BUZLU DONDURMADA ŞEKER HASTALIĞI RİSKİ
Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında olan dondurma kalsiyum kaynağı olması sebebiyle yararlı bir besin. Ancak sağlık uzmanlara göre, buzdan yapılan dondurmalar diyabet(şeker hastalığı) tehlikesini arttırıyor.

Dondurmanın dünya genelinde dört mevsim tüketilen bir çeşit tatlı olarak algılandığını biliyoruz. Ülkemizde ise, özellikle yaz aylarında dondurma tüketimi daha yüksek seviyede oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Namık Kemal Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu, süt ile üretilen dondurmaların üretim koşulları sağlıklı olduğunda çok besleyici özellikte olduğunu ve doktorlar tarafından tavsiye edildiğini açıkladı.

Saraçoğlu’na göre dondurma dört mevsim tüketilebilecek bir besin. İçerdiği vitamin, mineral; süte göre daha yüksek oranda ihtiva ettiği protein ve kalsiyum insan vücudunun ihtiyaç duyduğu pekçok yapı taşının dondurmanın içinde yer aldığını gösteriyor.

SÜT YERİNE BUZ KULLANILDIĞINDA
Dondurma üreticileri bazı dondurmalarda süt yerine buz kullanıyor. Süt yerine buz tercihinin arkasında çeşitli nedenler yer alsa da bu tür dondurmaların tüketilmesi insan sağlığını tehdit ediyor. Özellikle çocuklar tarafından daha çok tüketilen buzlu dondurmalar sütten yapılan dondurmalar kadar besleyici özellik taşımıyor. Bu nedenle uzmanlar tarafından bu tür gıdaların tüketilmesi önerilmiyor. Buzdan yapılan dondurmalara daha fazla şeker konulması nedeniyle kalori oranı da sütten yapılan dondurmalara oranla daha yüksek oluyor. Buzlu dondurmalar sürekli tüketildiğinde ise diyabet riski artıyor. Sağlıklı beslenme için bu tür gıdalar yerine olabildiğince katkısız ve şekersiz dondurma türlerinin tüketilmesi öneriliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

DONDURMA TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN FAKTÖRLER
Dondurmanın üretimi ve hazırlanmasıyla ilgili Türk Gıda Kodeksi tarafından yayınlanan tebliğ ve yönetmelikler bulunuyor. Saraçoğlu, buna göre dondurmanın ancak pastörize, UHT veya sterilize sütten üretilebileceğini belirterek, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

”Dondurmada, uygun ambalajlama ve saklama koşulları oldukça önemli. Dondurma dış ortamdan sıcaklık veya bakteri almayacak şekilde soğutucuda saklanmalı. Dondurma ambalajı kolay yırtılmayan ve nemden kolay etkilenmeyen bir maddeden üretilmeli. Bireyler, dondurma alırken, tarihine, soğutucuya ve ambalaja dikkat etmeliler. Açıkta satılan dondurmalarda ise ambalaj olmadığından çevreyle çok daha fazla yüz yüze kalıyor ve çapraz kirlenme riski artıyor. Bu nedenle açıkta satılan dondurmalara oranla ambalajlı dondurmalarda mikroplanma riski daha az.”

Bozuk dondurma tüketmenin ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini açıklayan Saraçoğlu, bozuk dondurma tüketen kişilerde ishal, kusma, ateş ve eklem ağrıları oluşabileceğini ekledi.

Şeker hastalarına ve kilo problemi olanlara ise diyet dondurmaları öneriliyor. Sağlıklı bir ortamda üretilen ve saklama koşulları iyi olan bir dondurma her mevsim tüketilebilir. Bu tür dondurmalar herhangi bir hastalığa neden olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akromegali Büyüme Hormonu ve Orantısız Büyüme
Kalbin Normalden Yavaş Atması (Bradikardi)
Menenjit Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Kıl Dönmesi Nedenleri Nedir? KılDönmesi Nasıl Engellenir?
İNEK İDRARI İLE TEDAVİ
Ataksi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.