BURUN AKINTISI

Mukus, vücudumuzun çoğu yerinde bulunan bir maddedir. Bir çok görevi faydası bulunan bu malzeme burunda da yararlı bir amacı vardır. Mukus, bakteri ve tozlara tuzak kurarak onların akciğerlere girmesini önler.

Soğuk algınlığı yada alerji gibi durumlarda burundan mukus çıkışı olabilir yada burnunuzda kalma yerine boğazınıza akabilir. Mukus burun dışına aktığında nazal akıntı yada daha yaygın olarak burun akıntısı olarak isimlendirilir. Burun akıntısı ayrıca post-nazal akıntı veya rinoraji olarak da isimlendirilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rahatsız edici olmasına rağmen, burun akıntısı yaygındır ve genellikle kendi kendine geçer. Fakat bazı durumlarda, tıbbi müdahale gerektiren daha ciddi bir sorunun işareti olabilir.

BURUN AKINTISININ POTANSİYEL NEDENLERİ

Burun akıntısı için birçok olası neden vardır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

Soğuk algınlığı ya da grip: Soğuk algınlığı burun ve boğazdaki bir viral enfeksiyonun bir sonucudur. 100’den fazla farklı virüs soğuk algınlığına yol açabilmektedir. Soğuk algınlığı kendinizi mutsuz hissetmenize yol açsa da uzun vadede genellikle zararsızdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Grip burun, boğaz ve akciğere saldıran ve yerleşen bir virüsten kaynaklanır. Soğuk algınlığından farklı olarak, grip, çocuklar ve yaşlılarda olduğu gibi yüksek risk altında olan kişiler için tehlikeli olabilir.

Burun akıntısı soğuk algınlığı ve grip hastalıkları için rutin bir belirtidir. Bu hastalıkları olan kişide vücut, akciğer ve vücudun diğer bölgelerinde hastalığa neden olan virüsleri tuzağa düşürmek için daha fazla mukus üretir. Bu mukusun bir bölümü ise burun yoluyla vücuttan ayrılır.

Alerjiler: Belirli bir maddeye alerjiniz varsa, dokunma ya da soluma yolu ile maddeyi vücudunuza aldığınızda burun akıntısı yaşayabilirsiniz. Alerjik reaksiyona neden olan etkene alerjenler denir. Yaygın alerjenler arasında toz, hayvan tüyü ve çim sayılabilir. Vücudunuz da sanki zararlı bakteri varmış gibi fazla mukus salgılayarak alerjenlere tepki verir.

Sinüzit: Sinüzit, sinüsler ya da burnunuzun geçiş yolları şiştiğinde ve iltihaplı olduğu zaman oluşur. Bu da burun bölgesini daraltarak solunum güçlüğü ve mukus birikmesine neden olur. Bu durum varsa, mukus burun dışına boşalabilir ya da boğazınıza hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Sinüzit ile ilişkili mukus genellikle kalındır. Ayrıca sarı veya yeşil renkli olabilir.

Diğer Potansiyel Nedenler: Pek çok şey burun akıntısına yol açabilir. Birkaç olası nedenler şunlardır:

BURUN AKINTISI NASIL GİDERİLİR?

Genel olarak, evde yapabileceğiniz şeyler burun akıntısını azaltabilir.

Mukusun ince olması durumu: Eğer mukus ince ve yapışkan ya da kalın olmadığından emin olun. Kalın, yapışkan balgam nefes ile sorunlara neden olur ve bu, kulak enfeksiyonları gibi komplikasyonlar için sizi daha fazla risk altına sokar.

Mukusu incelterek dışarı akıtmanın önemli bir yolu bol su içmektir. Ayrıca tuzlu burun spreyi kullanın veya havanın nemli olmasını sağlayabilmek için hava nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Doktorunuz aksini söylemedikçe üst üste üç günden fazla bir dekonjestan burun spreyi kullanmayın.

Antihistaminikler: Antihistaminikler, alerji belirtilerini önleyen ilaçlardır. Bazı antihistaminikler sizde son derece uyku yapabilir. Her zaman ağır makine kullanıyor yada başka bir iş yapıyorsanız ilaç etiketini kontrol edin.

Antihistaminikler diğer ilaçlarla tepki verebilir. Özellikle kas gevşeticiler, uyku hapları ya da sakinleştirici kullanıyorsanız antihistaminikler almadan önce doktorunuzla konuşun.

