BURUN KILLARI NASIL ALINIRBurun Kılları Nasıl Alınır

Burun kıllarımız belli bir amaç için varlar. Soluduğumuz havanın burundan geçişi sırasında böcek, bakteri ve diğer yabancı ve kirleticileri unsurların yakalanmasını sağlar. Ancak bazen fazla olması rahatsız edici olabilir.

Burunda eğer bu şekilde fazla kıl varsa uygun yollarla alınabilir. Ancak bağışıklık sistemini tehlikeye sokacak şekilde alınmaması gerekir. Kılları kırpma çekmeye göre daha güvenli bir yoldur. Sadece burundan dışarı sarkan ve çıkan kılları kısmanız yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

MAKAS İLE ALMA YÖNTEMİ

Burun deliğine uygun küçük başlı sığabilecek bir makas bulun. Başkası tarafından kullanılmış veya ortak kullanılan makasları kullanmaktan kaçının. Yuvarlak çocuk makaslarını veya kumaş kesme gibi işlerde kullanılan makasları tercih etmeyiniz. Kırpma işleminin mümkün olduğunca temiz ve pürüzsüz olmasını sağlamalısınız.

Eğer bulabilirseniz özel burun kılı kırpma makaslarını bulunuz. Kulak ve burun gibi dar ve hassas bölgelerdeki kılları kırpmak için tasarlanmış özel yapılı makaslar bulunmaktadır. Bu tür makasları eczaneler ve kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Makasları kullanmadan önce su ve antibakteriyel sabun ile yıkayıp havlu ile kurulayınız. Makası sterilize etmek için antiseptikler kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer diğer insanlar tarafından kullanılmışlarsa mikrop ve bakteri taşıma riskinden dolayı özellikle sterilize edilmesi önemlidir.

Hasta olduğunuzda kıllarınız kırpmaktan kaçının. Ayrıca burnunuzun temiz ve kuru olduğundan da emin olun. Gerekirse herhangi bir mukus yapışmasına karşı burnunuzu sümkürerek temizleyiniz. Eğer grip veya nezle gibi bir soğuk algınlığı ya da bir sinüs enfeksiyonu ile mücadele ediyorsanız, burun kıllarını tıraş etmeden önce hastalığın geçmesini bekleyiniz. Bunun sebebi sadece burun kanallarınızın daha da tahriş olması değil aynı zamanda burun kanallarının daha çok kir alarak zaten zayıflamış olan bağışıklık sistemine daha da yük bindirmektir.

İyi aydınlatılmış bir aynanın önünde durun. Ayrıca yakınınızda temizleyeceğiniz tüyleri içine atabileceğiniz bir lavabo ve bu temizliği yapabileceğiniz bir havlu veya bez parçası bulunsun. Işığın burun deliklerinizin içini rahatça görmenizi sağladığından emin olun.

Daha yakından görebilmek için aynaya yakınlaşmanız gerekebilir. Ya da daha dik açıyla kullanmak için bir tane de el aynası tercih edebilirsiniz.

Burun kıllarını kırptıkça makasın üzerine yapışabilirler. Bunları sildikten sonra tekrar makası kullanmaya devam ediniz ki kestiğiniz kılları iyi ayırt edebilesiniz.  Makasın üzerine yapışmış olan bu kılları temizlemek içinse yakınınızda bir bez, peçete veya havlu bulundurun. Eğer lavaboda iseniz zaten her cımbız kullanımından sonra su ile de temizleyebilirsiniz.Burun Kıllarından Nasıl Kurtulurum

Burundan dışarı çıkan ve görüntü olarak sizi rahatsız eden kılları kesin ama hepten bir tıraş yapmayın. Burnunuzu ve yüz ifadenizi kılları almayı kolaylaştıracak ve onları görünür hale getirecek şekilde değiştirin. Burun içindeki kılları da görüntü olarak rahatsız etmemesine karşın tamamen kesmeniz çeşitli yan etkilere yol açabilir. Çünkü burun kılları hava ile gelen yabancı nesneleri yakalar ve vücudu aslında bazı enfeksiyonlara karşı korur.

