BURUNDAN MUKUS AKINTISINA DOĞAL ÇÖZÜMLERBurundan Mukus Akıntısına Doğal Çözümler

Burundaki mukus veya sümük, havadaki istenmeyen parçacıkların vücudunuza girmesini önlemek için bir filtre görevi gören berrak ve yapışkan sıvıdır. Sümük vücut savunmasının doğal bir parçasıdır, ama bazen fazla üretilebilir. Aşırı sümük ile başa çıkmaya çalışmak bazen sinir bozucu ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı sümükten kurtulmanın en etkili yolu, nedeninin bulunması ve altta yatan sorunun tedavi edilmesidir. Aşırı burun salgısının yaygın nedenleri arsında alerjik reaksiyonlar, alerjik olmayan rinit, enfeksiyon ve yapısal anomaliler bulunmaktadır.

DOĞAL ÇÖZÜMLER NELERDİR?

Bol sıvı tüketin. Su veya başka sıvılardan yeterli bol miktarda tüketmeniz, mukusun gevşemesine yardımcı olur. Burun tıkanıklığından bir an önce kurtulmak istersiniz ancak sıvıları içmeniz mukusu gevşetecek ve akmasını sağlayacaktır. Yani burundaki mukustan kurtulmanıza ve normale geri dönmenize yardımcı olur.

 • Sıcak sıvıları tüketmeniz iki şekilde fayda sağlayacaktır. Birincisi yeterli miktarda sıvı tüketimi vücudunuzu sıvı kaybından koruyacak ve hidrate olmasına yardımcı olacaktır. İkincisi ise, içtiğiniz içecek sıcak olduğu için soluduğunuz buharı da aynı şekilde nemlendirici etkisi olacaktır. Bu açıdan burundaki mukustan kurtulmanız için sıcak veya ılık şekilde bol sıvı tüketmeniz önerilir.
 • Sıcak olan her türlü kahve, sıcak çay, et suyu veya çorba faydalıdır.

Şekerli içkiler de tüketebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz tarifler arasında sıcak su, taze sıkılmış limon suyu, viski ya da diğer alkollü içecekler ile içine karıştırmak için bal kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bazı bilimsel çalışmalar da sıcak içkilerin soğuk algınlığı ile ilişkili burun tıkanıklığı, mukoza birikimi, sinüs basıncı, boğaz ağrısı ve sinüs semptomlarının tedavisinde bazı faydalarının olabileceğini göstermektedir.
 • Aşırı alkol tüketimi mukus birikimini arttırdığı, solunum yolunda ve sinüslerde şişkinliğe neden olduğu için sınırlanmalıdır. Ayrıca sık sık ve fazla alkol kullanımının genel vücut sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi olduğunu hatırlatmak gerek.
 • Bu nedenle su ve alkol yerine en sevdiğiniz çay ile alkolsüz içeceğinizi hazırlayın. Taze limon ve bal eklemeyi de unutmayın.

Bitkisel çaylar içemeye çalışın. Tükettiğiniz sıcak çayın ekstra nem sağlaması ile sinüs problemlerinin azalmasına ilaveten eğer çayınız bitkisel olursa daha fazla rahatlama sağlayacaktır.

 • Sıcak bir fincan çayın içine nane ekleyebilirsiniz. Nanenin içinde mentol bulunduğu için naneli bir içecek içildiğinde veya buharı solunduğunda, sinüs basıncının azalmasına, burun tıkanıklığının giderilmesine ve mukusun rahatlatmasına yardımcı olur.
 • Nane, aşırı mukus sıvısı ve sinüs şikâyetlerinin tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Nane ve mentol de öksürük ve göğüs tıkanıklığının tedavisinde yardımcı olabilir. Nane yağını ağız yoluyla tüketmeyin ve ayrıca bebeklerde de nane veya mentol kullanmayın.
 • Yeşil çay ve yeşil çay türevli takviyelerin içerdiği maddeler sayesinde iyi bir sağlık bakımı için faydalı olduğu, ayrıca soğuk algınlığı ile ilişkili bazı sinüs bazı semptomların tedavisinde de etkili olduğu görülmüştür. Bu amaçla mide rahatsızlıkları veya kabızlık gibi istenmeyen durumların önüne geçmek için tükettiğiniz yeşil çay miktarını yavaş yavaş arttırabilirsiniz.
 • Yeşil çayın içerdiği etken maddelerden birisi de kafeindir. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu olanlar ile hamile olan bayanların yeşil çay tüketim rejimine başlamadan önce bir hekime danışmalarında fayda var.
 • Yeşil çay kullanılan bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu ilaçlar arasında antibiyotikler, doğum kontrol hapları, kanser ilaçları, astım ilaçları ve uyarıcılar yer alır. Bitkisel takviyeler dâhil olmak üzere diyet ve rejimlerinizde değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Diğer bitkisel ürünleri kullanmanız da solunum yollarında rahatlama yapabilir. Bitkisel ürünleri dikkatli kullanın ve yukarıda da belirtildiği gibi herhangi bir bitkisel rejime geçmeden veya bitkisel takviyeler kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız. Genel vücut sağlığınız ve kullandığınız diğer ilaçlara göre bir değerlendirme yapılarak kullanmanız önerilecek veya kaçınmanız istenecektir.

