Sponsorlu Bağlantılar

BURUN AKINTISI

Mukus, vücudumuzun çoğu yerinde bulunan bir maddedir. Bir çok görevi faydası bulunan bu malzeme burunda da yararlı bir amacı vardır. Mukus, bakteri ve tozlara tuzak kurarak onların akciğerlere girmesini önler.

Soğuk algınlığı yada alerji gibi durumlarda burundan mukus çıkışı olabilir yada burnunuzda kalma yerine boğazınıza akabilir. Mukus burun dışına aktığında nazal akıntı yada daha yaygın olarak burun akıntısı olarak isimlendirilir. Burun akıntısı ayrıca post-nazal akıntı veya rinoraji olarak da isimlendirilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rahatsız edici olmasına rağmen, burun akıntısı yaygındır ve genellikle kendi kendine geçer. Fakat bazı durumlarda, tıbbi müdahale gerektiren daha ciddi bir sorunun işareti olabilir.

BURUN AKINTISININ POTANSİYEL NEDENLERİ

Burun akıntısı için birçok olası neden vardır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

Soğuk algınlığı ya da grip: Soğuk algınlığı burun ve boğazdaki bir viral enfeksiyonun bir sonucudur. 100′den fazla farklı virüs soğuk algınlığına yol açabilmektedir. Soğuk algınlığı kendinizi mutsuz hissetmenize yol açsa da uzun vadede genellikle zararsızdır.

Grip burun, boğaz ve akciğere saldıran ve yerleşen bir virüsten kaynaklanır. Soğuk algınlığından farklı olarak, grip, çocuklar ve yaşlılarda olduğu gibi yüksek risk altında olan kişiler için tehlikeli olabilir.

Burun akıntısı soğuk algınlığı ve grip hastalıkları için rutin bir belirtidir. Bu hastalıkları olan kişide vücut, akciğer ve vücudun diğer bölgelerinde hastalığa neden olan virüsleri tuzağa düşürmek için daha fazla mukus üretir. Bu mukusun bir bölümü ise burun yoluyla vücuttan ayrılır.

Alerjiler: Belirli bir maddeye alerjiniz varsa, dokunma ya da soluma yolu ile maddeyi vücudunuza aldığınızda burun akıntısı yaşayabilirsiniz. Alerjik reaksiyona neden olan etkene alerjenler denir. Yaygın alerjenler arasında toz, hayvan tüyü ve çim sayılabilir. Vücudunuz da sanki zararlı bakteri varmış gibi fazla mukus salgılayarak alerjenlere tepki verir.

Sinüzit: Sinüzit, sinüsler ya da burnunuzun geçiş yolları şiştiğinde ve iltihaplı olduğu zaman oluşur. Bu da burun bölgesini daraltarak solunum güçlüğü ve mukus birikmesine neden olur. Bu durum varsa, mukus burun dışına boşalabilir ya da boğazınıza hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Sinüzit ile ilişkili mukus genellikle kalındır. Ayrıca sarı veya yeşil renkli olabilir.

Diğer Potansiyel Nedenler: Pek çok şey burun akıntısına yol açabilir. Birkaç olası nedenler şunlardır:

BURUN AKINTISI NASIL GİDERİLİR?

Genel olarak, evde yapabileceğiniz şeyler burun akıntısını azaltabilir.

Mukusun ince olması durumu: Eğer mukus ince ve yapışkan ya da kalın olmadığından emin olun. Kalın, yapışkan balgam nefes ile sorunlara neden olur ve bu, kulak enfeksiyonları gibi komplikasyonlar için sizi daha fazla risk altına sokar.

Mukusu incelterek dışarı akıtmanın önemli bir yolu bol su içmektir. Ayrıca tuzlu burun spreyi kullanın veya havanın nemli olmasını sağlayabilmek için hava nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Doktorunuz aksini söylemedikçe üst üste üç günden fazla bir dekonjestan burun spreyi kullanmayın.

Antihistaminikler: Antihistaminikler, alerji belirtilerini önleyen ilaçlardır. Bazı antihistaminikler sizde son derece uyku yapabilir. Her zaman ağır makine kullanıyor yada başka bir iş yapıyorsanız ilaç etiketini kontrol edin.