Dikkatli bir şekilde sadece uzun olan ve dışarı taşmış olan kılları kesiniz. Makası kullandığınız zaman nazik şekilde ve özellikle makasın uç kısmını dikkatli şekilde kullanın. Özellikle uzun olan kılların köklerine ulaşmaya ve buradan kesmeye çalışın. Böylece uzamaları daha uzun zaman alacaktır. Yine de tekrarlamakta fayda var; sadece insanların gördüğü ve göze çarpan kılları kesiniz. Burnunuzun giriş kısmının tamamen açık hale geldiğinden emin olun.

Makasın burun kanallarına yapışması durumda nazik olun. Asla burun içine makası kırparak kurtarmaya çalışmayın. Hasara neden olabilir ve enfeksiyon riski doğurabilirsiniz. Makasın ucu yuvarlak da elinizi ve makası yakından izleyin.

Görünüm olarak tatmin olana kadar kırpmaya devam edin. Tıraş esnasında tekrar tekrar gülümseyin ve kalan herhangi kıl olup olmadığını görmeye çalışın. Eğer aynaya baktığınızda görünürde herhangi bir burun kılı göremiyorsanız, işlem tamam demektir.

Kırpma işlemleri bittikten sonra kullandığınız makas ve cımbız gibi nesnelerin temizliğini yapın. Makasa kıllar yapışmış olabilir. Su ile veya bez, havlu, peçete benzeri bir şeyle temizleyin.

Burun içinde kalan kılları da burnunuza su çekerek aşağı sümkürün ve temizleyin. Bunun için burun spreyleri de kullanabilirsiniz. Daha sonra lavabo ve yere düşen kılları temizleyin. Makas ve cımbızları kaldırmadan önce bir antiseptik ile silin ya da en azından su ve sabunla yıkayın. Eğer ortak nesneler kullanıyorsanız bu özellikle önemlidir.

CIMBIZ İLE ALMA

Cımbız ile kökten çekmek yerine kırpmayı tercih ediniz. Doktorların çoğu da bu şekilde tavsiye etmektedir. Sadece kılları çekmenin verdiği acıdan dolayı değil aynı zamanda burun içi zararlı kirlere ve bakteriler açık hale geldiği için kıl çekme tavsiye edilmemektedir. Ama eğer yine de kılları çekmeyi tercih ederseniz en azından çok gerekli olan ve göze çarpanları çekin, diğerlerine karışmayın.

Burun kıllarının önemli bir biyolojik işlevi yerine getirdiğiniz unutmayınız. Kalın olmaları aslında burun kanallarına girecek muhtemel yabancı nesneler, kirleticiler ve bakteriler için bir kalkandır aslında. Dolayısıyla burnun içindeki kılları tamamen veya çoğunu almanız, vücudunuzu da enfeksiyonlara açık hale getirdiğiniz anlamına gelmektedir.

Eğer kılları kırpmak yerine kökten çekmeyi tercih ederseniz, çekilen kıldan geriye kalan boşluk, potansiyel olarak tehlikeli olan “Staph” bakterileri gibi bakteriler karşı savunmasız hale gelir. Bu şekilde ciddi enfeksiyon kapma ihtimali düşüktür ancak risk her zaman vardır. Kızarıklık, sızıntı veya burnunuzda iyileşmeyen bir yara fark ederseniz, enfeksiyon için doktorunuza başvurunuz.

Hijyenik bir cımbız kullanın. İdeal olarak, burun deliğine sığacak büyüklükte olmaları gerekir. Ama çok da küçük ve zayıf olmamalıdır. Cımbızı kullanmadan önce su ve antibakteriyel sabun ile yıkayın ve iyice kurulayın.

Eğer cımbızlar başka insanlar tarafından da kullanılmışsa, siz kullanmadan önce bir antiseptik ile sterilize etmeyi ihmal etmeyiniz. Çünkü diğer insanlar tarafından kullanılan cımbızın mikrop ve bakteri taşıma ihtimali yüksektir.

Bir metal yay kullanarak cımbız görevi görecek kendi kıl çekme nesnenizi de yapabilirsiniz. Aynı anda birçok kıllı çekmenize imkan sağlayacaktır ama ağrıyı hafifletecek ve enfeksiyon riskinden sizi koruyacaktır.