 • Bazı bilimsel veriler bitkilerin bir arada kullanılmasının da sinüs problemlerine iyi geldiğine işaret etmektedir. Mevcut reçetesiz satılan sinüs ürünlerinin içinde de bitkisel bileşenlerin karışımı bulunmaktadır.
 • Çuha çiçeği, kantaron kökü, mürver, mine ve kuzukulağı gibi bitkiler içeren ürünler tercih ediniz. Bu tür bitkisel kombinasyonların midede rahatsızlık ve ishal gibi yan etkilere yol açabileceğini de unutmayınız.

Ginseng almayı düşünebilirsiniz. Ginseng kökünün birçok ülkede çeşitli tıbbi koşulların iyileştirilmesinde kullanıldığı ve oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda ginseng ile ilgili yapılan çalışmalar devam etmektedir. Bazı çalışma sonuçları özellikle soğuk algınlığı ile ilişkili sinüs ve nazal problemlerin tedavisinde ginsengin etkili olduğunu göstermektedir.

 • Ginseng kökünün yetişkinlerde sinüs semptomları da dahil olmak üzere soğuk algınlığı ile ilişkili belirtilerin sıklığı, şiddeti ve süresini azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Çocuklardaki kullanımına ilişkin veriler ise henüz yeterli değildir.
 • Ginseng kökünün kullanımına bağlı olarak belirtilen yan etkiler arasında kan basıncı değişiklikleri, hipoglisemi veya düşük kan şekeri, ishal, kaşıntı ve deri döküntüleri, uyku güçlüğü, baş ağrısı, duygu durum değişiklikleri ve vajinal kanama şeklindedir.
 • Ginseng ile ilişkili ilaç etkileşimleri ise daha çok şizofreni, diyabet, depresyon için kullanılan ilaçlar ile “warfarin” gibi kan sulandırıcılar ilaçlar arasında olmaktadır. Ameliyata girmeye hazırlanan veya kemoterapi gören hastaların ginseng kökü kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Mürver, okaliptüs ve meyan kökü içerikli ürünler alabilirsiniz. Bu bitkisel ilaçlar daha çok aşırı mukus ve sinüs problemleri olan hastaları tedavi etmek için kullanılır. İlaçlar arasında etkileşim yaşamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 • Sağlık sorunları olan insanların aşağıdaki listede yer alan bazı bitkisel ilaçları almamaları gerekmektedir. Hamile ya da emzirenler, diyabet, yüksek tansiyon, otoimmün hastalıklar, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, düşük potasyum düzeyleri, hormona duyarlı kanserler veya ilgili hastalıklar, kalp hastalığı ya da düzenli olarak aspirin gibi kan inceltici ilaç kullanılması gereken diğer durumlar varsa ilk olarak doktorunuzla konuşmanız gerekir.
 • Mürver otu aşırı mukus ve sinüs problemleri için yararlı olabilir. C vitamini ve diğer bitkileri içeren standardize Mürver özü ürünleri solunum tıkanıklıklarında yardımcı olur.Sümük Akıntısı Nasıl Geçer
 • Okaliptüs yağı, okaliptüs bitkisinden daha konsantre olduğu için ağız yoluyla alınması durumunda zehirli olabilir. Ayrıca okaliptüs, öksürük için faydalı olan birçok ürünün içinde de kullanılmaktadır. Okaliptüs içeren ürünlerin yanı sıra göğüs merhemi şeklinde veya boğaz pastili şeklinde de topikal olarak uygulanır. Buhar ile birlikte burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı bir nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz.
 • Meyan kökü de yaygın olarak kullanılır. Sinüs tıkanıklığı ve aşırı mukus tedavisinde meyan kökü kullanımını destekleyen yeterli bilimsel veri olmamasına rağmen sıklıkla başvurulan bir bitkidir.

