BURUNDA YANMA HİSSİ NEDEN OLURBurunda Yanma Hissi Neden Olur

Burun çok hassas bir organdır ve içindeki zardan mukus adı verilen salgı üretilip burun içine verilir. Salgının azalmasına yada tamamen durmasına neden olan çeşitli faktörler burun içinde kurumaya ve sonuç olarak burunda yanma hissine yol açar.

Burunda yanma hissi genellikle burundaki duyu sinirlerinde meydana gelen hasar yada bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Burundaki bu belirtinin en yaygın nedeni özellikle sezonal değişiklikler ile birlikte gelen grip, nezle ve polenler gibi unsurlara bağlı gelişen alerjilerdir. Burunda yanma hissi ve tıkanıklığa neden olan sezonal yada mevsimler alerjiler alerjik rinit olarak yada daha yaygın olarak saman nezlesi olarak tanımlanmaktadır. Sadece alerjiler değil yanı sıra sigara dumanı yada hava kirliliğinin bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir ve bazen de burun spreylerinin bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok nadiren de olsa burunda yanma hissi beyin ve omuriliği etkileyen MS gibi kronik bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalık burun yanmasının yanı sıra zayıflık, koordinasyon ve denge sorunları ve diğer sorunlara neden olabilir. Ortaya çıkan diğer belirtilere dikkat edilmelidir.

Bunlardan başka güneşte fazla kalma, kimyasal malzemelerin solunması ve sıcak maddelere maruz kalma nedeni ile oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Burun yanma hissi yanıklar, inme veya ciddi baş, boyun veya sırt yaralanması sonucu oluşuyorsa bunlar tıbbi yardım gerektirir. Zor nefes alma, ani güçsüzlük, uyuşma, görme veya konuşma konusunda değişiklikler ya da ani, şiddetli baş ağrısı gibi ciddi belirtilere dikkat edilmeli ve acil yardım istenmelidir.

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Burun içindeki yanma hissi sıklıkla saman nezlesi gibi alerjik koşullardan kaynaklanır. Fakat diğer hastalıklar da buna neden olabilir ve nedene bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkar.

Alerji ile ilgili olarak yorgunluk, baş ağrısı, gözde ve ciltte kaşıntı, gözde sulanma, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı oluşabilir. Bu belirtileri alerjinin çoğu durumunda ortaya çıkabilir.

Diğer yandan eğer toksik kimyasal yenmesi nedeniyle ortaya çıkan burunda yanma hissinde ağız ve boğazda yanma hissi de eşlik edecektir. Sinir hasarına bağlı olan vakalarda ise ağrı, uyuşma ya da karıncalanma ortaya çıkabilir. Aşırı ısıya maruz kalma durumunda ise cilt dokusu yanıkları görülebilir.

Burunda Yanma Hissi NedenleriBazı belirtiler ise hayati durum arz eder. Bunların derhal acil bir ortamda değerlendirilmesi gerekir. Tehlikeli kimyasalların solunması veya yutulması ile oluşan burunda yanma hissi ile birlikte görme veya konuşma değişiklikler ve nefes almada zorluk oluşması acil müdahale gerektirir.

Aşırı ısıya maruz kalma sonucu oluşan cilt dokusu yanıkları ile birlikte ani, şiddetli baş ağrısı, ani güçsüzlük veya uyuşma hemen müdahale edilmesi gereken durumlardır.

BURUNDA YANMA HİSSİ NEDENLERİ

En sık nedenlerden bazıları kullanılan çeşitli ürünler, sigara yada mevsimsel değişikliklerden kaynaklanan alerjilerdir. Buna ek olarak, kronik hastalıklardan multipl skleroz, kimyasal madde solunması, burun içi dokusunda meydana gelen yanık ve son olarak da inme burunda yanma hissine neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlara örnek olarak vücut losyonları ve kremler gibi ürünlere karşı, astım, çeşitli ilaçların yan etkileri ve kirlenme verilebilir.

Bunun dışında multipl skleroz (MS) gibi kronik bir rahatsızlığın dışında kafa, boyun ya da sırttaki bir yaralanmadan sonra meydana gelen uyuşma ve karıncalanma sonucu da burunda yanma hissi meydana gelebilir.

Çocuklarda meydana burundaki yanma hissi ise çoğu zaman çocuğun barsaklarındaki bir solucan istilasının sonucu olarak ortaya çıkar. Böyle durumlarda bu belirti ile birlikte burunda aşırı darlık da söz konusudur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolda Zayıflık ve Güçsüzlük Neden Olur
Bir Ayda Nasıl Kilo Verebilirsiniz
Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon
Dil Karıncalanması Nedenleri
Kulakta Yanma Hissi Neden Olur
Saçkıran Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.