanabilirsiniz. Dekonjestan ürünler ağızdan veya burun spreyleri şeklinde satılmaktadır. Ağızdan alınan dekonjestan ürünlerde aktif madde olarak “fenilefrin” ve “psödoefedrin” bulunur. Bu ürünlerin sıklıkla neden olduğu yan etkiler arasında kalp hızının yükseldiğini hissetmek, kan basıncında yükselme, uyku problemleri, sinirlilik ve baş dönmesi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Ağızdan alınan dekonjestanlar burun kanalında kan damarlarını daraltarak ve şişmiş dokuların küçülmesini sağlayarak çalışır. Bu ürünler kısa süre içinde burnunuzdan daha fazla mukus akmasını sağlar, burundaki basıncı rahatlatır ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olur.
 • “Pseudoephedrine” içeren ürünler Sudafed ismi ile genellikle pazarlanmaktadır ve reçetesiz olarak da satın alabilirsiniz.
 • Kalp rahatsızlığı ya da hipertansiyon gibi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuzla konuşun.

İlaçlı bir burun spreyi de kullanabilirsiniz. Dekonjestan burun spreyleri ya da damlalar reçetesiz olarak da alınabilir ama dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir. Bu ürünler sinüs yollarını temizlemek ve buradaki basıncı hafifletmek için kullanılır. Üç günden fazla kullanılmaması gerekir aksi halde ters etki yapma riski de vardır.

Ters etki yapmasının nedeni, gerekli süreden fazla kullanılması vücudun bu ürüne alışmasına neden olmasındandır. Dolayısıyla bir süre sonra burun tıkanıklığı ve basınç şikayetleri bazen eskisinden de daha kötü şekilde geri gelebilmektedir. Bu nedenle kullanırken bu geri tepme olasılığından dolayı en fazla üç günle sınırlamak önemlidir.

Burun kortikosteroid ürünlerini de kullanmayı düşünebilirsiniz. Kortikosteroidler ürünler burun spreyleri şeklinde kullanılır. Tahriş edici maddeler veya allerjenlerden kaynaklanan burun akıntısı ve aşırı mukus üretimini durdurmakta ve sinüs pasajlarında inflamasyonun azalmasına yardımcı olmaktadır. Kronik burun ve sinüs problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Bazıları reçetesiz satılmaktadır. Bazılarını almak içinse reçete yazılması gerekir. “Flutikazon” ve “Triamsinolon” isimli olanlarını reçetesiz alabilirsiniz.
 • Burun kortikosteroidlerini kullanan kişilerde genellikle tedaviye başladıktan sonraki birkaç gün içinde sinüs problemleri ve aşırı mukus üretiminde rahatlama gözlenmektedir. Ürün talimatlarına göre kullandığınızdan emin olunuz.

Tuzlu burun spreyi kullanabilirsiniz. Tuzlu burun spreyleri de mukuslu burun kanallarını temizlemek ve nemlendirmek için yardımcı olur. Spreyi tarif edildiği şekilde kullanın ve etkisini görmek için sabırlı olun. İlk kullanımlarda faydasını göreceksiniz ancak tam tedavi için gerekli süre boyunca devam etmeniz gerekir.

 • Tuzlu burun spreyleri de neti potlarla benzer şekilde çalışır. Hasarlı ve tahriş olmuş sinüs dokularına nem sağlar, alerjen ve tahriş edici maddelerden kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Tuzlu spreyler burun akıntısı ve aşırı mukus nedeniyle gerçekleşen burun tıkanıklıklarında etkilidir.

Tıbbi Çözümler

Eğer enfeksiyon belirtileri görüyorsanız doktorunuzu görünün. Eğer burnunuzda devam eden mukus ve sinüs tıkanıklığı sorunları varsa, sinüslere bakteriler geçmiş ve sinüs enfeksiyonuna yol açmış olabilir.

 • Sinüs enfeksiyon belirtileri uzun süreli sinüs basıncı, tıkanıklığı, ağrısı ya da yedi günden daha fazla süren baş ağrısı şeklindedir.
 • Eğer yüksek ateş de varsa bu da sinüs enfeksiyon belirtisi olabilir.