Ekinezya bitkisi de başvurulabilecek etkili bitkilerdendir. Birçok kişi burun tıkanıklığı, sinüs problemleri, mukus birikimi ve soğuk algınlığı ile ilişkili diğer şikayetleri tedavi etmek için ekinezya bitkisini kullanmaktadır.

 • Ekinezya bitkisinin sinüs tıkanıklığı, mukus drenajı veya soğuk algınlığı ile ilişkili nazal semptomların tedavisinde etkili olduğunu dair yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.
 • Ancak ekinezya bitkisinin farklı bölgeleri kullanılarak hazırlanan ve geniş bir yelpazede sunulan birçok ürün mevcuttur. Ürünlerin imalatı düzenli veya standart değildir. Yani hangi üründe bitkinin hangi parçasının kullanıldığı pek belirgin değildir.

HAYAT TARZINIZDA KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER YAPIN

Neti pot kullanılabilir. Neti pot, küçük çaydanlığa benzeyen bir cihazdır. Doğru kullanıldığında, solunum yolunda biriken mukus ve diğer tahriş edici maddeleri temizler ve sinüs kanallarını nemlendirir.

 • Cihazın çalışma şeklinde bir burun deliğine tuzlu veya arıtılmış su koyup aşağı akmasını sağlamak vardır. Bu şekilde istenmeyen tahriş edici maddeler ve mikroplar ortadan kaldırılır.
 • Kullanmak için neti potun içine tuzlu su solüsyonu doldurulur. Daha sonra başınızı çevirerek burun deliğinin üst tarafından aşağı doğru damlatılır.
 • Burun deliğini sıvı ile doldurduktan sonra tekrar aşağı doğru dökülmesini sağlayın. Aynı işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayınız.
 • Mukus ve istenmeyen diğer tahriş edici maddelerden kurtulmanızı sağlayan neti pot uygulamasını günde bir ya da iki kez tekrarlayın.
 • Neti pot, sinüsler için nemlendirici ve yatıştırıcı etki sağlar. Neti potlar reçetesiz olarak ucuza satın alınabilir. Her kullanımdan sonra cihazı iyice temizlediğinizden emin olun.

Kendi tuzlu su çözeltinizi hazırlayabilirsiniz. Eğer bu yolu tercih ederseniz arıtılmış ve sterilize su kullanmaya özen gösterin. Kaynatıp kenarda soğumaya bıraktığınız suyu da kullanabilirsiniz. Kirletici ve tahriş edici içeriğinden dolayı musluktan doldurduğunuz suyu kullanmayın.

 • Suya kosher tuzu ve karbonat ekleyin. Sofra tuzu kullanmayın. İyice karıştırdıktan sonra neti pota doldurup kullanın.
 • Tercihen kapalı bir kapta beş gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Yüzünüze sıcak kompres uygulayın. Sıcak kompresler sinüslerdeki basıncı düşürür, var olan ağrıları hafifletmeye yardımcı olur ve mukusu gevşeterek dışarı akmasını sağlar.

 • Küçük bir havlu ya da bezi çok sıcak suyun içinde ıslatın. Ardından yüzünüzde en çok baskı hissettiğiniz bölgeye bırakın.
 • Genel olarak gözlerinizi, kaşların üst kısmını, burnunuzu ve yanaklarınızın gözaltındaki bölgelerini örtünüz.
 • Her birkaç dakikada bir bezi sıcak su ile ıslatın, ağrı ve basıncı rahatlatmak için bu şekilde uygulama yapmaya devam edin.

Başınız yüksek vaziyette uyuyun. Başınızın yüksekte olması, gece boyunca sinüslerin boşalmasına ve burun kanallarındaki mukus oluşumunun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Sinüs enfeksiyonlarının kolay şekilde atlatabilmesi ve aşırı mukus oluşumunun önlenmesi için vücudunuzu güçlü tutmaya çalışmalısınız.

Vakit geçirdiğiniz alanı nemli tutmaya çalışın. Çünkü kuru hava tahriş edici maddeler gibi davranarak burun akıntısı ve burun tıkanıklığı dahil değişik sinüs sorunlara yol açabilir.