Soğuk algınlığı ve grip: Soğuk algınlığı veya gripe bağlı burun akıntısı varsa mevcut tedavi yoktur. Bol dinlenme ve bol sıvı içtiğinizden emin olmalısınız. Grip belirtileri çok şiddetli ise, doktorunuz size bir antiviral ilaç reçete edebilir. Bu iyileşme için gereken süreyi azaltabilir.

BURUN AKINTISI NASIL ÖNLENİR?

Ne yazık ki, tüm burun akıntıları engellenemez. Ancak, aşırı burun akıntısına neden olan koşullar önlenebilir.

Soğuk algınlığı veya grip sonucunda oluşan burun akıntısını önlemek için, mikrop ve bakterileri sizden uzak tutabilmek için sık sık ellerinizi yıkayın. Burnunuzu temizledikten zaman bir bez kullanın ve kullandıktan sonra onu uzak bir yere atın. Ayrıca burun temizlenmesi sonrasında ellerinizi yıkamalısınız. Gribe karşı korunmanın etkili bir yolu da her yıl grip aşısı olmaktır.

Burun akıntınızın nedeni bir alerji ise belirtiye neden olan madde yada malzemeden uzak durmalısınız. Neye alerjinizin olduğunu tespit edebilmek için aktivitelerinizin yer aldığı kendinize bir günlük tutabilirsiniz.

Sigara dumanından kaçınmak veya sigarayı bırakmak olumlu sonuçlar verecektir. Bu faktör burun yollarınızın tahriş olmasını ve iltihaplı hale gelmesini önleyecektir.

KAYNAKLAR

 • Acute sinusitis. (2012). Mayo Clinic. Retrieved July 13, 2012, fromhttp://www.mayoclinic.com/health/acute-sinusitis/DS00170
 • Allergies. (2012). Mayo Clinic. Retrieved July 14, 2012, fromhttp://www.mayoclinic.com/health/allergies/DS01118
 • Antihistamines: Understanding Your OTC Options. American Academy of Family Physicians. Retrieved July 13, 2012, fromhttp://familydoctor.org/familydoctor/en/drugs-procedures-devices/over-the-counter/antihistamines-understanding-your-otc-options/

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  mrb.hocam.benim burnum sürekli akıyo.sürekli selpak mendil taşımak zorundayım.yaz-kış ben böyleyim.gittiğim doktorlar bi şey bulamadılar.doğuştan dediler.gerçektende ben bu burun akıntısından kurtulamıyacak mıyım?
  cvbınız için tşk ederim

  Sağlık

  benim burnum yaz-kış akıp duruyo doktora gittim teramicine verdi onlada geçmi yo nedenini öğrenebilirmiym

  Sağlık

  benim babam grip curnu akıyo hem geçirmek istiyo nasıl geçer hcm bir kaç gün içinde geçmesi gerek

  Sağlık

  hocam benim süreklii burnum akıyor, su gibi birden geliyor ve akıntı hiç durmuyor. Doktora gittim alarji dedi, ilaçları düzenli kullanıyorum fakat bir faydasını göremedim. ağzımdan nefes almaktan bıktım, ağızdannefes alınca öksürük başlıyor ve göğsüm ağrıyor. ne olur bana yardımcı olun.

  Sağlık

  mrb hocam 26 yaşındayım.askerden önce burun akıntısı nedir bilmezdim ama askerden geldikten sonra 5 senedir elimden mendil düşmüyor.onlarca doktora gittim sıradankimi alerjik kimi soğul algınlığı falan dediler ama bende temmuz ayında bile olan bişey yardımcı olursanız sevinirim.

  Sağlık

  burnum sürekli akıyor.başka bir hastalığın belirtisimi diye endişeleniyorum.bir çaesi var mı bu rahatsızlığın.Bilgi verirseniz sevinirim.

  Sağlık

  selam 4 yasında kızım var sabahları hapşırık tutuyor ve burnu acaip sekilde akıyor gün içinde bişey yok acaba sinüzitmi var yada alerjikmi ne yapmamı tavsiye edersiniz süreli antibiyotik kullanmak istemiyorum tesekürler

  Sağlık

  mrh. hocam burnum 4 mevsim akıyor. kış aylarında koyu, yazın biraz daha saydam oluyor. gün içinde 30 fazla hapşıyorum en çok sabah uyandığımda. sabah uyandığımda gözümden yaşlar geliyor burnum inanılmaz kaşınıyor. Beni bu illetten kurtarın..