Antihistaminikler diğer ilaçlarla tepki verebilir. Özellikle kas gevşeticiler, uyku hapları ya da sakinleştirici kullanıyorsanız antihistaminikler almadan önce doktorunuzla konuşun.

Soğuk algınlığı ve grip: Soğuk algınlığı veya gripe bağlı burun akıntısı varsa mevcut tedavi yoktur. Bol dinlenme ve bol sıvı içtiğinizden emin olmalısınız. Grip belirtileri çok şiddetli ise, doktorunuz size bir antiviral ilaç reçete edebilir. Bu iyileşme için gereken süreyi azaltabilir.

BURUN AKINTISI NASIL ÖNLENİR?

Ne yazık ki, tüm burun akıntıları engellenemez. Ancak, aşırı burun akıntısına neden olan koşullar önlenebilir.

Soğuk algınlığı veya grip sonucunda oluşan burun akıntısını önlemek için, mikrop ve bakterileri sizden uzak tutabilmek için sık sık ellerinizi yıkayın. Burnunuzu temizledikten zaman bir bez kullanın ve kullandıktan sonra onu uzak bir yere atın. Ayrıca burun temizlenmesi sonrasında ellerinizi yıkamalısınız. Gribe karşı korunmanın etkili bir yolu da her yıl grip aşısı olmaktır.

Burun akıntınızın nedeni bir alerji ise belirtiye neden olan madde yada malzemeden uzak durmalısınız. Neye alerjinizin olduğunu tespit edebilmek için aktivitelerinizin yer aldığı kendinize bir günlük tutabilirsiniz.

Sigara dumanından kaçınmak veya sigarayı bırakmak olumlu sonuçlar verecektir. Bu faktör burun yollarınızın tahriş olmasını ve iltihaplı hale gelmesini önleyecektir.

KAYNAKLAR

  • Acute sinusitis. (2012). Mayo Clinic. Retrieved July 13, 2012, fromhttp://www.mayoclinic.com/health/acute-sinusitis/DS00170
  • Allergies. (2012). Mayo Clinic. Retrieved July 14, 2012, fromhttp://www.mayoclinic.com/health/allergies/DS01118
  • Antihistamines: Understanding Your OTC Options. American Academy of Family Physicians. Retrieved July 13, 2012, fromhttp://familydoctor.org/familydoctor/en/drugs-procedures-devices/over-the-counter/antihistamines-understanding-your-otc-options/
Sponsorlu Bağlantılar
Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
16 Nisan 2009

mrb.hocam.benim burnum sürekli akıyo.sürekli selpak mendil taşımak zorundayım.yaz-kış ben böyleyim.gittiğim doktorlar bi şey bulamadılar.doğuştan dediler.gerçektende ben bu burun akıntısından kurtulamıyacak mıyım?
cvbınız için tşk ederim

Sağlık
27 Nisan 2009

benim burnum yaz-kış akıp duruyo doktora gittim teramicine verdi onlada geçmi yo nedenini öğrenebilirmiym

Sağlık
29 Eylül 2009

benim babam grip curnu akıyo hem geçirmek istiyo nasıl geçer hcm bir kaç gün içinde geçmesi gerek

Sağlık
5 Ekim 2009

hocam benim süreklii burnum akıyor, su gibi birden geliyor ve akıntı hiç durmuyor. Doktora gittim alarji dedi, ilaçları düzenli kullanıyorum fakat bir faydasını göremedim. ağzımdan nefes almaktan bıktım, ağızdannefes alınca öksürük başlıyor ve göğsüm ağrıyor. ne olur bana yardımcı olun.

Sağlık
12 Ekim 2009

mrb hocam 26 yaşındayım.askerden önce burun akıntısı nedir bilmezdim ama askerden geldikten sonra 5 senedir elimden mendil düşmüyor.onlarca doktora gittim sıradankimi alerjik kimi soğul algınlığı falan dediler ama bende temmuz ayında bile olan bişey yardımcı olursanız sevinirim.

Sağlık
28 Ekim 2009

burnum sürekli akıyor.başka bir hastalığın belirtisimi diye endişeleniyorum.bir çaesi var mı bu rahatsızlığın.Bilgi verirseniz sevinirim.