 • Nemlendiriciler iki ana tipte olmaktadır. Soğuk ve sıcak stilleri mevcuttur. Ancak her türün de kendi içinde farklı çeşitleri mevcuttur. Eğer kuru hava nedeniyle sinüs kanallarında tahriş oluşur ve mukus akıntısı ile karşılaşırsanız, eve veya iş yerinizde ortamı nemlendirecek bir cihaz almanızda fayda var.
 • Evdeki süs bitkileri ve çiçekler de havayı nemlendirmek adına fayda sağlamaktadırlar. Kullandığınız nemlendiriciye ek olarak bu tür bitkiler de bulundurabilirsiniz.
 • Nemlendirici cihaz kullanmanın ve bitki yetiştirmenin yanı sıra ortamın havasını nemlendirmek için yapabileceğiniz şeyler arasında; ağzı açık bir kapta kaynar su bulundurmak, banyo ve duştan sonra banyonun kapısını açık bırakmak veya çamaşırları içeride kurutmak şeklinde sıralanabilir.

Buharlı seçenekleri kullanın. Buhar, göğüs, burun ve boğazdaki mukusun çözülmesini ve giderilmesini kolaylaştırır.

 • Buhar uygulaması yapmak için, ağzı açık tencere gibi bir kabın içine kaynar su boşaltın ve yüzünüzü birkaç dakika boyunca üzerinde tutun. Bunu yaparken başınızın üzerine havlu ya da başka bir örtü atarsanız buharın yan taraflardan kaybolmasını önleyebilirsiniz.
 • Ayrıca, mukustan kurtulmak için sıcak ve buharlı bir banyo yapmanız da yararlı olacaktır.

Tahriş edici etkenlerden kaçının. Sigara dumanı, ani sıcaklık değişimi ya da güçlü kimyasal kokular gibi sinüsleri tahriş ederek daha fazla mukus oluşmasına neden olan tahriş edicilerden kaçının. Bazen mukus geniz akıntısı şeklinde boğaza kaçar ve aşağı inerek akciğerlerde tahriş edici özellik göstererek ekstra mukus salgısına da neden olabilir. Bu nedenle balgam birikintisini temizlemek için öksürmeye başlayabilirsiniz.Sümük Akıntısına Ne İyi Gelir

 • Eğer sigara içiyorsanız, bırakmaya çalışın. Ayrıca pasif içici olabileceğiniz sigara içilen ortamlardan da uzak durun.
 • Eğer mukus oluşumu açısından sizin için bir tetikleyici olduğunu düşünüyorsanız, yangın ve yanan başka şeylerin dumanından da uzak kalmaya çalışın.
 • Soluduğumuz diğer kirleticiler de sinüs sorunlara neden olabilir. Evinizde ve iş yerinizde toz, hayvan tüyü, maya ve küflere karşı dikkatli olun. Bu nedenle evinizin havadaki tahriş edicilere maruz kalma oranını düşürmek için hava filtrelerini düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olunuz.
 • Egzoz dumanları, iş yerinizde kullanılan kimyasallar ve duman gibi etkenler mukus tetikleyerek alerjenlerin neden olduğundan daha fazla mukus üretimini arttırabilir. Bu duruma “alerjik olmayan rinit” denir.

Sinüslerinizi ani ısı değişikliklerinden koruyun. Eğer işiniz gereği dışarıda soğukta çalışmanız gerekiyorsa, genellikle sıcak ortama geçtiğinizde burundan mukus akışı artar.

 • Bu nedenle soğuk havalarda yüz bölgenizi soğuktan korumak ve sıcak tutmak için gerekli önlemlerinizi alınız.
 • Başınıza yüz bölgesini de kaplayacak şekilde bir maskeli bir bere veya şapka kullanmanız soğuğa karşı koruma sağlayacaktır.

Burnunu nazik ve doğru şekilde temizleyin. Bazı uzmanlar burnu temizlemek için yapılan sümkürme işleminin de daha fazla soruna neden olabildiğini söylemektedir.

 • Tek seferde sadece bir burun boşluğunu temizleyin.
 • Sert şekilde sümkürmek, sinüs alanlarında küçük yırtılmalara ve açıklıklara neden olabilir. Eğer burnunuzda herhangi bakteri veya istenmeyen tahriş ediciler varsa, basınçlı şekilde temizlemeniz sinüslerin içine kaçmasına neden olabilir.
 • Bu nedenle burnunuzda bakteri ya da mikropların yayılmasını önlemek için ellerinizi temiz yıkayın ve temiz malzemeler kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baş Ağrısı
Kısaca RNA
Kan Nakli
Evlilik Depresyonu
Bağırsak Kurdu
Gençlerde Etkili Yüz Yıkama Nasıl Olmalıdır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.