BURUN TIKANIKLIĞI HIZLICA NASIL GEÇERBurun Tıkanıklığı Hızlıca Nasıl Geçer

Burun tıkanıklığı sizi fazlaca rahatsız ediyor ve günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyor mu? Buna bir çözüm bulunması için öncelikle neyden kaynaklandığının tespit edilmesi önemlidir. Sinüs tıkanıklıkları en çok karşılaşılan nedenlerin başında gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda, genizdeki tıkanıklıkları gidermek için dört temel yol tarif edilmiş ve kronik veya geçici tıkanıklıkların giderilmesi için bazı hızlı ve kolay ipuçları sunulmuştur. Doktorlar burun tıkanıklığı için dört ana neden göstermektedirler: Enfeksiyon, yapısal anormallikler, alerji ve vazomotor rinit.

BURUN TIKANIKLIĞINI ANLAMAYA ÇALIŞIN

Hangi burun tıkanıklığının enfeksiyondan kaynaklandığını biliniz. Yetişkinlerde yılda ortalama 2 ila 4 defa soğuk algınlığı yaşanır. Çocukların bağışıklık sistemleri daha az gelişmiş olduğundan daha hafif yaşanmaktadır. Vücudumuz soğuklarla savaştığında “histamin” salgılar. Bu da burnumuza daha fazla kan akışı sağlayarak şişkinlik yaratır. İnsanların en çok soğuk havalarda burun tıkanıklığı ve şişkinlikten en çok şikayet etmelerinin nedeni budur.

 • Soğuk algınlığından sonra burnumuz bakterilere karşı daha duyarlı hale gelir. Eğer burun içi mukus sıvısının rengi şeffaftan sarı ya da yeşile döndüyse, muhtemelen bakteri enfeksiyonu gelişmiştir ve bunun için vakit katbetmeden bir doktora başvurulması gerekir.
 • Akut sinüs enfeksiyonları daha az sıklıkta görülür ama yine de rahatsız edici olmaktadır. Bakteri enfeksiyonu durumlarında yaygın olarak burun akıntısı yaşanır; alın, boyun ve göz bölgesinde ağrı görülür.
 • 12 haftadan uzun süren sinüzitler “akut” olarak değerlendirilir. Dolayısıyla insanlar yukarıda görülen belirtiler, öksürük, bronşit ve astım ile karşılaşır. Akut sinüzitler antibiyotiklere erken sürede yanıt verirken kronik sinüzitler için cerrahi girişim gerekmektedir.

Burun tıkanıklığının burundaki yapısal anormalliklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenin. Deformiteler veya burundaki herhangi bir yaralanmanın tıkanıklık belirtilerine neden olması dünya genelinde sık karşılaşılan bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Boğaz ve burun arasındaki lenf dokusu olan adenoidlerin çocuklarda büyümesi de tıkanıklık ve solunum güçlüğü gibi şikayetlere yol açar. Ayrıca bademcik ameliyatı gibi durumlarda da bu dokunun küçülmesinden dolayı kronik burun tıkanıklığına karşı önlem alınması gerekir.

Bazı burun tıkanıklıklarının alerjenlerden kaynaklandığını da unutmayınız. Alerji, vücudun toz, polen, saç, küf, vb. nesnelere karşı gösterdiği doğal inflamatuar tepkilerdir. Gözler, ağız, kulak ya da burunda bu tepkilerin etkisi görülebilir. Vücut histamin salgılayarak solunum yolunda tıkanmaya ve şişkinliğe yol açar.

 • Reçetesiz satılan birçok antihistaminik ilaç burun tıkanıklığına neden olan alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Antihistaminik ve dekonjestanlardan oluşan bir kombinasyonda daha etkili olabilir.
 • Şiddetli alerjisi olan kişiler için, hekimler ayrıca alerji enjektörleri de önerebilir. Bu enjektörler vücudun verdiği alerjik tepkileri bloke eden antikorlar içerir. Tipik olarak bu iğneler 3 ila 5 yıllık bir süre için etkili olmaktadır.

Tıkanıklığın nedeninin “vazomotor rinitler” olmadığından emin olun. Vazomotor rinit, burundaki kan damarlarının iltihaplanması için kullanılan isimdir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle stres, tiroid bezi sorunları, parfüm ve tütün dumanı ve aşırı dekonjestan ilaç kullanımı gibi bazı tetikleyiciler burundaki kan damarlarının genişlemesine ve vazomotor rinite neden olabilir.

