BURUN ESTETİĞİburun-estetigi

Rinoplasti, burnu yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Burnu daha büyük veya daha küçük yapabilir, üst dudağa göre burnun açısını değiştirebilir. Burun ucunda değişiklik yapabilir, girintiler, çıkıntılar ya da burun diğer kusurlarını ortadan kaldırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rinoplasti sırasında cerrah burnu destekleyen kemik ve kıkırdağa erişmek için kesiler yapar. Kesilerin çoğu içeriden yapıldığı için ameliyattan sonra görünmez. İstenen sonuca bağlı olarak, bazı kemik ve kıkırdaklar alınabildiği gibi doku ilaveleri de yapılabilir. Bazen de sentetik dolgu kullanılır. Kemik ve kıkırdaklar yeniden şekillendirildikten sonra cerrah burun üzerindeki deri ve dokuları da tekrar kaplar ve şekillendirir. Burun iyileşene ve yani şeklini alana kadar dış kısmına bir atel yerleştirilir.

Rinoplasti genel veya lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Genellikle ayaktan tedavi prosedürü uygulanır ama  bazen hastanede bir gece kalmanız da gerekli görülebilir.

Rinoplasti ameliyatlarını plastik cerrahlar veya bu eğitimi almış olan kulak burun boğaz uzmanları yapabilir.

AMELİYAT SONRASI

Burnunuzdaki atel ve bandajlar yaklaşık bir hafta sonra çıkarılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz ve burun çevresini biraz kabarık hissedeceksiniz. Ayrıca yine burun çevresinde birkaç gün boyunca şişkinlik görülebilir. Soğuk kompres uygulamanız şişkinliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Doktorunuz ayrıca ağrı kesici önerebilir. Şişkinlik ve morarmaların büyük ölçüde kaybolması yaklaşık 10 ile 14 gün sürecektir.

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün için başınızı nispeten daha yüksekte tutmanız önerilecektir. Ağır egzersizlere dönüşünüz birkaç haftayı bulabilir.

NİÇİN YAPILIR?

Rinoplasti burun büyüklüğünü, şeklini ve açısını değiştirerek yüzün geri kalanı ile daha uyumlu ve orantılı hale getirebilir.

Rinoplasti ayrıca burundaki kronik tıkanıklık ve nefes problemleri gibi yapısal sorunların giderilmesinde de etkili olabilir.rinoplasti

NE KADAR ETKİLİDİR?

Rinoplasti sonuçları bireyin istediği düzeltmenin türüne bağlı olarak küçük veya önemli olabilir. Sizin ve plastik cerrahınızın ameliyat hedefleri üzerinde anlaşmaya varmanız önemlidir. Eğer beklentileriniz gerçekçi ise ve doktorunuz da bu konuda sizinle aynı fikirde ise arzuladığınız ameliyat sonuçlarına muhtemelen ulaşacaksınız.

Sonraki yaralanmalar veya diğer faktörler burnun görünümünü değiştirebilir, ancak rinoplasti sonuçları kalıcıdır. Kozmetik cerrahi sadece tam gelişmiş bir burunda yapılmalıdır. Burun için komple gelişme genellikle kızlarda 15-16 yaşlarında, erkeklerde ise 17-18 yaşlarında olmaktadır. Eğer ameliyat bu süreden önce yapılırsa, burnun sürekli gelişmesi, ameliyat sonuçlarını değiştirebilir ve muhtemelen komplikasyonlara yol açabilir.

RİSKLER

Rinoplasti sonrası burun ve göz çevresinde geçici şişlik ve morarma her zaman beklenebilir. Ortaya çıkabilecek diğer sorunlar şunlardır:

  • Kanama
  • Burun deliklerinde ve duvarlarında yaralanmalar
  • Cilt problemleri (tahriş, cilt nekrozu ve bandaja bağlı tahrişler)
  • Enfeksiyon (enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyattan sonra koruyucu antibiyotikler verilebilir.)
  • Burun içi şişme nedeniyle ciddi burun tıkanıklığı
  • Anestezi komplikasyonları
  • Ameliyat sonrası sonuçların sizi tatmin etmemesi de mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kırışıklıklara Karşı Retin-A
Dudak Estetiği
Boyun Bölgesindeki Cilt Nasıl Sıkılaştırılır
Ameliyatsız Burun Estetiği
Sivilce Tedavisi
Yüz Jimnastiği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.