C VİTAMİNİC Vitamini

C vitamini de önemli vitaminlerden birisidir. Bazı hayvanlar ihtiyaçları olan C vitaminini kendileri üretir ancak insanların dışarıdan alması gerekir. C vitamini açısından iyi kaynaklar meyve, sebze ve özellikle narenciye’dir. C vitamini ayrıca laboratuvar ortamında da üretilebilir.

Çoğu uzmanlar meyve ve sebzelerin yerine takviyeler iledaha yüksek miktarda C vitamini alınmasını önermektedir.Portakal suyu, taze sıkılmış veya taze donmuş konsantre hazır içecekler de C vitamini için güzel tercihlerdir. Taze sıkılmış meyve sularının içinde daha fazla aktif C vitamini bulunur. Faydasını yitirmemesi için sıkılmış meyve sularını en geç bir hafta içinde tüketmeye çalışın. Eğer hazır portakal suyu içeceği alacaksanız son tüketim tarihine en geç 3 ila 4 hafta kala açın ve açtıktan sonra da en geç bir hafta içinde tüketin.

Sponsorlu Bağlantılar

HANGİ AMAÇLAR İÇİN KULLANILIR?

Tarihsel olarak, C vitamini “iskorbiti” hastalığını önlemek ve tedavi etmek için kullanılmıştır. İskorbitiözellikle gemilerde uzun süre vakit geçiren denizci ve korsanlarda görülen bir hastalıktır ancak günümüzde nadir görülmektedir. Seferler uzun sürdüğü zaman meyve ve sebze stokları tükenen denizcilerdeiskorbüt hastalığına yol açan C vitamini eksikliği baş göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

C Vitamini Neye İyi Gelir

Günümüzde C vitamini daha çok soğuk algınlığı şikayetlerinin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı insanlar da diş eti hastalıkları, akne ve diğer cilt enfeksiyonları, bronşit, HIV virüsühastalığı, Helicobacterpylori, tüberküloz, dizanteri (alt bağırsak enfeksiyonu) vemide ülseri hastalıkları için kullanır. Ayrıca, mesane ve prostat enfeksiyonları için de kullanılmaktadır.

Bazı insanlar demans, Alzheimer hastalığı, fiziksel ve ruhsal stres, yorgunluk, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB) düşünme ve depresyon sorunları için C vitamini kullanır.

Diğer kullanımları arasında besinlerden demir emiliminin arttırılması ve bazı yenidoğanlarda protein dengesizliğinin(tirozinemi) giderilmesi yer almaktadır.

C vitamininin kalp ve kan damarlarına yardımcı olduğuna dair de bazı görüşler vardır.Damar sertliği, kalp krizi, felç, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol ve pıhtı oluşumunu önlemek için kullanılır.C Vitamini Neye Yarar

C vitamininin ayrıca safra kesesi hastalığı, diş çürümeleri, kabızlık, Lyme hastalığı, sıcak çarpması, saman nezlesi, astım, bronşit, kistikfibrozis, kısırlık, diyabet, kronik yorgunluk, katarakt, kronik yorgunluk sendromu (CFS), otizm, kolajen bozukluklar, artirit ve bursit, sırt ağrısı ve disk şişmesi, kanser ve osteoporoz gibi sorunlar için kullanımı faydalı bulunmaktadır.Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de C vitamini önerilmektedir.

Ek kullanımları arasında fiziksel dayanıklılığın iyileştirilmesi, yaşlanmanın yavaşlatılması ve bunların yanı sıra kortizon ve ilgili ilaçların yan etkileri ile mücadele edilmesi gösterilebilir.

Bazen insanlar güneş, kirletici unsurlar ve diğer çevresel tehlikelere karşı ciltlerini korumak için C vitamini uygular. C vitamini ayrıca radyasyon terapisi ile ilgili hasarlara karşı da cilde uygulanır.

C VİTAMİNİ NASIL ÇALIŞIR?

C vitamini, vücudun birçok yerinin doğru gelişimi ve çalışma fonksiyonu için gereklidir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin korunmasında da önemli bir rol oynar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hileli sucuk ve peynir markaları
idrar kaçırmaya çözüm
siyah havucun faydaları
Erkekler Bunları Mutlaka Yapmalı !
Ağrılardan Nasıl Kurtulabilirim
Boyunda İstemsiz Kasılma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.