Kıl çekmeden önce iyi aydınlatılmış bir aynanın önünde durun. İşlem öncesinde kılların dökülebileceği bir lavabo, çöp kutusu ve temizlik için kullanılacak bir havlunun hazır olduğundan emin olun. Aydınlatmanın burun içindeki kılalrı ve burundan dışarı çıkmış açık renkli kılları da net görmenizi sağlayacak yeterlilikte olması gerekir.

Bazen daha detaylı görmek için aynaya yakınlaşmanız gerekebilir. Bunun için büyüteçli veya normal bir el aynası da kullanabilirsiniz.

Siz cımbızı kullandıkça kıllar cımbıza yapışabilir. Bir peçete veya bez parçası ile üzerindeki kılları temizledikten sonra tekrar kullanmaya devam edin. Eğer lavabonun önündeyseniz zaten cımbızı doğrudan su ile de yıkayabilirsiniz.

Sizi görüntü itibariyle rahatsız eden kılları çekin. Bunlar çoğunlukla burun deliklerinden dışarı çıkan ve göze çarpan kıllardır. Kılları aldıkça gülerek ve yüz ifadenizi değiştirerek sorun olabilecek kılların ortaya çıkmasını kolaylaştırın. Elim değmişken burun içindeki ve daha gerideki kılları da alayım diye bir çaba içine girmeyiniz. Çünkü burun kıllarının vücudu enfeksiyonlara karşı koruduğunu ve bu açıdan çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini daha önce de belirttik.

Sizin için sorun olan kıllara odaklanın ve kıllarla tek tek ilgilenin. Birini çektikten sonra diğerine geçin. Kılları köklerine yakın yerden cımbızla tutun ve ağrının az olması için hızlı şekilde tek seferde çekin. Çektiğiniz kılları bir bezin üzerine alın veya lavaboda cımbızı su ile yıkayın ve kurulayın.

Burun içindeki cildimiz çok hassas olduğu için kıl çekme sırasında oluşacak ağrı için önceden hazırlıklı olun. Tek bir kılı hızlı şekilde çekin ve bir sonrakine geçmeden önce oluşan ağrının hafiflemesi için biraz bekleyin.

Belki ağrıdan gözleriniz yaşaracak ve ani bir hapşırma dürtüsü oluşacaktır. Hapşırma, burun içi Burun Kılları Nasıl Giderilirkasların havadaki tahriş edicileri dışarı atmak için gerçekleştirdiği bir reflekstir. Dolayısıyla siz bir kıl çektiğinizde, burun içi kasları dışarıdan bir tahriş edici gelmiş gibi algılayıp aynı tepkiyi verebilir. Hapşırma refleksiniz kesmek için dilinizi üst damağınıza yapıştırabilirsiniz veya hapşırığın olmasına izin verebilirsiniz.

Ağrıya karşı uyuşturmayı düşünebilirsiniz. Bunun için hızlı etkili topikal analjezik olan “IcyHot” kullanılabilir veya 20-60 saniye boyunca burun deliğine küçük bir buz küpünü yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir ağrı hissedemiyorsanız, muhtemelen art arda çok fazla kıl çektiğiniz için burun daha sonra ağrıyacaktır. Eğer görünümünden memnun olana kadar koparmak. Görüntü olarak tatmin olduğunuzda işlemi sonlandırın. İşiniz bittiğinde, cımbızı temizleyin. Kullandığınız nesneleri bir antiseptik ile ya da sabunlu suyla yıkayın. Burun içinde kalan kılları sümkürerek veya spreyler kullanarak aşağı temizleyin. Lavaboya veya zemine düşmüş olan kılları da aynı şekilde temizleyip rahatsız edici burun kıllarını alma işleminizi sonlandırın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Düşük Sperm Sayısı (Sperm Azalması) Nasıl Tedavi Edilir?
Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir
Penis Eğriliğinin Nedenleri Nelerdir?
Utangaç Erkekler
Erkekte Gece Uykuda Boşalma Tedavisi
Prostat Bezi Büyümesi Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.