BÜYÜME AĞRILARI

Büyüme ağrıları genellikle iki bacağı etkiler ve geceleri meydana gelme eğilimindedir. Birçok durumda, artan büyüme ağrıları çocuğu uykudan uyandırmaktadır. “Büyüme ağrıları” tabiri belki de yanlış bir kullanımdır; çünkü ağrıların büyüme ağrısı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.


Doktorlar büyüme sancılarına neyin neden olduğunu tam bilmemektedirler, ama psikolojik sorunlar ve alçaltılmış bir ağrı eşiği gibi bazı durumlar da büyüme ağrıları ile bağlantılı olabilir.
Büyüme sancılarını kesin hiçbir tedavisi yoktur. Ancak çocuğunuzun ağrıyan kasları üzerine sıcak bir ısıtma yastığı koyarak veya masaj yaparak ağrılarının rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Çocukların çoğunda ağrılar gençliğe ulaşınca durmaktadır. Büyüme ağrıları zararsız olmakla birlikte, çocuklarda görülen bacak ağrılarının bazı türlerinin altında yatan nedenler tedavi edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Büyüme ağrıları genellikle bacaklarda, uyluk kemiğinin önünde ya da dizlerin arkasında bir ağrı veya çarpıntı şeklinde görülür. Genellikle iki bacak birden ağrır. Bazı çocuklar büyüme ağrıları sırasında karın ağrısı ya da baş ağrısı da yaşayabilir.
Büyüme ağrıları genellikle öğleden sonra ya da akşama doğru başlar ve sabaha kadar kaybolur. Bazen çocuklar ağrı ile gecenin ortasında uyanır.

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?
Çocuğunuzun bacak ağrısı varsa veya aşağıdaki ağrılar ilgili endişeleriniz varsa, çocuğunuz için bir doktora danışın:

Sponsorlu Bağlantılar

• Ağrılar kalıcı ise ve sabahları ağrılar halen mevcutsa,
• Çocuğunuzu normal faaliyetlerinden alıkoyacak kadar şiddetli ise,
• Ağrı eklemlerde ise,
• Bir yaralanma ile ilişkili ise,
• İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, şişme, kızarıklık, hassasiyet, ateş, aksama ve döküntü gibi diğer belirtiler eşliğinde gerçekleşiyorsa,
NEDENLERİ

Bir çocuğun büyümesinin ağrılı olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Ancak, koşma, tırmanma ve atlama gibi aktiviteler çocuğun iskelet sistemi üzerinde zorlama yapabilir. Gündüzleri kasların aşırı kullanılmasından kaynaklanan ağrıların geceleri artması bu ağrıların büyüme ağrısına işaret ettiğini gösterir.

RİSK FAKTÖRLERİ
• Büyüme ağrıları yaşları 2 ila 12 arasında değişen çocuklarda görülür. Kız çocuklarda erkek çocuklara oranla daha sık görülür. Gün boyunca, Koşma, tırmanma veya atlama gibi faaliyetler geceleri bacak ağrısı oluşma riskini artırabilir.

TESTLER VE TEŞHİS
• Doktorlar genellikle herhangi teste ihtiyaç duymadan büyüme ağrılarını teşhis edebilir. Bazı durumlarda da, doktorunuz çocuğunuzun belirtilerine neden olabilecek diğer sorunları ortaya çıkarmak için kan testleri veya röntgen isteyebilir.

TEDAVİLER VE İLAÇLAR
Büyüme ağrıları için spesifik bir tedavi yoktur. Ancak, çocuğunuzun bacaklarına masaj yaparak ve diğer kişisel bakım önlemlerini uygulayarak rahatsızlığının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI
Aşağıdaki ev ilaçları çocuğunuzun rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olabilir:
Çocuğunuzun bacaklarını ovuşturun. Bazı çocukların ağrıları yumuşak masaja olumlu yanıt verir. Diğerleri tutulduğunda veya kucağa alındığında kendilerini daha iyi hissederler.
• Bir ısıtma yastığı kullanın. Isı ağrıyan kasları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuz yatmadan önce veya bacakları ağrıdığında bir ısıtma pedi kullanın. Çocuğunuzun uyuduğunda ısıtma pedini çıkarabilirsiniz. Yatmadan önce sıcak bir banyo da çocuğa yardımcı olabilir.
Ağrı kesici kullandırmayı deneyin. Çocuğunuza ibuprofen veya asetaminofen ağrı kesicilieri verebilirsiniz. Reye sendromu riski nedeniyle Aspirinden kaçının. Reye sendromu çocuklara aspirin verilmesi ile bağlantılı nadir fakat ciddi bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yenidoğan Sünneti
Çocuklarda Bademcikler Alınmalımıdır
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi
Çocuklarda Alt Islatma Problemi
Epiglotitit Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
Çocuklarda Beyin Felci Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.