Sağlık
5 Kasım 2009

selam 4 yasında kızım var sabahları hapşırık tutuyor ve burnu acaip sekilde akıyor gün içinde bişey yok acaba sinüzitmi var yada alerjikmi ne yapmamı tavsiye edersiniz süreli antibiyotik kullanmak istemiyorum tesekürler

Sağlık
7 Kasım 2009

mrh. hocam burnum 4 mevsim akıyor. kış aylarında koyu, yazın biraz daha saydam oluyor. gün içinde 30 fazla hapşıyorum en çok sabah uyandığımda. sabah uyandığımda gözümden yaşlar geliyor burnum inanılmaz kaşınıyor. Beni bu illetten kurtarın..

Sağlık
22 Aralık 2009

Mrb hocam arkadaşlarında dedıgı gıbı bndede dvmlı burun akıntısı var ve bu yaz kış hep dvm edıo gıtmedıgım hastane doktor ılac kalmadı ama gene fayda etmıoo bıktım artık hiç olmadık anda bı anda su gıbı bi akıntı başlıo ve gece uyuyana kadar bıtmek bılmıo buna nasıl cözüm bulcaz modern tıpten ve ılaclardan bıktım.Nedir bu hocam alerjı dedıler kaç çeşit test oldum denemediğim yontem kalmadı gercekten cok can sıkıcı bı hale geldı bi yardım…!

Sağlık
10 Ocak 2010

mrh hocam 34 yaşındayı rahatsızlığım 4 sene önce eve kuş almıştık ondan sonra başladıönceri sadece yazları oluyodu bu sene hiç geçmiyor doktora gittim alerji dendi sprey ve ilaç kullanıyorun spreyi kestim çünkü burun tıkanıklığı oldu ne yapmalıyım teşekkürler .

Sağlık
28 Ocak 2010

merhaba hocam burnum 1 haftadır akıyo içinde yanma ve arada bir kanama oluyo sebebi ne olabilir ve nasıl geçer

Sağlık
9 Şubat 2010

hocam arkadaşların dedidği gibi aynı dert bendede var, 23 yaşındayım bendede doğuştan gelen tek taraflı bir akıntı var hala akıyor beyaz rengivar alerji ilaçları sprey kullandım geçmedi hatta ameliyat oldunm kar etmedi eğer bir çare olursanız çok teşekkür ederim

Sağlık
18 Şubat 2010

slm arkadaşlar benmde aynı sorunum war ama bi ilaç kullandım burun akıntısında azalmalar oldu sizede tawsiye ederim BİOMENT antibiotik çok etkili ilacı bırakınca tekrar aynı akıntı dewam etti bu konu üzerinde doktorlarımıza biras düşünmelerini tawsiye ediorummm

Sağlık
14 Mart 2010

hocam mrb benim kızım 4 yaşında dogdugundan beri burnu akıyor koyu ve yeşilimsi geceleri nefesini zor alıp veriyor ne yapmamız lazım doktorlr araştrmadan ilç yazıp yolluyorlarar bilgilendrirseniz sevinirim şimdiden tşkrler

Sağlık
25 Haziran 2010

merhaba hocam, burnumda bir süredir akıntı oluyor. bu akıntıyı normalde anlamıyorum ancak burnumun içinde kuruması ve nefes alamı zorlaştırmasından dolayı anlıyorum. kuruyan bu tabaka çoğu kez ince bir zar şeklinde oluyor ama nefes almamı zorlaştırıyor. bunun nedeni ne olabilir ne yapabilirim?

Sağlık
27 Haziran 2010

Arkadaşlar, anlaşılan hepiniz sümüklüsünüz.
(:
Şaka bir yana ben de aynı dertten muzdaribim.
Yaz-kış 365 gün burnum akıyor. Doktorlar çözüm üretemedi.
Çözüme kavuşan olursa beni haberdar etsin da!
Sevgilerimle…

Sağlık
10 Eylül 2010

benim burnum özellikle akşamları sürekli akıyor bende çok doktura gittim ama çaresini bulamadım hiç toplumda oturamıyorum elımde selpak eksik olmuyor ne yapmalıyım allah aşkına bıktım çaresi yokmu teşekürler şimdiden ilginize

Sağlık
30 Ekim 2010

mrb hocam arkadaşlarının dediği gibi bendede baya bi burun akıntısında sorun war yaz kış sürekli burun akıntım var burnumdan dolayı bırakmadıgım hastane kalmadı hepsinde aynı cevaplari aldım sizce nedendir burnumum akıntısı cvbnız için tşkler.