Kısa vadeli vazomotor rinitler genellikle düzeltilebilir olmasına rağmen, uzun vadeli vazomotor rinitler ise kan damarlarında kalıcı etkiler bırakarak kronik burun tıkanıklıklarına yol açar.

ACİL ÇÖZÜMLER NELERDİR?

Burnunuzu sümkürün, temizleyin. Soğuk algınlığı olan insanlar. Özellikle soğuk havalarda oluşan geçici tıkanıklıklar için bunu yaparız. Peki bu mukustan kurtulmanızı mı sağlar yoksa tıkanıklığı daha mı kötü yapar? Bunun hakkında tıbbın söylediklerine bakmak gerekir.Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

 • Virginia üniversitende yapılan bir çalışmada, deneklerin nasal kanallarına boyar madde verilmiş ve sümkürmeleri istenmiştir. Yapılan tomografi taramalarında burunlarında meydana gelen değişiklikler izlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, burun temizleme sırasında sinüsler üzerinde aşırı basınç oluştuğu görülmüştür. Bu nedenle burnumuz tıkalı olduğunda sümkürerek temizlemeye alışmışızdır fakat bunun bilimsel olarak durumu daha da kötüleştirdiğini de unutmamak gerekir.
 • Bilim adamları önerilen ilaçlarla birlikte bir burun deliğinden her defasında bir kere sümkürülmesini önermektedir.

Kendiniz de Çin usülü bir çözüm hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir kaşık tuzu bir bardak ılık suya karıştırın. Başınızı hafifçe arkaya yatırarak, bir damlalık yardımıyla tek bir burun deliğine tuzlu sudan dökün. Yaklaşık 10 saniye bekledikten sonra suyu çıkarın ve burnunuzu temizleyin. Diğer burun deliği tekrarlayın.

Hızlı rahatlama için göğüs üzerine biraz “Vapor Kremi” kullanabilirsiniz.

Neti pot kullanabilirsiniz. Bazılarında nazal sulama, ilaç kullanımı olmaksızın burun tıkanıklığını hızlı şekilde rahatlatmaktadır. Bunun için bir tane neti pot kullanabilirsiniz. Neti pot mukus sıvısını incelterek nazal kanaldan dışarı atılmasını kolaylaştırır.

 • Neti pot ile gelen yönergeleri takip edin. Her birinin kendine ait kullanma yönergesi bulunmaktadır ve önerildiği şekilde kullanılması gerekir. Genelinde ortak olan adımlar şu şekildedir: Bir çay kaşığı tuz ve bir kap steril ılık su ile çözelti hazırlayın. Neti potunuzu tuzlu su çözeltisi ile doldurun.
 • Başınızı 45 derecelik açıyla eğin ve neti potun ucunu burun deliğinin üst kısmına doğru getirin. Tuzlu su çözeltisi, nazal kavite yoluyla burun deliğinden ilerleyerek diğer burun deliğinden çıkar.
 • Eğer çözelti boğazınıza kaçarsa tükürünüz. Burnunuzun diğer tarafı için de aynı işlemi tekrarlayın.
 • Peki bu neti pot ile ne kadar sıklıkla uygulama yapmak gerekir? Ciddi sinüs problemleri veya alerjileri olan insanlarda günlük uygulamalarla rahatlama sağlanır. Şikayetler azaldığında ise önerilen kullanım dozu haftada üç defadır.

Sıcak duşta 10-15 dakika kalmaya çalışın. Bu esnada derin nefes alın ve verin. Buharı burnunuz ve akciğerlerinizde hissetmeye çalışın.

Buharlı yöntemlerden birisi de, içinde sıcak su ve buharı olan bir kabın üzerine başınızı tutmanızdır. Suyun içine biraz papatya çayı ekleyebilirsiniz. Buharın dağılmasını engellemek için de başınızın üzerine bir havlu atıp kenarları bunla kapayabilirsiniz.

Uyurken başınız dik ve yukarı bakacak şekilde yatın. “Vazomotor rinit” kaynaklı burun tıkanıklıkları siz bir yanınız üzerine yattığınızda kötüleşmektedir. Bu nedenle mümkünse bir iki yastıkla başınızı destekleyip sırt üstü yatmaya çalışın.