  Sağlık

  Mrb hocam arkadaşlarında dedıgı gıbı bndede dvmlı burun akıntısı var ve bu yaz kış hep dvm edıo gıtmedıgım hastane doktor ılac kalmadı ama gene fayda etmıoo bıktım artık hiç olmadık anda bı anda su gıbı bi akıntı başlıo ve gece uyuyana kadar bıtmek bılmıo buna nasıl cözüm bulcaz modern tıpten ve ılaclardan bıktım.Nedir bu hocam alerjı dedıler kaç çeşit test oldum denemediğim yontem kalmadı gercekten cok can sıkıcı bı hale geldı bi yardım…!

  Sağlık

  mrh hocam 34 yaşındayı rahatsızlığım 4 sene önce eve kuş almıştık ondan sonra başladıönceri sadece yazları oluyodu bu sene hiç geçmiyor doktora gittim alerji dendi sprey ve ilaç kullanıyorun spreyi kestim çünkü burun tıkanıklığı oldu ne yapmalıyım teşekkürler .

  Sağlık

  merhaba hocam burnum 1 haftadır akıyo içinde yanma ve arada bir kanama oluyo sebebi ne olabilir ve nasıl geçer

  Sağlık

  hocam arkadaşların dedidği gibi aynı dert bendede var, 23 yaşındayım bendede doğuştan gelen tek taraflı bir akıntı var hala akıyor beyaz rengivar alerji ilaçları sprey kullandım geçmedi hatta ameliyat oldunm kar etmedi eğer bir çare olursanız çok teşekkür ederim

  Sağlık

  slm arkadaşlar benmde aynı sorunum war ama bi ilaç kullandım burun akıntısında azalmalar oldu sizede tawsiye ederim BİOMENT antibiotik çok etkili ilacı bırakınca tekrar aynı akıntı dewam etti bu konu üzerinde doktorlarımıza biras düşünmelerini tawsiye ediorummm

  Sağlık

  hocam mrb benim kızım 4 yaşında dogdugundan beri burnu akıyor koyu ve yeşilimsi geceleri nefesini zor alıp veriyor ne yapmamız lazım doktorlr araştrmadan ilç yazıp yolluyorlarar bilgilendrirseniz sevinirim şimdiden tşkrler

  Sağlık

  merhaba hocam, burnumda bir süredir akıntı oluyor. bu akıntıyı normalde anlamıyorum ancak burnumun içinde kuruması ve nefes alamı zorlaştırmasından dolayı anlıyorum. kuruyan bu tabaka çoğu kez ince bir zar şeklinde oluyor ama nefes almamı zorlaştırıyor. bunun nedeni ne olabilir ne yapabilirim?

  Sağlık

  Arkadaşlar, anlaşılan hepiniz sümüklüsünüz.
  (:
  Şaka bir yana ben de aynı dertten muzdaribim.
  Yaz-kış 365 gün burnum akıyor. Doktorlar çözüm üretemedi.
  Çözüme kavuşan olursa beni haberdar etsin da!
  Sevgilerimle…

  Sağlık

  benim burnum özellikle akşamları sürekli akıyor bende çok doktura gittim ama çaresini bulamadım hiç toplumda oturamıyorum elımde selpak eksik olmuyor ne yapmalıyım allah aşkına bıktım çaresi yokmu teşekürler şimdiden ilginize

  Sağlık

  mrb hocam arkadaşlarının dediği gibi bendede baya bi burun akıntısında sorun war yaz kış sürekli burun akıntım var burnumdan dolayı bırakmadıgım hastane kalmadı hepsinde aynı cevaplari aldım sizce nedendir burnumum akıntısı cvbnız için tşkler.

  Sağlık

  slm arkadaşlar,benimde aynı sorun var sürekli burun akıntısı,ben tek faydayı sünizüt ilaçlarında gördüm antibiyotik kullandım o bikaç gece burnumdan soluk alarak uyumama yardımcı oldu,sonra gene aynı..burundaki damarı felç ettirdim(botoks yöntemi ile) gene faydasını göremedim.buraya sorunlarınızı yazmışınız ama cevap yazmamışlar heralde,bilmiyorum nolacak bizim bu durum..böyle bi ömür geçmez….

