BURUN ÜZERİNDE SİVİLCE

Burun üzerindeki sivilce nasıl giderilir, nasıl geçer, ne yapılır ve burun üstündeki sivilceye ne iyi gelir gibi sorunların cevapları geniş çapta ele alınmıştır.

Burun üzerinde sivilce yaygın görülen bir durum değildir. Vücuttan ölü cilt hücreleri döküldükçe ve yağ bezlerinden yağ salgılandığı sürece, burunda yer alan kıl foliküllerinin bir yada daha fazlası tıkanma eğilimindedir. Zamanla ise bu foliküller, sonradan ucu beyaz görünümde şekillenecek inflamasyon yada tahrişe neden olurlar. Burnunuzdaki akne yada sivilcelerin oluşumunu önlemek yada durdurmak için atabileceğiniz bazı adımlar bulunmaktadır. Makalemizde bu önlemlere geniş çapta yer verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kafada Sivilce Benzeri Şişlikler

NE İYİ GELİR?

1- Çay ağacı yağı kullanın. Akne tedavisi için ideal bir yağdır. Etkilenen bölgeye birkaç damla uygulayın ve yaklaşık on dakika içinde yıkayın. En az %5 oranında içeren krem veya losyon ürünleri satın almaya dikkat edin.

2- Benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren yüz temizleyicisi veya krem kullanın. Bu iki içerik akneleri önlemek ve tedavi etmek için önemlidir. Bu kremler “akne önleyici” olarak reklamlarda yer almaktadır. Yine de siz, böyle bir krem almadan önce içeriğine göz atın.

Sponsorlu Bağlantılar

Akne/Sivilce İzlerinden Nasıl Kurtulabilirim?

3- Sadece komedojenik (sivilce tetikleyicisi) olmayan nemlendiriciler kullanın. Bu ürünler cilt yüzeyindeki gözenekleri tıkamayacak şekilde formulize edilmiştir. Ayrıca seçeceğiniz nemlendiricinin yağsız olmasına da özen gösterin.

4- Sivilce üzerine limon suyu uygulayın. Limon suyu asidiktir ve sivilcelerin kurumasına ve temizlenmesine yardımcı olur ayrıca daha az gözle görülebilir yapar. Limon suyu en az onbeş dakika burnunuzda kalsın. Mümkünse taze olan limon tercih ediniz. Limon suyu cildinizi güneşe karşı hassas yapacaktır. Bu nedenle limon suyu sürünce dışarı çıkmayınız.

5- Buz, sivilceler için etkili bir ilaçtır. Buzu temiz bir beze sarın ve 20 dakika kadar sivilce üzerinde tutun. Buz inflamasyon ve şişmeyi azaltacak, sivilcenin boyutunu küçülterek görünürlüğünü azaltacaktır.

6- Elma sirkesi de sivilceler üzerine etkili bir ilaçtır. Fakat sulandırılmadan kullanılması asla önerilmez. Fakat sivilcenin büyük, kaynayan ve azgın olması durumunda kullanılabilir. Sivilcenin üzerine bir damla elma sirkesi damlatın ve 15 dakika bekledikten sonra yıkayın. Kalıcı bir çözüm olmasa da, inflamasyon ve şişliği azaltabilir.

Sivilce Çukurları Nasıl Giderilir?

7- Diş macunu, inatçı akne için iyi bilinen ve kullanılan bir çözümdür. Sivilce üzerine mercimek kadar bir parça bırakın, bir gece bekleyin. Ertesi gün soğuk suyla yıkayın. Sivilcen yaklaşık olarak yarı yarıya küçülmüş olacaktır.

Listerine ağız yıkama ürünleri yada gargara da bu konuda etkilidir. Ucu pamuklu bir çubuğa birkaç damla ağız temizleme suyu emdirin ve sivilce üzerine hafif dokunuşlar ile uygulayın. 10 dakika sonra durulayın. Listerine, sivilcelerde biriken bakterilerle savaşır ve iltihabı azaltır. Aynı zamanda büzücü olarak görev yapar.

Cinsel Organ Sivilceleri Nasıl Önlenir?

NASIL GEÇER?

1- Her gün burnunuza yıkayın. Günde iki defa hafif tahriş edici özellikte yüz temizleyicisi ile nazikçe yıkayın. Yıkandıktan sonra bölgeyi iyice durulayın. Burun üzerindeki sivilceleri önlemek için etkili bir yöntemdir.

2- Burun üzerindeki sivilceyi önlemenin bir diğer yolu da yağsız makyaj yapmaktır. Eğer her gün makyaj yapıyorsanız, yağsız fondoten kullanın. Bunlar gözenekleri daha az tıkar.

3- Yatmadan önce burnunuza yıkayın. Hatta makyaj yapmamış dahi olabilirsiniz ama gün içinde hava kirliliğine maruz kaldığınızdan yüzünüzü yıkamalısınız. Bu yıkama işlemi cildinizdeki gözenekleri açacaktır.

4- Yüzünüze ve burnunuza dokunmayın. Eller, görevler, gereği vücudumuzun en kirli organıdır. Yüze ve burna dokunma, sivilce oluşumuna destek veren yağ, ölü deri ve bakteri hücrelerinin artmasına neden olur.

Vajinada Sivilce …Daha Fazlası…

ÖNEMLİ BİLGİLER

Burnunu ve yüzünü yıkamak için sabun kullanmayın. Sabun, burun ve yüz cildi için çok serttir ve ciltte bozunmalara neden olabilir. Ayrıca sivilcelerinizin beyaz başını yada uçlarını kazımayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Sarı Kulak Akıntısı
Dışkı Renkleri Ne Anlama Gelir
Anal Bölgede Kaşıntı Hangi Hastalıkların Habercisi
Tıraş Sonrası Cilt Tahrişi Nasıl Önlenir
Vajinal Enfeksiyon Geçiriyorum
Kuru Öksürük Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.