GEBELİKTE ÇALIŞMA: YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

Gebelikte çalışmak her zaman kolay değildir. Semptomlarla mücadele etmeyi ve işleri hallederken sağlıklı kalmayı bilin.

Çoğu kadın gebelik sırasında çalışmaya devam edebilir. Hamile olmak, bununla birlikte, işyerinde zorluklara sebebiyet verebilir. Bu zorluklar iş ortamında sağlıklı ve üretken kalabilmek, gebelikten kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletmek  ve yapılan işin gebeliği ne zaman riske atabileceğini bilmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mide bulantısı ve kusmayı hafifletme

Sabah hastalığı olarak adlandırılabilir, fakat gebelikteki mide bulantısı her an meydana gelebilir. İş yerinde bulantıyı hafifletmek için:

Bulantıyı tetikleyen unsurlardan kaçının. Gebelikten önce içmeye can attığınız koyu kıvamlı kahve veya mikrodalga fırında ısıtılmış yiyeceklerin kokusu midenizi alt üst edebilir. Bulantıyı tetikleyen her şeyden kesinlikle uzak durun.

Sık sık atıştırın. Krakerler ve hazmı kolay olan diğer yiyecekler mide bulantısı hissettiğinizde hayat kurtarıcı olabilir. Kolay atıştırma için iş yerinde bir zula bulundurun. Zencefilli gazoz veya zencefil çayı da yardımcı olabilir.

Bol bol sıvı için. Eğer yeterli miktarda sıvı içmezseniz, mide bulantınız daha da kötüye gidebilir. Masanızda ya da çalışma ortamınızda bir şişe su bulundurun ve gün boyunca yudumlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorgunlukla başa çıkma

Vücudunuz gebeliği desteklemek için normalden fazla çalıştığı için kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve işgünü sırasında dinlenme zor olabilir. Aşağıdaki tavsiyeler size yardımcı olabilir.

Demir ve protein açısından zengin gıdalar yiyin. Yorgunluk, demir eksikliği aneminin belirtisi olabilir, ama dietinizi ayarlamak size yardımcı olabilir. Örneğin kırmızı et, tavuk, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, demir katkılı tam tahıllı kahvaltılık gevrek ve fasulye gibi yiyecekler seçin.

Sık sık kısa molalar verin. Kalkmak ve birkaç dakika için dolaşmak sizi canlandırabilir. Gözlerinizi kapatıp ayaklarınızı yüksek bir konumda tutarak karanlık bir ortamda birkaç dakika geçirmek enerjinizi yeniden toplamanıza yardımcı olabilir.

Faaliyetleri azaltın. Yeni bir düzenleme yapmak iş günü sona erdiğinde daha fazla dinlenmenizi sağlayabilir. Alışverişinizi internet üzerinden yapmayı veya evinizi temizlemesi ve bahçenizle ilgilenmesi için birini işe almayı gözden geçirin.

Egzersizi rutin haline getirin. Egzersiz uzun bir günün sonunda aklınıza gelen son şey olabilir, ancak fiziksel aktivite enerji düzeyini artırmaya yardımcı olabilir, özellikle eğer bütün gün masa başında oturuyorsanız. Sağlık kuruluşunuz veya doktorunuz onayladığı sürece, işten sonra bir yürüyüşe çıkın veya doğum öncesine uygun spor dersine katılın.

Erken yatın. Her gece yedi ile dokuz saat arası bir uyku hedefleyin. Yan tarafınıza dönerek dinlenmek bebeğinize doğru olan kan akışını artırır ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Daha fazla konfor için, bacaklarınızın arasına ve göbeğinizin altına yastıklar yerleştirin.

RAHAT ETME

Hamileliğiniz ilerledikçe, örneğin oturma ve ayakta durma gibi günlük aktiviteler rahatsız edici olabilir. Yorgunlukla mücadelede kısa ve sık sık verilen araları hatırlıyor musunuz? Birkaç saatte bir dolaşmak aynı zamanda kas gerginliğini azaltmaya, bacaklarda ve ayaklarda sıvı birikimini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca diğer stratejileri de deneyin:

Oturma. Ayarlanabilir kol dayama, sağlam bir koltuk ve sırt minderleri ve iyi bel desteği özellikle kilo ve duruş değiştikçe, oturularak geçirilen uzun saatleri çok daha kolay hale getirir. Eğer sandalyeniz ayarlanabilir değilse, anında bir değişiklik yapın ve sırt için ekstra destek sağlamak için küçük bir yastık veya minder kullanın.

Ayakta durma. Uzun süre ayakta kalma ağrıya veya baş dönmesine sebep olan kanın bacaklarınızda gölleşmesine yol açabilir. Ayrıca sırt üzerinde baskı oluşturur. Eğer uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa, ayaklarınızdan birini bir kutu veya tabure üzerine koyup dinlendirin. Sık sık ayaklarınızı değiştirin ve sık sık ara verin. Kemer destekli rahat ayakkabılar giyin. Destekli uzun çoraplar giymeyi de düşünün.

Eğilme ve Kaldırma. Eğer hafif bir şey kaldırıyor olsanız bile, uygun duruş sırtınızı zorluktan kurtarabilir. Belinizi değil dizlerinizi bükün. Sırtınızla değil bacaklarınızla kaldırarak yükü kendinize yakın tutun. Kaldırırken vücudunuzu bükmekten kaçının.

Stresin kontrol altında tutulması

İş stresi, kendiniz ve bebeğiniz için kullanmanız gereken enerjiyi azaltabilir. İşyeri stresini en aza indirmek için:

Kontrolü ele alın. Günlük yapılacaklar listeleri oluşturun ve görevleri önceliklerine göre sıralayın. Hangi görevleri başkasına devredebileceğinizi ve hangi görevleri eleyebileceğinizi düşünün.

Ayrıntılı olarak konuşun. Sıkıntılarınızı bir meslektaş, sevdiğiniz biri veya bir arkadaşınızla paylaşın.

Rahatlayın. Yavaş yavaş nefes almak gibi veya kendinizi sakin bir yerde hayal etmek gibi rahatlama tekniklerini uygulayın. Yada sağlık kuruluşunuzun onayladığı takdirde, doğum öncesi yoga derslerini deneyin.

Uygun iş önlemlerinin alınması

Bazı çalışma koşulları gebelik sırasında komplikasyon riskini artırabilir, özellikle erken yüksek erken doğum riskiniz varsa.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere dikkat etmelisiniz:

Zararlı maddelere maruz kalma
Aşırı çalışma saatleri
Uzun süre ayakta kalma
Ağır kaldırma
Aşırı gürültü
Büyük makinelerden gelen yoğun titreşimler,
Yüksek stres
Soğuk çalışma ortamı

Buna ek olarak, çeviklik ve iyi bir denge gerektiren etkinlikler gebeliğin son süreçlerinde daha da zorlaşabilir. Bu sorunlardan herhangi biri hakkında endişeleriniz varsa, sağlık kuruluşunuzu bilgilendirin. Sağlık kuruluşunuzla birlikte hamileliğiniz süresince özel önlemler alıp almayacağınıza veya mesleki görevlerinizle ilgili değişiklik yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocukta Gelişim
Bebeklerde Gelişim
Bebeklerde 1/2 Yaş arası beslenme
Emzirme Hakkında
BEBEKLERDE YÜRÜTEÇ (ÖRÜMCEK) KULLANMAK ZARARLI MI?
Retraktil (İnip Çıkabilen) Testis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.