  Sağlık

  mrb benim burnum 2 haftadır falan akıyo ne yaptıysam geçmedi ne yapmalıyım

  Sağlık

  s.a ben 24 yasındayım daha önce burun akıntısı nedir bilmezdim son 1 yıldır bu sorun basladı ayrıca doktora kontrole gittigimde astımsın dedi akıntı arttıgı sırada öksürmeyede baslıyorum.bu konuda ne yapmam gerekli hastanelerden tam olarak bi cözüm bulamadım.

  Sağlık

  mrb.hocam.benim burnum sürekli akıyo.sürekli selpak mendil taşımak zorundayım.yaz-kış ben böyleyim.gittiğim doktorlar bi şey bulamadılar.doğuştan dediler.gerçektende ben bu burun akıntısından kurtulamıyacak mıyım?
  cvbınız için tşk ederim

  Sağlık

  mrb. benim de burnum yaz kış akıyo artık büyük sorun olmaya başladı bunun nedeni nedir cok merak ediyorum ve nasıl gecer?

  Sağlık

  mrb benim kızım beş yaşında yaz kış yılın oniki ayı burnu akıyo akıntısı koyu ve yeşil antibiyotik kullanımında düzeliyo ardından gene başlıyo kbb uzmanı sünizit dedi acaba ne yapmamız lazım aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Sağlık

  S.a benim burnum 1 yıldır akıyor.Başlarda grip sandım ama bir türlü geçmedi 2-3 defa doktora gittim alerji falan dedi. İlaçlar verdiler ama bir şeye yaramadı bu burun akıntısı nasıl geçer lütfen ama lütfen bana yardım edin.

  Sağlık

  mrb hocam benim burnum 2 3 yıldır sürekli yaz kış akıyor ve burnum sürekli doluyor 15 dk da bir lavobaya gidip temizlemek zorunda kalıyorum nedeni nedir ve ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkür ederim

  Sağlık

  merhaba benmde sürekli burnum akıyor küçüklüğümden belli burnum durmadan akıyor benim bir burnum kapalı kapalı olan burnumdan akıyor okulumda olduğu için bu durumdan çok rahatsız oluyorum lütfen yardım edin.

  Sağlık

  merhaba..bende burnu sürekli akanlardanım ve bu durum beni sosyal hayatta çok rahatsız ediyor.ayrıca mukozada kuruyan akıntı sertleşerek burnumu tıkıkayıp nefes almamı zorlaştırıyor nasıl tedavi olabilirim.

  Sağlık

  burnum cok akıyo artık bıktım arkadaslarım hep dalga gecıyo sıl sıl bunnum kopacak doktara gttım ılaclar verdı ama hıc gecmıyo 4 mevsim boleyardım edinnn !!!!!!!!!

  erdem

  yaz kış ne yersem yiyeyim sıcak soguk acı tatlı farketmeksizin burnum akıyor bu sadece yemek yeme esnasında oluyor daha sonra duruyor ve ya öncesinde de burnum akmazken yemek yemeye basladıktan bir sure sonra akıntı oluyor bunun nedeni ve tedavisi ne olabilir

  irem

  Ya cok hasyim masil gecer

  tas*tarak

  Yıl 2015 oldu modern tıp burun akıntısına hala çare bulamadı Benimde yaz kış burnum akıyo çözümüne ulaşan bilgilendirsin lütfen

  nur

  merhaba benim de sürekli burun akıntısı sorunum var ama sadece sabahları uyandığımda oluyor ve 3-4 saat sürüyor. Böyle su gibi akıyor, hapşırık da yapıyor.Her gün 3-4 saat böyle geziyorum nedeni nedir acaba?

  jale

  Benimde burnumu sil sil buyudu artik burnum 365 gun akiyo okulda da rezil oluyorum yazın niye akiyo diyo arkadaslarim yardım edinde geçsin artik nolur yaaaa

  sağlık

  merhaba yaz kış demeden her sabah ve her gece sürekli burnum akıyor ve hapşırma krizine giriyorum.(burun akıntım su gibi) doktora gittiğimde herhangi bir tetkik yapmadı ilaç ve sprey verdi kullandım ama bu seferde burun tıkanıklığı yaptığından dolayı baş ağrısı olmaya başladı ve ilaçları bırakmak zorunda kaldım. sürekli burnumu silmekten burnum tahriş oluyor.burun akıntısının nedeni ve çözümü nedir?

