BURUN ÇIBANI
Burunda meydana gelen küçük veya büyük çaptaki çıbanlara burun çıbanı denir. Sadece burun değil, genel olarak vücudun herhangi bir bölgesinde bile çıban olsa oluşum nedeni aynıdır. Çıbanların oluşumuna dünyada her yerde bulunan stafilokok adı verilen bakteriler neden olur. İnsanların iyi beslenmemeleri, alkol alınımı, kansızlık, çok yağlı yemek yemek ve bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi nedenler de bakterilerin çıban oluşturmalarına katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda burun çıbanlarının oluşum nedenleri ve tedavisi hakkında bir araştırma makalesi okuyacaksınız.

Nasıl oluşur?
Bakterilerin her yerde bulunabileceklerini söylemiştik. Bu nedenle vücudumuzdaki her noktada yer almaktadır. Şayet derimiz, belirli herhangi bir nedenle hasar görür, çatlak oluşur veya yaralanma olursa, bakteriler bu açıklıklardan içeri girer. Özellikle burun içinde meydana gelen çıban, kıl koparılması kaynaklıdır. Kıl köklerinin iltihaplanması ile oluşur. Açıklıklarda çoğalan bakteriler ise deriyi kızartarak, içi irin dolu ve ağrılı çıbanlara neden olur.

Tedavisi nasıldır?
İrin, içinde ölü bakteriler, akyuvarlar ve doku artıkları olan sıvıdır. Çıbanlara dokunulmamalı ve sıkılmamalıdır. Çıbanlar birkaç gün içinde baş oluşturur. Daha çabuk çıbanbaşı oluşturulmak istenirse sıcak su ile muamele edilebilir veya bez konulabilir.

Çok sık çıban çıkması şeker hastalığı belirtisi olabilir. Çıbanla birlikte ateş çıkması da dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Sık çıban çıkan kişilerin özel eşyalarının kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çıbanların çoğu kendi kendilerine iyileşir. İçindeki irin boşaldığı zaman iyileşmeye başlar. Bir hafta içinde bütünü ile geçer. Çıbanları olgunlaşmadan sıkmamalısınız. Vücudun bağışıklık sisteminin gücüne göre patlamadan da iyileşebilir. Beklenmedik bir şekilde iyileşmesi geciken çıbanların tedavisinde bir doktora görünmekte yarar vardır. Çıbanların çoğu iz bırakmadan iyileşir. Büyük çıbanlarda iz bırakma ihtimali olduğundan bir doktora görünmenizde yarar vardır.

BİTKİSEL TEDAVİ METODLARI

  • Haşhaş tohumu: 10 dakika kaynatılan haşhaşın tohumları, süzüldükten sonra oluşan sıvı ile buruna damlatılır.
  • Zeravent kökü: Zeravent kökü süt ile süt kayboluncaya kadar karıştırılarak kaynatılır. Elde edilen özüt, badem yağı ile karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Bu krem çıban yerine sürülür.
  • Mercan kökü: Mercan kökü ile meşe kabuğu kaynatılır. Süzülerek geride kalan posa, badem yağı ile merhem haline getirilir. Merhemden çıbana sürülür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kronik Böbrek Yetmezliği
PARMAK ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?
Kızamık
Pankreas kanseri
Böbrek Kisti
Mide ve bağırsak iltihapları – iltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.