Dışarıdan ısı kaynakları ile burnunuza ısı uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 1.5 ila 2 dakika süreyle mikrodalgada ısıtılmış sarılı fasulye ile burnunuza uygulama yapabilirsiniz.

Dekonjestanlar reçetesiz satın alınabilir. İçeriğinde aktif madde olarak genellikle “psödoefedrin” veya “fenilefrin” yer almaktadır. Bu ilaçlar septomları giderir fakat tedavi sağlamaz.

 • Nafazolin (Privine), oksimetazolin (Afrin, Dristan, Duramist) veya fenilefrin (Neo-Synephrine, SINEX, Rhinall) gibi spreyler burundan uygulanır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus; dekonjestan spreylerin üç günden uzun süre kullanılmaması gerektiğidir. Aksi halde tıkanıklık artabilir ve belirtileri kötüleştirebilir. Spreylerin gereğinden uzun süre kullanılması sonucu ortaya çıkan bu durum “rinit medicamentosa” olarak adlandırılır.
 • Fenilefrin (Lusonal, SUDAFED PE, Sudogest PE) ve psödoefedrin (SUDAFED, Sudogest) gibi dekonjestanlar aynı zamanda tablet biçiminde de alınabilir.

UZUN VADELİ ÇÖZÜMLER NELERDİR?

Doğru nemlendiriciler kullanın. Çocuğunuz burun tıkanıklığından şikayet ediyorsa ve maliyet konusunda endişeleriniz varsa serin hava nemlendiricileri alabilirsiniz. Serin hava nemlendiricileri sıcak hava nemlendiricilerine göre daha güvenli ve daha maliyet açısından daha avantajlıdır.

 • Nemlendiriciler havayı nemlendirmeye yarayan cihazlardır. Buharlaştırıcılar, fanlar, ultrasonikler olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Ama en nihayetinde tümünün ortak amacı içinde vakit geçirdiğiniz ortamın havasını nemlendirmektir. Ortamın havası nemli olmadığı zaman burundaki mukus sıvısı da daha kuru olur ve temizlenmesi güçleşir. İşte bu noktada nemlendirici cihazlar devreye girer.
 • Nemlendiricileri gereğinden fazla kullanmayın. Bir noktaya kadar faydalıdır ancak fazla kullanılması önerilmez. Eğer ormanlık alana yakın bir yerde yaşıyorsanız veya sauna imkânınız varsa nemlendiriciyi fazla kullanmanız gerekmeyecektir. Çok fazla nem, tıkanıklık sorunlarını gidermekle birlikte potansiyel solunum problemlerine de yol açabilir.

Sinüslerinize “akupressuru” ile masaj yapın. Eski ve demode bir yöntem sayılmakla birlikte bazı insanlarda olumlu etkileri olmaktadır. Eğer fazla ilaç kullanmaktan yorulduysanız ve farklı bir şeyler denemek isterseniz, yüzünüzde birkaç dakika basınç oluşturacak ama güzel sonuçlar veren bir yöntemdir.Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir

 • Her iki işaret parmağınızı kaş ve burnunuzun kesiştiği yerdeki göz boşluğunu yerleştirin. Daha sonra parmaklarınızla dairesel hareketlerle sinüsler üzerinde masaj yapın. Buna yaklaşık 20-30 saniye boyunca devam edin.
 • Diğer seferde ise bu kez işaret parmaklarınızı gözün dış kenarlarına yerleştirin. Sinüsler üzerinde yine dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu işleme de 20 ila 30 saniye süreyle devam edin.
 • Son olarak, başparmaklarınızı her iki yanak kemiğinizin üzerine koyarak dışa doğru dairesel hareketlerle masaj yapın. 20 ila 30 saniye boyunca devam ettirin. Sinüslerde yeterince rahatlama elde edene kadar masaja devam ediniz.

Diyetinize dikkat edin. Eğer güvenli tarafta kalmak istiyorsanız, süt ürünlerinde kaçınmanız gerekecektir. Bazı doktorlar, süt ürünlerini fazla tüketen insanlarda daha fazla burun tıkanıklığı problemi oluştuğunu belirtmektedir. Doktorlara göre, sütteki “beta-CM-7” proteini özellikle akciğer sorunu olan kişilerde daha fazla balgam üretimini tetiklemektedir. Tabiî ki bu bilgiler bilimsel olarak henüz kesinlik kazanmış değildir. Bu nedenle sık sık burun tıkanıklığı yaşayan insanlar için süt ürünlerinden kaçınılması öneri niteliğindedir.