  Doktorunuzun verdiği ilaçlar sizi tedavi etmek için değil durumunuzu hafifletmek içindir. Yüksek ihtimalle evde veya dışarıda bir şeye alerjik tepki gösteriyorsunuz. Bu şeyin ne olduğunu bulmalısınız. Bir alerji testi yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Geçmiş olsun

  donus

  hocam benim 10 yasında kizim var kisin hastalandı ve ondan sonra sürekli burun akintisi basladı hala geçmedi bunun yani sura burnunda bir şey varmis da cikmiyor gibi sürekli disina himsiriyo ve koyu birseyler geliyor alerji deyip cikiyolar ne yapmam lazim artik bu seyler bir tik haline geldi lutfen yardimci olun.

  Eğer doktorunuz alerji diyorsa alerjidir. Bazen insan bedeninde uyku halindeki alerjik reaksiyonlar hastalık ya da buna benzer etkenlerle devreye girer ve bir süre insanı etki altına alırlar. Aynı durumu kızımda yaşamıştım. 2 yaşındayken ağzına pil aldı ve hemen o anda dudağının kenarından bir alerjik reaksiyon başladı 2 hafta içerisinde bütün vücudu kabarıp morardı ve hiç bir şey yapamadan iyileşmesi için dua ettik. Bu 2 hafta boyunca çoğunlukla hastahanede serum vb. Tedavi yöntemleri denendi ve bir gün 15-20 dk içerisinde yok oldu gitti. İnanılmaz ama alerji böyle bir şeydir. Allah acil şifalar versin. Size tavsiyemiz araştırma hastahanelerinden birisine çocuğunuzu götürünüz. Bu tür yerler daha detaylı teşhis ve tetekikten sonra tedavi uyguluyor.

  Ömer L. ÖZER

  Sayın Hocam,burnumda her gün 2,3 defa akıntı yapıyor sümkürerek atıyorum,Beloc ve Norvasc tansiyon ilacı alıyorum bunlar yapabilir mi ? çaresi,ilacı nedir,yardımcı olabilirmisiniz.Saygı ve teşekkürler.

  Bazı tansiyon ilaçları vücuttaki sıvı oluşumunu tetikler. Bu durumu doktorunuza danışınız. İlacı size reçete eden doktor durum hakkında size daha doğru bilgi verecektir. Ayrıca malum kış ayları da vücut salgısında kontrolsüzlükler oluşturur. Bunun nedeni genelde viral enfeksiyonlardır.

  Caglar

  S.a hocam 10 günden beri gribim son iki günden beri burnu tıkalı gibi burundan nefes aldigim zamn kanlı balgam geliyo burnu hala şu gibi akıyor hocam nedir bu hastalık kötü değildir inş

  Haluk

  Burun akintisi rahatsızlığı yasiyordum tam 7 aydır geçmiyordu doktorlar ilaç yazar ama bi işe yaramaz di enson (Aferin)sunus diye bi ilaç kendim aldım aldım ALLAH,c,c izniyle çok iyi yim nezle ve girip olanlarda denesin ama sıfayi ALLAH,c.c tan istesin ilaçtan değil

  adalet

  Belkide hiç kimsenin aklına gelmeyen.Acil durumlarda Herhangi bir yerinizde meydana gelen Yanık için tek çözüm ilaç gibi tedavi zir Yanık yerinize o anda biraz sümük. Sürün derhal ağrıyı da alır. İz kalmaz yanığı tedavi eder.Deneyin göreceksiniz.

  Ramazan

  Selam hocam bendede çok aşırı burun akıntısı var bi kaç ayda bir bu hastalığa yakalaniyorum inanın bıktım avamys burun sipreyini kullaniyorum 6 senedir ama aralikli kullaniyorum bunun zararı var mı ve bu burun akintisindan nasıl kurtulurum yardımcı olursaniz sevinirim şimdiden tşkler

  kubra

  Mrb hocam 4 yasinda oglum var geniz etinden ameliyat oldu. Ademcikleri kucultuldu lazerle ve kulagina tup takildi ameliyat olali 4 ay oldu ama burun akintisi kesilmedi hala devam ediyo ne yapmamiz gerek lutfen yardimci olun

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
GDO En Çok Hangi Ürünlerde Bulunmaktadır?
Kızların sünnet edilmesi
Kan Şekerini Korumanın 10 Yolu
Arı Sütünün Faydaları
Bunyon Nedir? Bunyon Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Anemi Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.