Mukus akıntısında meydana gelen değişiklikleri izleyin. Eğer akıntının rengi yeşilimsi veya sarımsı renge dönüştüyse veya koku gelişirse sinüs pasajlarında bakteriler tarafından enfeksiyon geliştiğine işarettir.

 • Sinüsler tıkandığı zaman haliyle mukus sıvısı ve bakteriler de oldukları yerde tıkalı kalırlar. Tıkanıklık ve basıncın geçmemesi halinde tıkalı kalan bakteriler sinüs enfeksiyonuna yol açabilir.
 • Tıkanıklık ve basınç soğuk algınlığı veya grip nedeniyle olmuşsa viral sinüs enfeksiyonu da yaşanabilir.
 • Virüs nedeniyle gerçekleşen enfeksiyonlarda antibiyotikler etkisiz kalmaktadır. Soğuk algınlığı veya grip virüsüne yakalanmışsanız, çinko, C vitamini ve psödoefedrin ile tedavi deneyin.Burun Akıntısı Nelere İşaret Eder

Antibiyotikleri önerildiği şekilde kullanmaya dikkat edin. Eğer doktorunuz belirtilerden sizin bir bakteri enfeksiyonun yakalanmış olduğunuzu düşünürse antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotikleri önerilen dozlarda kullanmanın yanı sıra gerekli süre boyunca kullanmak da önemlidir. Şikayetler geçse bile ilacı belirtilen süre boyunca ve bitene kadar kullanın. aksi halde şikayetler tekrar geri gelebilir.

 • İlacı bitirmenize ve önerilen süre boyunca kullanmanıza rağmen şikayetleriniz devam ediyorsa doktorunuza görünün. Tedavide değişiklik yapılabilir veya farklı bir antibiyotik yazılabilir.
 • Eğer sinüs enfeksiyonları sık sık tekrarlıyorsa, alerji testleri veya diğer önleyici tedbirler konusunda doktorunuzla konuşun.

Kalıcı ve geçmek bilmeyen sorunlar için tıbbi yardım isteyiniz. Bazı aşırı mukus üretimi olan durumlarda ne tedavi denerseniz deneyin etkili olmayabiliyor.

 • Rinit ya da sürekli aşırı mukus üretimi sorunlarında bir doktora danışınız.
 • Evinizde veya işyerinde temas ettiğiniz şeylere alerjinizin olup olmadığını belirlemek için bir dizi testten geçmeniz gerekebilir.
 • Ayrıca sinüs problemlerine katkıda bulunan burun polipleri ya da diğer yapısal değişiklikler de gelişmiş olabilir.

Yapısal anormallikler olup olmadığına baktırın. Aşırı mukus sıvısına neden olan ve en sık görülen yapısal anormallikler nazal poliplerin gelişmesidir.

 • Nazal polipler zamanla gelişebilir. Küçük polipler genellikle önemsizdir ve zamanla kendiliğinden geçer.
 • Büyük polipler ise sinüs kanallarında hava akımını engelleyebilir ve aşırı mukus üretimine yol açarak tahrişe neden olabilir.
 • Sapmış septum ve büyümüş adenoid doku gibi diğer yapısal anormallikler olması da mümkündür, ancak bunlar genellikle aşırı mukus üretimine yol açmazlar.
 • Burun veya çevre dokularının yaralanması da yapısal anormalliklere neden olabilir ve mukus üretimi gibi ilgili şikayetler neden olabilir. Bu nedenle son zamanlarda yüzünüze veya burun bölgesine gelen bir yaralanma yaşadıysanız doktorunuzla konuşun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Plöral Enfüzyon
Cilt Kanseri Uyarıcı Belirtileri
Kıl Dönmesinde En Yeni Alternatif Tedavi: Gümüş Nitrat ve Fenol
Kolda Döküntü İsilik Kaşıntı Kızarıklık
Varis Nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.