Büyüme ve gelişme, insanlarda birbirinden farklı şekillerde gerçekleşir.

Büyüme ve gelişmenin her insanda farklı olmasının, aşağıda sıraladığımız dört temel nedenleri vardır;

Genetik:
Her canlıda oldğu gibi insanında “temel planını” anne ve babasından aldığı gen denilen kalıtım birimleri belirler. Bu nedenle çocuk, anne ve babasının bazı özelliklerini taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukların büyüme ve gelişmesinin sınırları da genlerinde planlamıştır. Bu planın belirlediği alt ve üst sınırlar arasında olabilecek değeri ise diğer faktörler belirler. Örneğin bir çocuk 20 yaşına geldiğinde boyunun 1.65-1.75m arasında olmasını sağlayacak genlere sahipse, beslenmesi ve diğer sağlık koşulları uygun olduğunda 1.75m, koşullar yetersiz olduğunda ise 1.65 m oboyunda olabilir.

Hormonal:
İnsan vücudundaki iç salgı bezlerinden hipofiz, tiroit, böbrek üstü bezleri ile pankreas ve üreme organlarındaki bezler, hormon denilen kimyasal düzenleyiciler salgılar. Kanla vücuda dağıtılan hormonların bazıları büyüme ve gelişme derecesini ayarlar. Örneğin hipofiz bezinin somatotropin horonu (STH), kemik, kas gibi dokulardaki hücre sayısının artışını düzenler. STH, büyüme çağında aşırı salgılanırsa “devlik” denilen aşırı büyümeye, yetersiz salgılanırsa “cücelik” denilen büyüme yetersizliğine neden olur.

Beslenme:
Büyüme ve gelişme, vücuda sürekli yapı maddeleri eklenerek hücresel artışın sağlanması, ölen hücrelerin yenilenmesi gibi olaylarla gerçekleşir. Bu arada sürekli kullanılan enerjinin üretilebilmesi için enerji verici maddeler de sağlanır. Bu amaçla vücuda harcadığı kadar (yeterli) ve her çeşit temel besinden alınması gerekir. yeterli ve dengeli beslenme olmazsa büyüme ve gelişme bozuklukları görülür. Örneğin, yeterli demir alınmaması kansızlığa; protein yeetersizliği zayıflığpa,; zekanın yeterli gelişmemesinin ve boy kısalığına neden olur

Sponsorlu Bağlantılar

Fiziki çevre:
Büyüme ve gelişmeyi etkileyen önemli bir etken de bireyin yaşadığı ortamın özellikleridir.

Büyüme ve gelişme, fiziksel çevrenin özelliklerinden büyük ölçüde etkilenir. Bebeğin gelişmesinde, annenin gebelik döneminin sağlıklı olup olmadığı önemlidir. Bu dönemde annenin;

– Beslenmesi,
– İçtiği ve kullandığı sularının bileşimi,
– Sigara,alkol gibi maddeleri kullanması,
– Bulunduğu ortamın havası, iklimi ve çevre temizliği,
– Zararlı ışın alması,
– Grip, kızamıkçık gibi ateşli hastalıklar geçirmesi,
– Kullandığı ilaçlar ve geçirdiği kazalar etkilidir.

Ayrıca uykuya ve dinlenmeye ayrılan zaman; stres, eğitim, spor etkinlikleri, sevgi ve ilgi gibi durumlar da büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörlerdir.

Gebeliği sırasında radyasyona maruz kalmış annenin bebeğinin genleri değişmiş olabilir. Böyle çocukların büyüme ve gelişmesinde anormallikler görülebilir. Annenin kullandığı ilaçlar çocuğun gelişmesini etkiliyebilir. Örneğin; 1950’li yıllarda talidomit adlı uyku ilacı kullanan gebe annelerin çocuklarının kol ve bacaklarında anormal uzunluk-kısalıklar görülmüştür. Annenin gebeliğinde kullandığı ilaçlardan kaynaklanan, çarpık ayak şeklindeki bir gelişim bozukluğu görülüyor.

Büyüme ve gelişmenin sağlıklı olup olmadığı doğumdan itibaren düzenli aralıklarla izlenmelidir. Sağlık personeli tarafından yapılacak izleme, ilk yıl her ay, ikinci yıl iki ayda bir, sonra da 6-12 ayda bir yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Geçici ve Kalıcı Cilt Sorunları
Çarpıntı Var Ama Neden
Jojoba Kırışıklık Solüsyonu Nasıl Hazırlanır
Doğal Yollardan Tansiyon Düşürme
Gerisi size kalmış…
El Bileği Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.