BUTTERBUR BESİN TAKVİYESİ
Butterbur bir bitkidir. İnsanlar ilaç yapmak için yaprak, kök ve çiçek soğanını kullanılır.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Blatterdock, Bog Rhubarb, Bogshorns, Tereyağı Bur, Butterburr, Tereyağı-Dock, Kelebek Dock, Capdockin, Chapelière, Contre-Peste Exwort, Flapperdock, feuille de Pétasite, Fleur de Pétasite Grand Bonnet, Herbe à la Peste, Herbe aux Teigneux Japon Butterbur Petasitidis Folium, Japonica Petasites, Langwort, Pestwurz, Pétasite, Pétasite du Japon, Pétasite Hybride, Pétasite Japonaise, Pétasite ofisinal, Pétasite Vulgaire, Petasites Petasites hybridus, Petasites officinalis, Petasitidis Rhizoma, Petasitidis hybridus, Petasites japonicus, Petasites Vulgaris, Veba Kök

Sponsorlu Bağlantılar

BUTTERBUR NEYE İYİ GELİR?

  • Migren baş ağrılarının önlenmesi
  • Saman nezlesi

Bunlara ek olarak yeterli kanıt olmasa da ağrı, kolik, öksürük, astım, irritabl mesane, idrar yolları spazmları, yaralar için de kullanılabilmektedir.

NASIL ETKİ EDER?
Butterbur spazmları rahatlatmak ve şişmesi (enflamasyon) düşürebilen kimyasallar içerir.

GÜVENLİ Mİ?
Karaciğere zarar veren Pyrrolizidin alkaloidler olmayan Butterbur ürünleri çoğu insan için 4 ay için çoğu insan için güvenlidir. Butterbur geğirme, mide rahatsızlığı, ishal, yorgunluk, kaşıntı, ve muhtemelen diğer yan etkileri de dahil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilir.
Pyrrolizidin alkaloidleri içeren Butterbur ürünleri güvenli değildir. Bu kimyasallar karaciğer, akciğer ve kan dolaşımını hasarı ve muhtemelen kanserine neden olabilir. Butterbur ürünlerinin Pyrrolizidin alkaloidleri içermeyenlerini üzerindeki etiketlere dikkat ederek temin ediniz. Aksi halde kullanmayın.
Butterbur ürünleri teorik olarak, kadife çiçeği, papatya ve diğer ilgili otlar alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Hamile veya emzirenseniz
  • Ragweed, kadife çiçeği, papatya ve diğer ilgili bitkilere alerjiniz varsa
  • Karaciğer hastalığı varsa buttrebur ürünlerini kullanmayın.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Karaciğer tarafından diğer ilaçların parçalanmasını artıran ilaçlar(Sitokrom P450 3A4 (CYP3A4) indükleyicileri)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
Butterbur karaciğer tarafından parçalanır. Bazı kimyasallar, karaciğer butterburu parçaladığı zaman zararlı olabilir. İlaçlar, karaciğerde butterbur de yer alan bazı kimyasalların toksik etkisini artırabilir.
Bu ilaçların bazıları karbamazepin (Tegretol), fenobarbital, fenitoin (Dilantin), rifampin, rifabutin (Mycobutin) ve diğerleri sayılabilir.

BUTTERBUR DOZ KULLANIMI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırma incelenmiştir:
Ağızdan:
Migren ve baş ağrısını önlemek için: Belirli bir butterbur rizom ekstraktı (Petadolex, Weber & Weber GmbH & Co, Almanya), yemeklerle birlikte günde iki kez 50 ila 100 mg dozda kullanılır. Yüksek dozlarda fonksiyonunu daha iyi icra ettiği görülmektedir. Yetişkinlerde günde iki kez 50 mg daha düşük dozlarda etkili olmayabilir. 4-6 ay kadar alınması önerilmektedir.

Migreni olan 6-9 yaşındaki çocuklarda günde iki kez 25 mg dozunda kullanılır. 50 mg günde iki kez büyük çocuklarda kullanılır. Üç kez günlük doz, günde iki kez doza yanıt vermeyen çocuklarda kullanılmaktadır.
Saman nezlesi (alerjik rinit): Belirli bir butterbur ekstraktı (ZE 339, Zeller AG) bir tablet günde 3-4 kez kullanılır. Günde iki kez, 50 mg dozda, bir bütün olarak butterbur kök ekstresi (Petaforce) saman nezlesi için de kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
HYALURONİK ASİT
Köpek Balığı Kıkırdağı
TRİCHOPUS ZEYLANİCUS
BANABA BESİN TAKVİYESİ
MORİNA KARACİĞER YAĞI
Manganez Neye İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.