BURUN İÇİNDE SİVİLCE NEDEN  ÇIKAR?

Burun içinde sivilce son derece rahatsız edici, acıtıcı ve hassas oluşumlardır. Temasa karşı çok hassas olması bu bölgenin iyileşmesini güçleştirir. Genel burun hijyeninin sağlanması ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde bunları azaltabilir ve hatta tamamen giderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte nedenleri;

1- Kullanılan İlaçlar: Akne ilaçlarının uzun süreli kullanımı folikülit adı verilen kıl köklerinin etrafında oluşan enfeksiyona yol açabilir. Kullanılan ilaçlardan antibiyotikler burun zararlı bakterilerin çoğalmasına neden olabilir. Çoğu durumda, antibiyotik durdurulması enfeksiyonu giderir. Günlük olarak birçok kez yapacağınız temiz, ılık, nemli bir kompres yararlı olacaktır.

Dil Üzerinde Sivilceyi Hafife Almayın

2- Nazal Vestibulit: Sık burun çekme veya aşırı burundan üfleme burun açılışında bir bakteriyel enfeksiyona yol açabilir. Oluşan sivilcenin kabuğunun koparılması kanamalara neden olabilir ve durum daha da rahatsız edici bir hal alabilir. Basitrasin veya Mupirosinin gibi reçetesiz alabileceğiniz topikal merhemler bu enfeksiyonların çoğunu tedavi edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulağın İçinde Sivilce Nasıl Giderilir?

3- Dermatit: Kızarıklık ve şişmiş haldeki akne, dermatit sorununun bir işareti olabilir. Dermatit belirli bir madde ile temas sonucunda meydana gelen alerjik bir reaksiyondur. Kozmetiklerdeki kimyasallar ve çözücüler, parfüm, kauçuk ve lateks ürünleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Burun piercingi (bu metal nikeldir) taktıran kişilerde de deri alerjileri oluşabilmektedir.

Burnun Üstünde Sivilce Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Geçer?

4- Burun İçindeki Kıllar: Burun içinde normal olarak burnun doğası gereği kıllar yer alır. Bunların fazla uzamaları yada burun içini gıdıklamaları nedeni ile elleriniz burnunuza bu kılları koparmaya gidebilir. Bu kılların koparılmaları sonucu, kıl köklerinin – her an dışarıdan alınan hava sebebi ile- burun içinin iltihaplanması ve sivilce oluşumu gözlenebilir. En sık karşılaşılan bu nedenden korunmak için kıllarını koparmayınız ve ya cımbızla çekmekten kaçınınız. Alınacaksa, çekmeden makasla kesmeye özen gösteriniz. Ayrıca uzun yada kirli tırnaklar ile burun içinin kurcalanması yada kaşınması da burun içinde sivilceye neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Safra
Kanser Tedavisinin Yan Etkileri
Kaşıntı Hastalığı
Böbrek İltihaplanması
Kısırlık Tedavisi
Bademcik Şişmesi ve Yanlışlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.