Baharatlı yiyecekler tüketin. Biber, turp ve zencefil gibi baharatlı yiyecekler geçici olarak burun tıkanıklığında rahatlama sağlar. Ancak başka bir ihtimal de, baharatlı yiyeceklerin sağladığı geçici rahatlamadan sonra tıkanıklığın daha da kötüleşmesidir. Bu nedenle gerçek bir tedavi istiyorsanız, dekonjestan ilaçaları deneyin. Dekonjestanların olmadığı durumlarda baharatlı yiyeceklere başvurabilirsiniz.

Bol bol çay için. Çay içmekle hem su kaybının önüne geçebilir hem de burun tıkanıklığına eşlik eden boğaz sorunlarının yatışması sağlanır. Burun tıkanıklığı gidericisi olarak sıcak su, limon ve bal karışımı kullanılabilir. Bir bardağın içine taze limon sıkın daha sonra sıcak su ve 2 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın.

Hazırladığınız bu içecek, burun tıkanıklığı ve buna bağlı boğaz ağrısı şikayetlerinde oldukça yardımcı olur.

Okaliptüs yağı bezi kullanabilirsiniz. Küçük bir kase içine yaklaşık 5 çay kaşığı zeytinyağı koyun. Plastik olmayan seramik ya da cam bir kase kullanın. Saf okaliptüs yağından yaklaşık 5 damla ekleyin. Ardından zeytinyağı ve okaliptüs yağını iyice karıştırın. Ucunda pamuk veya nazik bir bez olan ufak bir çubuğu bu karışıma daldırıp burun deliklerinize yerleştirin. Her iki burun deliği için işlemi ayrı ayrı uygulayın.

 • Bu işlemi her gece yatmadan en az 2 saat önce yapın. Sabahları ve gün içerisinde de burun tıkanıklığı hissettiğiniz zamanlar da tekrar kullanabilirsiniz. Okaliptüs yağı, özellikle sinüslerinizi temizlemekte çok başarılıdır.
 • Karışımın içinde olduğu kabı yatağınızın başucundaki bir masada bulundurun. Yattığınız odanın ortamına verdiği koku da yine faydalıdır. Kâse içerisindeki karışımın yaklaşık bir hafta ömrü vardır.

İpuçları

 • Su ve taze meyve suları başta olmak üzere bol miktarda sıvı tüketmeye çalışın.
 • Sıcak uygulamalar yapın. Örneğin yatmadan önce sıcak bir duş almak, burnun üzerine sıcak bir havlu koyma, yüzün hepsinin üzerine sıcak bir bez koyup 10-20 saniye bekletmek gibi uygulamalar yapınız. Bu tür uygulamalar burundaki mukus sıvısını gevşetecek ve dışarı çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.
 • Burnunuzu yüksekte tutun. Örneğin yatarken başınızı hafif yüksek olacak şekilde yastığa koyun. Mukusun gevşemesini ve temizlenmesini kolaylaştırır. Başınız yüksekte iken üzerine sıcak bir havlu koyup 5-10 bekletin. Gerekirse bunu tekrar edin ve sırtüstü uyumaya çalışın.
 • Bazı insanlarda pamuklu ya da bez sarılı ufak bir çubuk gibi nesneyi hazırlanmış olan tuzlu su çözeltisi ile nemlendirip buruna yerleştirmek fayda sağlamaktadır. Siz de deneyebilirsiniz.
 • Küçük, sıcak ve nemli bir havluyu alıp burnunuzun üzerine koyun. Sonra biraz çay içip dinlenin.
 • Eğer burnunuzdaki şişkinlik bir haftadan fazla sürerse, doktora görünmelisiniz. Çünkü enfeksiyon olma ihtimali var.
 • Burnunuzu temizlerken burun deliklerden birini kapatıp diğeri ile basınçlı şekilde sümkürün.
 • Bazı insanlarda süt ürünlerinin tüketimine bağlı olarak burun tıkanıklığı daha fazla görüldüğü için, siz de azaltabilir veya bırakabilirsiniz. Eğer nedeni bu ise zaten bir süre sonra fark edersiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dalak Şişmesinde Bitkisel Tedavi
Adrenalin
Rahim Boyutu
Böbrek Büyümesi
Ayak Ağrısı
Soğuk Havalarda Eller Nasıl Korunmalıdır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.