Sağlık
7 Şubat 2011

slm arkadaşlar,benimde aynı sorun var sürekli burun akıntısı,ben tek faydayı sünizüt ilaçlarında gördüm antibiyotik kullandım o bikaç gece burnumdan soluk alarak uyumama yardımcı oldu,sonra gene aynı..burundaki damarı felç ettirdim(botoks yöntemi ile) gene faydasını göremedim.buraya sorunlarınızı yazmışınız ama cevap yazmamışlar heralde,bilmiyorum nolacak bizim bu durum..böyle bi ömür geçmez….

Sağlık
17 Şubat 2011

mrb benim burnum 2 haftadır falan akıyo ne yaptıysam geçmedi ne yapmalıyım

Sağlık
13 Mart 2011

s.a ben 24 yasındayım daha önce burun akıntısı nedir bilmezdim son 1 yıldır bu sorun basladı ayrıca doktora kontrole gittigimde astımsın dedi akıntı arttıgı sırada öksürmeyede baslıyorum.bu konuda ne yapmam gerekli hastanelerden tam olarak bi cözüm bulamadım.

Sağlık
13 Mart 2011

mrb.hocam.benim burnum sürekli akıyo.sürekli selpak mendil taşımak zorundayım.yaz-kış ben böyleyim.gittiğim doktorlar bi şey bulamadılar.doğuştan dediler.gerçektende ben bu burun akıntısından kurtulamıyacak mıyım?
cvbınız için tşk ederim

Sağlık
15 Temmuz 2011

mrb. benim de burnum yaz kış akıyo artık büyük sorun olmaya başladı bunun nedeni nedir cok merak ediyorum ve nasıl gecer?

Sağlık
28 Temmuz 2011

mrb benim kızım beş yaşında yaz kış yılın oniki ayı burnu akıyo akıntısı koyu ve yeşil antibiyotik kullanımında düzeliyo ardından gene başlıyo kbb uzmanı sünizit dedi acaba ne yapmamız lazım aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Sağlık
6 Ağustos 2011

S.a benim burnum 1 yıldır akıyor.Başlarda grip sandım ama bir türlü geçmedi 2-3 defa doktora gittim alerji falan dedi. İlaçlar verdiler ama bir şeye yaramadı bu burun akıntısı nasıl geçer lütfen ama lütfen bana yardım edin.

Sağlık
17 Ağustos 2011

mrb hocam benim burnum 2 3 yıldır sürekli yaz kış akıyor ve burnum sürekli doluyor 15 dk da bir lavobaya gidip temizlemek zorunda kalıyorum nedeni nedir ve ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkür ederim

Sağlık
25 Ağustos 2011

merhaba benmde sürekli burnum akıyor küçüklüğümden belli burnum durmadan akıyor benim bir burnum kapalı kapalı olan burnumdan akıyor okulumda olduğu için bu durumdan çok rahatsız oluyorum lütfen yardım edin.

Sağlık
5 Ocak 2012

merhaba..bende burnu sürekli akanlardanım ve bu durum beni sosyal hayatta çok rahatsız ediyor.ayrıca mukozada kuruyan akıntı sertleşerek burnumu tıkıkayıp nefes almamı zorlaştırıyor nasıl tedavi olabilirim.

Sağlık
30 Nisan 2012

burnum cok akıyo artık bıktım arkadaslarım hep dalga gecıyo sıl sıl bunnum kopacak doktara gttım ılaclar verdı ama hıc gecmıyo 4 mevsim boleyardım edinnn !!!!!!!!!

erdem
29 Mayıs 2013

yaz kış ne yersem yiyeyim sıcak soguk acı tatlı farketmeksizin burnum akıyor bu sadece yemek yeme esnasında oluyor daha sonra duruyor ve ya öncesinde de burnum akmazken yemek yemeye basladıktan bir sure sonra akıntı oluyor bunun nedeni ve tedavisi ne olabilir

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
HIV/AIDS Belirtileri Nelerdir
Sağlık Eğitimine Önem Verilmeli
Ayak Bileği Şişmesi ve Diğer Belirtileri
Kuruyemiş
Hıçkırık Neden Olur? Tedavisi Nedir?
Tecavüz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.