BYPASS

bypassKelimenin aslı “aynı işi yapacak diğer yol” anlamına gelmektedir. Sanırım bu cümleden sonra kafanızda bazı şeyler şekillenmeye başladı. Her organ gibi kalbimizin de yaşamak ve görevini yapmak için kanla beslenmeye gereksinim duyar. Kan, kalp kasımıza koroner arter adı verilen atardamarlar yoluyla gelir.  Bu damarlardaki tıkanmanın çok fazla olduğu veya damarın tamamen tıkalı olması durumunda, kanın başka bir damardan akması için başvurulan cerrahi operasyona “Bypass” adı verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

METOT NASILDIR?

Bypass, genel anestezi uygulanarak yapılır. Süre olarak genelde 2 saat, hastanın durumuna göre daha fazla da sürebilmektedir. Bypass için doktorunuzun tercih ettiği toplar veya atardamardan, uygun uzunlukta damar parçası alınır. Daha sonra bu damar parçasının arterdeki tıkanmanın olduğu bölgeye nakledilmesi ve ilgili kalp kısmına daha fazla kan gönderilmesi amaçlanmaktadır.

Son yıllarda uyluktan alınan damara oranla, eğer kullanılabiliyorsa;

Atardamar olarak; iç meme atardamarı, kol atardamarı, karın duvarı atardamarı ve mide atardamarı tercih edilmektedir. Atardamarlar çok daha fazla tercih edilmektedir. Bunun sebebi sonraları oluşabilecek olan aterosklerozu ( damar sertliği ) engellemektedir. İlaveten atardamarlar daha uzun süre açık kalabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Toplardamar olarak ise; bacaklar ve nadir olarak koldan elde edilir.

NEDEN YAPILIR?

Kalp, insan için hayati öneme sahiptir. Hiç durmadan çalışır. Şayet kalbi besleyen damarlar olan koroner atardamarın herhangi bir nedenle tıkanması durumunda kalp beslenemez, oksijen gitmez. Beslenemeyen ve oksijen gitmeyen kalp ise teklemeye başlar. Biz buna kalp krizi diyoruz. Kalp krizi sonucunda kalp kasında hasar meydana gelir. Daha da ötesi hasta kaybedilebilir.

AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Hastaya genel anestezi işlemi uygulandıktan sonra göğüs kafesi kemiği boydan kesilerek göğüs kafesi iki yana açılır. Hasta kalp-akciğer makinesine bağlanır. Bu işlem sonrasında, kalp yerinden çıkarılmadan özel bir ilaçla durdurulur. Daha sonra yukarıda açıklanan bypass işlemi yapılır. Başarılı bir bypass ameliyatından sonra kalp tekrar çalıştırılarak, kalp-akciğer makinesi bağlantısı kesilir.  

AMELİYAT SONRASI

Bypass, çok başarılı bir ameliyattır. Ameliyat sonrası sadece hastanın şikyetleri ortadan kalkar. İyileşme dönemi 2–3 ay kadar sürebilir. Hasta ameliyat sonrası beslenmesinden kıyafetine kadar her şeyine dikkat etmelidir. Nadiren de olsa çok az hastada 10 yıl sonra ikinci bir ameliyat ihtiyacı meydana gelebilmektedir.

                                                                                                                                                                      ŞİFALAR TEMENNİ EDERİM

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İmpetigo ve Belirtileri Nelerdir?
Deri Hastalıkları
Ani Kalp Durması
Güneş Yanığı
Siğaranın Tarihçesi
Kalın bağırsak iltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.