BURUN VE ÜST DUDAK ARASINDAKİ KIRIŞIKLARburun-ve-ust-dudak-arasindaki-kirisikliklar

Burun ve üst dudak arasında var olan dikey kırışıklıklar yüzünüzün görünümünü ciddi manada değiştiren unsurlardır. Her ne kadar kırışıklıklar yaşlanmanın doğal bir parçası olsa da bazı çevresel ve hayatta karşılaşılan faktörler bunların oluşumuna zemin hazırlayabilir veya hızlandırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunların en sık karşılaşılan nedenleri arasında sigara ve güneş ışığına maruz kalma gelmektedir. Yapabileceğiniz yaşam tarzınızdaki değişiklikler, doğal ve kozmetik uygulamalar sayesinde bunları ve bunların görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Bu kapsamda atacağınız ilk adım güneş ışınlarından kaçınmak ve dışarı çıkacağınız zaman da güneş koruma faktörü en az 15 olan bir güneş kremi kullanınız. Gerekli olmadıkça da güneşli ortamlara çıkmayınız.

Atacağınız ikinci adım ise sigara kullanımını bırakmaktır. Sigara cildin esnekliğini kaybetmesinin yanı sıra cilde kan akımını azaltarak cildin erken kırışmasına yol açar ilaveten de vücudun diğer bölümlerinde de ciddi hasarlar vermektedir.

Yapacağını bazı egzersizler de buradaki kırışıklıkları azaltacaktır. Üst dudağınızı bükün ve o şekilde tutun. Üst dudağın ortasına işaret parmaklarınızı koyarak pozisyonunuzu bozmadan yavaşça dudaklarınızı ağız köşelerine doğru sıvazlayın. Pozisyonunuzu normal dudak konumuna geri döndürerek bu egzersizi 6 kez tekrar edin. Gün içinde de vakti buldukça yapın.

Sponsorlu Bağlantılar

Burun ve üst dudak arasındaki kırışıklıkları azaltmanın diğer yolu da bakım kremleridir. Kremlerin içerik olarak retinol, hidroksi asitler, koenzim Q10, bakır peptitler ve çay özleri bulundurmasında dikkat ediniz. Bu maddeler, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve nem tutma, kolajeni oluşumuna uyarma ve çevresel faktörlerin meydana getirdiği hasarı azaltma gibi özellikleri bulunmaktadır.

Diğer yandan bir dermatoloğa görünerek size özel botoks ve dermal dolgu ürünleri hakkında bilgi ediniz. Botox ve dermal dolgu enjeksiyonları kırışıklıkları yok edebilir ve hatta daha düzgün bir görünüm verebilir. Fakat bu tedaviler altı ile dokuz ay arasında tekrarlanması gerekir ve kısa vadelidir.

Kimyasal peeling, dermabrazyon ve nonablatif lazer tedavileri de kırışıklıklara iyi gelebilir. Bu non-invaziv prosedürler kırışıklıkları yumuşatmak, kollajen üretimini uyarmak ve sağlıklı bir cilt için önemli olan prosedürlerdir.

Önemli bir diğer nokta ise uyku pozisyonudur. Uyurken mide üzerine uyunmamalıdır. Bu duruş burun ve üst dudak arasındaki kırışıkların oluşumuna neden olmaktadır. İlaveten hızlı kilo kaybı programları veya bir dişin kaybedilmesi de burun ve dudak çevresi kırışıklıklarını oluşturabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kafada Sivilce Benzeri Şişlikler
Cilt Bakımı İçin 6 Basit Öneri
Yüz Makyajı Temizliği Nasıl Yapılır
Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Alın Kırışıklıklarını gidermek
SAÇ BÜYÜMESİNİ TEŞVİK EDEN ŞİFALI BİTKİLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.